REKLAMA

Dentysta dla każdego dziecka

2016-08-18 01:27
publikacja
2016-08-18 01:27
YAY Foto

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda ma pomysł jak powstrzymać epidemię próchnicy u Polaków. Każde dziecko będzie mieć od urodzenia przypisanego stomatologa. Koszty takiej opieki ma pokryć NFZ.

Wiceminister chce przenieść do stomatologii rozwiązania z podstawowej opieki zdrowotnej. "Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie stawki kapitacyjnej" czytamy w artykule "Dziennika Gazety Prawnej".

"Dzięki temu dentyści otrzymaliby pieniądze za każde zapisane do nich dziecko, nawet wtedy, gdyby nie pojawiło się ono w ich gabinecie (teraz stomatolog otrzymuje zapłatę za usługę)" wyjaśnia dziennik i wskazuje, że dentystom będzie się bardziej opłacało zadbać o dzieci i stosować metody profilaktyczne niż leczyć konsekwencje zaniedbań.

"Rodzice sami wybieraliby dla dziecka dentystę spośród tych mających kontrakty z publicznym płatnikiem" precyzuje "DGP".

Z informacji, jakie uzyskał dziennik wynika, że reforma prawdopodobnie weszłaby w życie od 2018 r., "ponieważ jej wprowadzenie musi być poprzedzone nową wyceną świadczeń, a następnie zmianą umów z lekarzami".

"Narazie - pisze dziennik - NFZ próbuje poprawić sytuację, zwiększając od 1 lipca o 20 proc. stawki płacone stomatologom za leczenie dzieci. Rocznie chodzi o niebagatelną liczbę 66 mln procedur" wskazuje. (PAP)

mars/

Logo dentysta

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Zigi
Jestem za ale z jednym ale: na jakiej podstawie ma byc "przydział"? A co w momencie gdy kasiorę bedzie dostawał rzeźnik co to w d... ma pacjęta oby tylko był przypisany do niego???
~as
"Rocznie chodzi o niebagatelną liczbę 66 mln procedur" - to chyba sporo, ale co z tymi procedurami? Pozmieniać je, wydrukować czy zapamiętać?
~endi
A po co dzieciom leczyć zęby ? matka natura tak wszystko wymyśliła aby próchnica sama pomagała usunąć zęby mleczne kiedy są już niepotrzebne , kolejne pieniądze wyrzucone w błoto . Dużo bardziej niebezpieczna jest próchnica u osób dorosłych gdyż często może skończyć się groźnymi powikłaniami dla zdrowia a A po co dzieciom leczyć zęby ? matka natura tak wszystko wymyśliła aby próchnica sama pomagała usunąć zęby mleczne kiedy są już niepotrzebne , kolejne pieniądze wyrzucone w błoto . Dużo bardziej niebezpieczna jest próchnica u osób dorosłych gdyż często może skończyć się groźnymi powikłaniami dla zdrowia a nawet śmiercią ...
~sz
Zęby stałe wyrzynają się w wieku 6-12 lat. Dziecko ma nawet 18 lat i ani jednego mleczaka.
Mleczaka nie warto borować, co najwyżej wyrwać, jak sam nie wypadł?
Przedwcześnie usunięte zęby mleczne grożą wadami zgryzu, a po drugie nieleczona próchnica może się przenieść na zęby stałe.
~Krak odpowiada ~sz
Przepraszam za "minus' powinien być duży +++
~Andy
To jest dobra decyzja rzadu, jeszcze gdyby w zapobieganie wiecej zainwestowali.
W Polsce 50% 3-latkow I 90% 15-to latkow ma prochnice. Dla porownania w Niemczech 80% 12-to latkow ma zeby zdrowe, bez sladow prochnicy.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/965271,nfz-daje-tyle-ze-statystyczny-polak-moze-wyleczyc-jeden-zab.html
~żarcie odpowiada ~Andy
Aby doszło do rozwoju próchnicy muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki:
bakterie
cukry
podatność zębów
czas
Każdy z nich jest czynnikiem koniecznym, lecz niewystarczającym, do powstania próchnicy.
~endi odpowiada ~sz
A komu przeszkadza wada zgryzu ? to jest normalnie jakaś psychoza lansowana przez brukowce młodzieżowe . Co do próchnicy w mleczaku - jak się pojawi to mleczaka się usuwa więc próchnica nie przeniesie się na zęby stałe . Leczenie mleczaków wymyślili sami stomatolodzy by zbijać kasę na kochających rodzicach biednych A komu przeszkadza wada zgryzu ? to jest normalnie jakaś psychoza lansowana przez brukowce młodzieżowe . Co do próchnicy w mleczaku - jak się pojawi to mleczaka się usuwa więc próchnica nie przeniesie się na zęby stałe . Leczenie mleczaków wymyślili sami stomatolodzy by zbijać kasę na kochających rodzicach biednych chorych dzieci ...

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki