REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem USA

2021-01-21 00:42
publikacja
2021-01-21 00:42

Wiceprezydent Kamala Harris zaprzysięgła w środę trzech nowych senatorów co oznacza, że Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem po zapewnieniu sobie wcześniej przewagi w Izbie Reprezentantów.

Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem USA
Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem USA
fot. SENATE TV / / Reuters

Harris odebrała przysięgę od Demokratów Raphaela Warnocka i Jona Ossoffa, którzy zwyciężyli w Georgii w wyborach uzupełniających do izby wyższej Republikanów Kelly Loefflera i Davida Perdue.

Trzeci senator demokratyczny Alex Padilla został mianowany przez gubernatora Kalifornii na miejsce Harris, po jej wyborze na wiceprezydenta.

Warnock jest pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii a Padilla pierwszym latynoamerykańskim senatorem z Kalifornii. 33-letni Ossoff jest obecnie najmłodszym członkiem tej izby.

Obecne podział miejsc w Senacie między Republikanami i Demokratami wynosi 50:50. Demokraci będą mieli jednak przewagę, bowiem w przypadku równego podziału głosów decydujący głos oddaje wiceprezydent, który jest przewodniczącym tej izby.

W Izbie Reprezentantów Demokraci mają przewagę w stosunku 221:211. Trzy miejsca są nieobsadzone. Po raz ostatni Demokraci kontrolowali równocześnie Biały Dom, Senat i Izbę Reprezentantów w styczniu 2011 r.

Kamala Harris została powitana oklaskami w Senacie, na pierwszym posiedzeniu tej izby, na którym przewodniczyła.

"Dzisiaj Ameryka otwiera nowy rozdział. Zamykamy stronę ostatnich czterech lat. Zjednoczymy kraj, pokonamy Covid-19 i zapewnimy ludziom pomoc ekonomiczną. Po to nas tu przysłali" - powiedział Ossoff dziennikarzom.

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
prokurator generalny a kwestionuje wyroki sadow. Teraz wiadomo po co byl/jest atak na sady i sedziow.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki