REKLAMA

Większa presja na doradców podatkowych

2021-08-02 09:20
publikacja
2021-08-02 09:20
Większa presja na doradców podatkowych
Większa presja na doradców podatkowych
fot. Moobin / / Shutterstock

Pandemia zmieniła sposób funkcjonowania firm, co wpłynęło również na zmianę roli działów podatkowych. Biznes oczekuje obecnie od nich porad strategicznych – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Deloitte.

Firma Deloitte opublikowała w poniedziałek raport „Tax transformation trends survey. Operations in focus”, poświęcony przyszłej roli działów podatkowych w firmach.

„Na podstawie rozmów z liderami wyróżniliśmy sześć trendów, które będą definiować pracę specjalistów podatkowych i finansowych. Po pierwsze, biznes oczekuje od nich bardziej strategicznych porad. Pandemia zmusiła firmy do opracowywania nowych produktów i usług cyfrowych, przy znacznym wzroście znaczenia zrównoważonej transformacji. To pociągnęło za sobą potrzebę poznania przez firmy nieznanych dotychczas obszarów z zakresu podatków, a tym samym konieczność nadawania działom podatkowym strategicznego znaczenia – powiedział cytowany w informacji prasowej Norbert Wasilewski, partner associate w dziale doradztwa podatkowego, Deloitte.

Drugi trend, jak wynika z raportu Deloitte, obejmuje zmieniające się modele pracy działów podatkowych. Zespoły podatkowe coraz częściej decydują się na przeniesienie coraz większej liczby zadań związanych z przestrzeganiem wymogów prawnych i raportowaniem do centrów usług wspólnych, działów finansowych i usługodawców zewnętrznych (outsourcing). Trend trzeci dotyczy szybszego niż oczekiwano rozwoju cyfrowej administracji podatkowej.

W raporcie wskazano, że czwarty trend jest związana z upraszczaniem danych i obniżaniem kosztów związanych z pozyskiwaniem zasobów ludzkich. Piąty trend wskazuje na zmiany w zakresie potrzebnych umiejętności.

„Liderzy podatkowi priorytetowo traktują specjalistów ds. analizy danych organizacji oraz osoby, które są w stanie pokierować transformacją cyfrową” – napisano w raporcie Deloitte.

Z kolei ostatni, szósty trend to zwiększona wydajność pracowników i przyspieszenie zmian na rzecz pracy zdalnej, czyli najważniejsze korzyści operacyjne wynikające z zakłóceń spowodowanych pandemią.

W badaniu wzięło udział 304 liderów, w tym ponad 100 dyrektorów ds. podatkowych i finansowych z firm z Europy, Ameryki Północnej i regionu Azji i Pacyfiku. (PAP)

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Optymalizacja podatkowa

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki