REKLAMA

Defilada w Moskwie. Putin: Rosja będzie twardo bronić swoich interesów narodowych

2021-05-09 11:21
publikacja
2021-05-09 11:21
Defilada w Moskwie. Putin: Rosja będzie twardo bronić swoich interesów narodowych
Defilada w Moskwie. Putin: Rosja będzie twardo bronić swoich interesów narodowych
fot. Stanislav Krasilnikov / / Forum/TASS

Rosja będzie twardo bronić swych interesów narodowych i zapewniać sobie bezpieczeństwo, którego gwarancją są jej siły zbrojne - powiedział w niedzielę prezydent Władimir Putin w wystąpieniu na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie.

Putin nawiązał do lat II wojny światowej i okresu tuż przed wybuchem tego konfliktu. Przekonywał, że dziś znów próbuje się wykorzystać "wiele z ideologii nazistów - tych, którzy byli opętani szaloną teorią o swojej wyjątkowości". Próby takie - jego zdaniem - podejmują dziś nie tylko radykałowie i grupy terrorystyczne. Putin nie wyjaśnił przy tym, jakie siły ma na myśli.

Mówiąc o pokonaniu Niemiec hitlerowskich w II wojnie, Putin zaznaczył: "zawsze będziemy pamiętać, że tego wyczynu dokonał naród radziecki". Naród ten - kontynuował - "obronił ojczyznę i wyzwolił kraje Europy od brunatnej zarazy".

W przemówieniu rosyjski prezydent wspomniał o "próbach pisania historii na nowo i usprawiedliwienia zdrajców i zbrodniarzy". "Nasz naród zbyt dobrze wie, do czego to wszystko prowadzi" - oświadczył.

Przekonywał, że Rosja "konsekwentnie broni prawa międzynarodowego" i zastrzegł: "będziemy przy tym twardo bronić naszych interesów narodowych i zapewniać bezpieczeństwo naszego narodu". Siły zbrojne Rosji nazwał "niezawodną gwarancją" bezpieczeństwa.

Putin przyjął defiladę, w której udział w tym roku wzięło ponad 12 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służb siłowych. Zaangażowano ponad 190 modeli uzbrojenia i sprzętu.

Przez Plac Czerwony przemaszerowali oficerowie i żołnierze reprezentujący wszystkie rodzaje wojsk rosyjskich sił zbrojnych. Dołączyli do nich słuchacze i kursanci uczelni wojskowych, młodzież z korpusów kadetów i organizacji młodzieżowej Junarmia. Udział w defiladzie wzięły oddziały resortów siłowych: gwardii narodowej (Rosgwardii), służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i oddziałów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS).

Tak jak w poprzednich latach, na Placu Czerwonym pojawiły się kobiety - kursantki uczelni wojskowych. Własną kolumnę utworzyli członkowie Ogólnorosyjskiego Towarzystwa Kozaków. Lektor podkreślił, że kontynuują oni tradycję formacji kozackich z dawnej Rosji.

Następnie na placu pojawiła się kolumna zmechanizowana, do której włączono w tym roku 35 modeli nowego i zmodernizowanego sprzętu wojskowego. Otworzyły ją czołgi T-34 używane podczas II wojny światowej.

Na placu pokazały się pojazdy Tajfun, w tym ich najnowsza wersja - przeciwlotniczy Tajfun-PWO. To główna nowość tegorocznej defilady, na której pojazd ten pokazany został po raz pierwszy. Na razie Tajfun-PWO, zaprojektowany dla wojsk powietrznodesantowych i wyposażony w przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Igła i Wierba, nie trafia jeszcze do sił zbrojnych.

Zaprezentowano następnie: zmodernizowane wozy piechoty BMP-3 i BMP-2 z systemem wieżowym Bierieżok oraz bojowe wozy piechoty Kurganiec-25 z modułem wieżowym Epocha. Za nimi podążyły czołgi: zmodernizowane T-72B3, T-80BWM; T-90M Proryw (który w zamierzeniu ministerstwa obrony ma być najbardziej masowym nowoczesnym czołgiem w rosyjskiej armii) oraz czołgi T-14 Armata.

Przed trybuny wyjechał sprzęt wojsk rakietowych i artyleryjskich, w tym zestawy rakietowe Iskander-M i najnowsze systemy rakietowe Tornado-S, które w ciągu najbliższych sześciu lat mają w armii całkowicie zastąpić systemy Smiercz. Dołączyły do nich: samobieżne haubice Msta-S i samobieżne armato-haubice Koalicja-SW.

Po nich oddziały obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych zaprezentowały systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Tor-M2 i wyrzutnie Buk-M3. Za nimi podążył sprzęt sił powietrzno-kosmicznych, w tym zestawy rakietowe Pancyr-S i S-400 Triumf.

Na Plac Czerwony wjechał następnie sprzęt wojsk powietrznodesantowych: bojowe wozy desantowe BMD-4M i transportery opancerzone desantu BTR-MDM Rakuszka. W ślad za nimi pojawiły się zmodernizowane systemy rakietowe Tos-1A.

Następnie zaprezentowano sprzęt stosowany przez wojska inżynieryjne, w tym roboty bojowe Uran-9 wykorzystywane przez siły rosyjskie w Syrii.

Na Plac Czerwony wyjechały pojazdy: Tigr-M, Patrul i Tajfun-K, używane przez policję wojskową do zadań bojowych i specjalnych. Swój sprzęt, w tym pojazdy Tigr i Ural, pokazały oddziały Rosgwardii.

Pokaz zamknięto prezentacją uzbrojenia wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego. Były to zestawy rakietowe Jars i perspektywiczny transporter opancerzony na platformie kołowej Bumerang.

Następnie rozpoczęła się lotnicza część defilady. Otworzyły ją trzy ciężkie śmigłowce transportowe Mi-26. Za nimi ukazała się grupa śmigłowców: Mi-8, szturmowe Mi-35 i ciężkie śmigłowce bojowe Mi-24. Kolejną grupę utworzyło pięć śmigłowców szturmowych Ka-52. Swoje umiejętności zaprezentowała grupa pilotażowa na śmigłowcach bojowych Mi-28M.

W niebo nad Moskwą wzniosły się za nimi: trzy samoloty transportowe Ił-76 i bombowiec strategiczny Tu-160, który zaprezentowano w otoczeniu strategicznych bombowców dalekiego zasięgu Tu-95MS.

W części lotniczej defilady wzięły też udział: myśliwce wielozadaniowe Su-35S, bombowce Su-24M, przenoszące pociski naddźwiękowe Mi-31K oraz samoloty bojowe piątej generacji Su-57.

W szyku bojowym pojawiło się dziesięć maszyn, w tym: bombowce Su-34, wielozadaniowe Su-30SM i myśliwce Su-35S. Zaraz potem, jako przedostatnia, pojawiła się grupa pilotażowa na dziewięciu samolotach Su-30SM i MiG-29.

Zamknęło defiladę sześć samolotów szturmowych Su-25, ciągnących za sobą na niebie barwne smugi w kolorach rosyjskiej flagi państwowej.

Z trybun na Placu Czerwonym oglądali pokaz przedstawiciele władz Rosji, wysocy rangą urzędnicy, parlamentarzyści, kombatanci II wojny światowej. Kreml nie wysyłał w tym roku zaproszeń na defiladę przywódcom zagranicznym, nie są to bowiem obchody jubileuszowe - mówił wcześniej rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow. Niemniej, gościem obchodów jest prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon, który dzień wcześniej przybył z wizytą do Rosji.

W 2020 roku defilada została przełożona na czerwiec z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku odbyła się w tradycyjnym terminie. Była zarazem skromniejsza niż w zeszłym roku, gdy przypadała 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wówczas do pokazu zaangażowano ponad 13 tysięcy żołnierzy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
antek10
Panie Putin prawda jest taka że razem z Hitlerem napadliście na Polskę. Jakby Hitler nie napadł na was to byście wywieźli pół Europy na Syberię. Dla Polaków jesteście agresorem a nie wyzwolicielem.
itso_agresja_indukowana
uczestnictwo w defiladzie to głupota wystarczy trochę pomyśleć
talmud
dla CENZURY....

https://www.youtube.com/watch?v=eItC5eeLETM
talmud
Russia's great victory paid for with blood ... (cowards waited with the other front for Russia to bleed) .... this is the truth & no "democratic" CENSOR will change that .....
thanks to the alliance of russia & china there will be a change in the geopolitical system
only russia in europe cultivates values
Russia's great victory paid for with blood ... (cowards waited with the other front for Russia to bleed) .... this is the truth & no "democratic" CENSOR will change that .....
thanks to the alliance of russia & china there will be a change in the geopolitical system
only russia in europe cultivates values ​​& traditions ...... URRRAAAAAAAAAAAA!!!!
talmud
wielkie zwycięstwo rosji okupione krwią ...(tchórze czekali z drugim frontem żeby rosja wykrwawiła się)....taka jest prawda & żadna "demokratyczna" CENZURA tego nie zmieni.....
dzięki sojuszowi rosji & chin będzie zmiana systemu geopolitycznego
tylko rosja w europie kultywuje wartości & tradycje
wielkie zwycięstwo rosji okupione krwią ...(tchórze czekali z drugim frontem żeby rosja wykrwawiła się)....taka jest prawda & żadna "demokratyczna" CENZURA tego nie zmieni.....
dzięki sojuszowi rosji & chin będzie zmiana systemu geopolitycznego
tylko rosja w europie kultywuje wartości & tradycje ......URRRAAAAAAAAA !!
zenonn
Kto wszczął wojnę w Europie we wrześniu 1939? Niemcy i Rosja. Napad Rosji na Polskę, jak na Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę oraz na Rumunię, były objęte tajną umową Niemiec z Rosją z 23 sierpnia 1939, ustalającą najdokładniej podział obszarów, na które napadną Niemcy a na które napadnie Rosja. Rosja została Kto wszczął wojnę w Europie we wrześniu 1939? Niemcy i Rosja. Napad Rosji na Polskę, jak na Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę oraz na Rumunię, były objęte tajną umową Niemiec z Rosją z 23 sierpnia 1939, ustalającą najdokładniej podział obszarów, na które napadną Niemcy a na które napadnie Rosja. Rosja została wydalona z Ligi Narodów 14 grudnia 1939 jednomyślną uchwałą z powodu napadu na Finlandię. 14 października 1940. Generalissimus zatwierdził plan ataku na Niemcy. Niemcy dowiedzieli się i wcześniej napadły na ZSRR, dotychczasowego sojusznika.
antek10 odpowiada zenonn
Wg Rosji , Katynia nie było. U nich kłamstwo wysysają z mlekiem matki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki