REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł

2020-11-18 09:37, akt.2020-11-18 12:19
publikacja
2020-11-18 09:37
aktualizacja
2020-11-18 12:19
Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł
Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł
fot. rsooll / / Shutterstock

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł - poinformował w środę PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kościńskiego, w okresie styczeń – październik tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc., a dochody podatkowe niższe o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

"Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł" - podał minister.

Jak przekazał, w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 proc. rdr. Szef MF zauważył, że - począwszy od lipca br. - wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze.

"Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce. W okresie styczeń-październik br. dochody z VAT spadły o ok. 0,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym" - tłumaczy minister.

Resort finansów szacuje, że w październiku dochody z PIT wyniosły 6,3 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. niż w październiku 2019 r. Wpływy z PIT w okresie styczeń – październik 2020 r. wyniosły 51,3 mld zł i były niższe o 4,9 proc. rdr, tj. o 2,6 mld zł. Według Kościńskiego na wykonanie w tym okresie wpłynęło pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w związku ze stanem epidemii oraz reformy z 2019 roku związane z obniżeniem stawki podatkowej oraz ulgą dla młodych.

W październiku 2020 r. dochody budżetu państwa z CIT były wyższe o ok. 1,0 proc. rdr. Począwszy od sierpnia br., gdy wpływy budżetowe obejmują głównie zaliczki bieżące, a nie rozliczenie roczne, wpływy miesięczne były niższe niż w analogicznych miesiącach 2019 r.

"Należy jednak zauważyć, że spadek w ujęciu rocznym był coraz mniejszy. W okresie styczeń – październik br. dochody z CIT były na poziome ubiegłorocznym - wzrost o ok. 0,1 proc. rdr" - zastrzegł minister.

Według danych resortu finansów w październiku br. dochody budżetu państwa z podatku akcyzowego nieznacznie spadły - o ok. 0,1 proc. rdr. W porównaniu ze wzrostami rzędu 6-10 proc. w dwóch poprzednich miesiącach - wrześniu i sierpniu, wynikającymi ze zwiększonej aktywności społeczeństwa w okresie wakacyjnym, spadek wpływów w październiku oznacza najprawdopodobniej początek wpływu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną na rynek towarów akcyzowych - wyjaśniono.

Nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 r. deficytu z planowanego wcześniej zerowego do 109,3 mld zł.

Tabela ze szczegółami na temat szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - październik 2020 r. znajduje się w załączniku do depeszy.

mmu/ amac/ ana/ map/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (13)

dodaj komentarz
loool
A to już razem z pomocą "na przetrwanie " dla Bayer Full i Golców czy bez ?
men24a
Deficyt spadł bo czym dłużej galerie i sklepy zamknięte tym deficyt mniejszy. W grudniu będzie zrównoważony bo nie otworzą galerii
meryt
Pracowników nie liczysz?
"nasza firma zatrudnia kilkadziesiąt osób, za co ci ludzie mają żyć? - mówi Rafał Golec"
meryt
plutarch "Polska w ruinie+"

I kto jest beneficjentem finansowym? :)
karauff
"Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł" - podał minister.

Jak przekazał, w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 proc. rdr. Szef MF zauważył, że - począwszy od lipca br. - wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo
"Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł" - podał minister.

Jak przekazał, w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 proc. rdr. Szef MF zauważył, że - począwszy od lipca br. - wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze."

INFLACJA pracuje ! mamy kryzys ale VAT ciągle rośnie, tak jak ceny towarów i usług.
Ciekawe, że o tym nie powiedzą nawet słowa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Czyli wystarczy dla pielęgniarek, nie trzeba będzie szczuć jak w materiale z Poznania.
jkl777
Bedzie dla Dudy na samoloty, limuzyny, wszasy w osrodkach panstwowych na nastepne 5 lat.
antek10
Wydatki są finansowane poza budżetem. Państwowe firmy sa dojone z kasy. Banki straciły na wartości miliardy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki