Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w piątek, w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, o wycofaniu z sieci sklepów sportowych niektórych partii wybranych produktów marki APTONIA m.in. witamin i elektrolitów.


Powodem jest zanieczyszczenie tlenkiem etylenu. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.
GIS podał, że został poinformowany przez firmę Decathlon sp. z o.o. o prowadzonym wycofaniu określonych partii wybranych produktów marki APTONIA ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Wycofaniu podlegają wskazane produkty wprowadzone do obrotu w Polsce od 19 czerwca do 12 sierpnia 2021 roku.
GIS przekazał, że Decathlon sp. z o.o. wycofuje ze sprzedaży powyższe produkty i apeluje do klientów o ich zwrot. Stosowne komunikaty w tej sprawie zostały zamieszczone na stronie internetowej https://www.decathlon.pl/landing/wycofaneprodukty/_/R-a-wycofaneProdukty
Wykaz zakwestionowanych partii i produktów, wraz ze zdjęciami, dostępny jest także na stronie GIS, pod adresem: https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wycofanie-niektorych-partii-produktow-marki-aptonia-ze-wzgledu-na-zastosowanie-skladnika-zanieczyszczonego-tlenkiem-etylenu

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania. (PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ sp/




























































