REKLAMA

Debiut dwudziestolecia

2010-11-09 16:20
publikacja
2010-11-09 16:20

Po dwóch dekadach sukcesów i rozwoju warszawska Giełda Papierów Wartościowych zadebiutowała
9 listopada 2010 r. na GPW.


Świadkami pierwszych minut notowań akcji warszawskiej Giełdy był Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów oraz Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa. Gospodarzem ceremonii był Ludwik Sobolewski, Prezes GPW. Debiut GPW zgromadził również liczne grono polskich oraz zagranicznych uczestników rynku kapitałowego, przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, senatorów oraz – przede wszystkim – inwestorów.

„Dzisiaj jest dzień pełen symboli (...). Powstanie Giełdy było spełnieniem marzeń, tęsknot wielkiego ruchu ludzi. Giełda stała sie w nowoczesnej Polsce symbolem wolności, ale także symbolem polskiej dumnej gospodarki. Giełda stała sie także wyznacznikiem najwyższych standardów oraz symbolem z trudem rodzącego sie zaufania Polaków do wolnej gospodarki. Trzeźwo i ambitnie oceniamy przyszłość GPW jako solidne i ważne centrum w tej części Europy.” – powiedział Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów.

„Prywatyzacja poprzez Giełdę, budowa siły rynków kapitałowych to konsekwentne budowanie siły Warszawy jako centrum finansowego w tej części Europy. Debiut GPW jest ogromnym sukcesem inwestorów i Giełdy, historycznym dniem i bardzo ważnym wydarzeniem dla naszych rynków kapitałowych.” – powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

„Chciałbym bardzo podziękowa wszystkim, którzy przyczynili sie do tego historycznego sukcesu – to była bezprecedensowa transakcja, która zakończyła sie bezprecedensowo znakomicie. Praca nad IPO Giełdy była przyjemnością i wielką przygodą. Szkoda, że można to przeży tylko raz.„ – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW.

Oferta akcji GPW spotkała się z historycznym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, którzy złożyli ponad 323 tysiące zapisów na akcje oraz polskich i globalnych instytucji, które zgłosiły popyt ponad 25-krotnie przewyższający liczbę akcji dla nich przeznaczonych.

Na otwarciu pierwszego dnia notowań akcji GPW zawartych zostało 6.932 transakcji o wartości 75,4 mln zł i wolumenie obrotu 742.936 szt. Kurs akcji GPW na otwarciu wzrósł o 18,02% (w stosunku do kursu odniesienia 43 zł) do poziomu 50,75 zł. Na otwarcie notowań akcji warszawskiej Giełdy inwestorzy złożyli 25,8 tys. zleceń./ GPW
Źródło:Giełda Papierów Wartościowych
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~patikot
Akcjonariat obywatelski - dobre! Kpina dwudziestolecia, a nie debiut. To nie 300.000, ale zaledwie kilkadziesiąt tysięcy cwaniaczków, obsługujących przez internet konta pozakładane na babcie, ciocie i nieżyjących dziadków. Mają gdzieś udział w debiucie, patrzą żeby skasować te 250 zeta zysku * ilość rachunków i Akcjonariat obywatelski - dobre! Kpina dwudziestolecia, a nie debiut. To nie 300.000, ale zaledwie kilkadziesiąt tysięcy cwaniaczków, obsługujących przez internet konta pozakładane na babcie, ciocie i nieżyjących dziadków. Mają gdzieś udział w debiucie, patrzą żeby skasować te 250 zeta zysku * ilość rachunków i zapomną, że w ogóle była taka spółka jak gpw.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki