REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Debiut XTPL pod znakiem zawirowań

Adam Hajdamowicz2017-09-14 13:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-09-14 13:50

Akcje spółki XTPL, która rozwija technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów, zadebiutowały dziś na NewConnect. Na otwarciu kurs rósł o ponad 10 proc., później rozpoczęły się mocne spadki.

fot. / / XTPL

XTPL niedawno z sukcesem zakończył emisję akcji, pozyskując w ten sposób ponad 10 mln zł. W ramach oferty publicznej zaoferowano łącznie 155 tysięcy akcji, w tym w transzy instytucjonalnej 135 tysięcy. Popyt wśród klientów indywidualnych był ponad 13 razy większy niż dostępna liczba akcji, co przełożyło się na 93-proc. redukcję. Dziś akcje XTPL zadebiutowały na NewConnect i był to już dwunasty debiut na tym rynku w 2017 roku.

Tuż przed otwarciem Teoretyczny Kurs Otwarcia był nawet kilkadziesiąt procent na plusie, a ostatecznie rozpoczęto handel z nieco ponad 10 proc. wzrostem. Później jednak kurs zaczął wyraźnie spadać, przez co już nieco po 12:00 spółka była niemal 20 proc. na minusie. Uwagę zwraca także bardzo wysoki obrót (obecnie już ponad 4 mln zł), co jest dziś zdecydowanie najlepszym wynikiem na całym rynku NewConnect. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie ok. 90 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

Duże nadzieje na przyszłość

XTPL jest spółką technologiczną, prowadzącą prace badawczo-rozwojowe (B+R) mające na celu rozwinięcie i komercjalizację przełomowej technologii ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Technologia ta umożliwia wytwarzanie ultracienkich i transparentnych linii przewodzących prąd elektryczny. Opracowywana metoda pozwala na wytwarzanie linii o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych od ludzkiego włosa. Firma pozyskane na giełdzie pieniądze chce przeznaczyć na rozwój laboratoriów aplikacyjnych oraz rozpoczęcie globalnej sprzedaży tej technologii.

W II kwartale 2017 r. spółka XTPL osiągnęła przychód w wysokości 506 tys. zł przy 744 tys. zł straty netto. Wynika to ze wczesnego etapu działalności firmy, która stale rozwija swój sztandarowy produkt, licząc na uzyskanie korzyści dopiero w przyszłości. „W 2018 roku spodziewamy się pierwszych przychodów, a break-even i rosnących zysków w 2019" – mówi Filip Granek, prezes spółki.

„Dotychczas trwała inkubacja nowej technologii, podnoszenie poziomu gotowości technologicznej. Jesteśmy teraz gotowi do fazy kontaktu z rynkiem i generowania przychodów. Na to pozyskaliśmy środki z IPO - budowę laboratorium, rozwój biznesu, budowę serii drukarek i prototypu przemysłowych wdrożeń. Pierwsze nasze rynki to ogniwa słoneczne, wyświetlacze, gdzie chcemy dostarczać komponenty" - dodał prezes.

Prezes zaznaczył także, że XTPL ma stać się globalną firmą technologiczną. Spółka podpisała już kilka listów intencyjnych z międzynarodowymi firmami zainteresowanymi wdrożeniem jej technologii. Są wśród nich między innymi Trina Solar, notowany na nowojorskiej giełdzie największy globalny producent modułów fotowoltaicznych czy też Wise Device Inc., światowy lider w dziedzinie rozwoju automatyki do mikroskopii przemysłowej.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
niech ja PRZECENIA tak z min 60%-75% od ceny zamknięcia z dzisiaj to wtedy to ODLESZCZA.
Odleszczanie musi być szybkie i z bardzo duzą przeceną zeby sie wystraszyli i zaczęli ostro sypać akcjami na dnie, wtedy się leszczy łyka na dnie, tanio i odjeżdża s kursem o 200%.

Skoro spolka generuje takie straty to roznie
niech ja PRZECENIA tak z min 60%-75% od ceny zamknięcia z dzisiaj to wtedy to ODLESZCZA.
Odleszczanie musi być szybkie i z bardzo duzą przeceną zeby sie wystraszyli i zaczęli ostro sypać akcjami na dnie, wtedy się leszczy łyka na dnie, tanio i odjeżdża s kursem o 200%.

Skoro spolka generuje takie straty to roznie jeszcze moze byc w 2017-2018, rownie dobrze moze kurs sie zalamac o 80% jak i byc stabilny w okolicach dzisiejszego zamkniecia jak i stabilny po np. 40% przecenie od dzisiaj.

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki