REKLAMA

Darowizna od rodziny przekazana w gotówce nie jest zwolniona z podatku

Dominika Florek2023-03-21 10:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-21 10:45

Pieniądze otrzymane od rodziców i dziadków, co do zasady są zwolnione z opodatkowania. Jednak nie w każdym przypadku. Darowizna przekazana w gotówce nie jest zwolniona z podatku, stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Uchwała NSA kończy wieloletnie spory podatników ze skarbówką o sposób przekazywania środków pieniężnych w ramach darowizny. 

Darowizna od rodziny przekazana w gotówce nie jest zwolniona z podatku
Darowizna od rodziny przekazana w gotówce nie jest zwolniona z podatku
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Pieniądze przekazane w formie darowizny przez osoby z pierwszej grupy podatkowej są zwolnione z opodatkowania. Zgodnie z przepisami do pierwszej grupy podatkowej należy: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa. Nie ma znaczenia wysokość darowizny. Jednak wyższa kwota rodzi dwa obowiązki do osoby obdarowanej.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, aby uzyskać zwolnienie z opodatkowania, obdarowany musi zgłosić otrzymanie darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu pół roku. Jeżeli darowizną są pieniądze w kwocie powyżej 10 434 zł, to przepisy nakładają jeszcze jeden obowiązek na obdarowanego. Dotyczy on konieczności udokumentowanie ich otrzymania "dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym".

To właśnie ten drugi warunek budził sporo wątpliwości. Jedna z nich dotyczyła pieniędzy przelanych bezpośrednio na rachunek dewelopera na zakup mieszkania. Kontrowersje wywoływała także darowizna przekazana bezpośrednio w gotówce. 

Koperty od dziadków wyłączone ze zwolnienia

Dziadkowie nie zawsze posiadają konto osobiste w banku. Odkładanie "do skarpety" wciąż jest popularnym sposobem oszczędzania, w szczególności wśród osób z pokolenia Baby boomers-ów (osoby urodzone od ok. 1943 r.). Około 35 proc. Polaków trzyma część swoich oszczędności w domu według danych CBOS z 2021 r. Kwestię tę podniósł również Rzecznik Praw Obywatelskich, który pod koniec ubiegłego roku skierował pytanie do NSA.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

RPO zapytał o przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Podatnik jest zobowiązany zgłosić nabycie własności w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku, a gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne (...) należy udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania ich "na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym". 

Wiącek w pytaniu do NSA wskazywał, że nie wiadomo, czy w takich sytuacjach konieczne jest udokumentowanie przekazania środków pieniężnych wyłącznie przelewem, czy też możliwe jest przekazanie środków gotówką, a następnie wpłata ich przez obdarowanego na jego własny rachunek. Jak argumentował RPO konstrukcja przepisów podatkowych "nie powinna stawać się swoistą pułapką dla podatników - zwłaszcza że w tym przypadku mamy do czynienia ze zwolnieniem, mającym na celu wsparcie obywateli w realizacji ich potrzeb rodzinnych".

Darowizna w gotówce - dwie linie orzecznictwa sądów 

Rzecznika wskazuje, że wykształciły się dwie przeciwstawne linie orzecznicze zakładające, że dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego dla osób najbliższych należy udokumentować otrzymanie środków pieniężnych, będących przedmiotem darowizny, dokonaniem: przelewu lub wpłaty wyłącznie przez darczyńcę na rachunek obdarowanego oraz wpłaty także przez obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy.

"Pierwszy pogląd (niekorzystny dla podatników) zakłada, że użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 upsid wyrażenie "udokumentowanie - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne (...) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy (...)" należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych, będących przedmiotem czynności prawnej darowizny wyłącznie przez darczyńcę na rachunek obdarowanego, a nie wpłaty lub przelewu obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy" - podaje RPO. 

Jednocześnie "sądy dopuszczają możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego dla osób najbliższych, w sytuacji gdy następuje otrzymanie darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata własna przez obdarowanego na rachunek bankowy, a nie ma wątpliwości co do tego, że darowizna faktycznie miała miejsce".

Zdaniem RPO, jeżeli zawarcie umowy darowizny nie budzi wątpliwości, za wystarczające do skorzystania ze zwolnienia podatkowego dla osób najbliższych należy uznać dokonanie wpłaty środków pieniężnych przez obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy.

NSA nie uznaje darowizny w gotówce

Naczelny Sąd Administracyjny, orzekający w składzie siedmiorga sędziów, nie zgodził się z korzystnym dla podatników stanowiskiem RPO. NSA stwierdził, że dokonanie darowizny musi być udokumentowane. Natomiast w sytuacji gdy podatnik otrzymuje pieniądze i samodzielnie wpłaca je na konto to takiego potwierdzenia nie ma. 

"Wyrażenie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn: >>w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym<< należy rozumieć w ten sposób, że warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, uregulowanego w tym przepisie, jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych we wskazany w tym przepisie sposób przez darczyńcę na rzecz obdarowanego" - czytamy w uchwale NSA.

"Wprowadzenie m.in. warunku udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego i uniemożliwienie działań zmierzających do wprowadzenia do obiegu środków pieniężnych o nieustalonym pochodzeniu" - skomentował sędzia Stanisław Bogucki w uzasadnieniu uchwały Izby Finansowej NSA.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (25)

dodaj komentarz
podatnik-
Kiedy miliarderzy zapłacą podatki od spadków i darowizn w PRLu bis? Mam więc pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, etc? W PRLu bis również Kiedy miliarderzy zapłacą podatki od spadków i darowizn w PRLu bis? Mam więc pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu i pokazują na swoich przykładach czy warto było prywatyzować PRL na zasadzie prywatyzujemy zyski uspołeczniamy straty. Sebastian Kulczyk, ten biznesmen niczego nie zarobił, przejął po dr. pośredniku majątek i do tego dostał prezent od PiSu - nie zapłacił grosza podatku od spadku. A teraz troszkę historii: Kto słyszał i gdzie o biznesmenie polonijnym Henryku Kulczyku, który ma życiorys składający się z samych dziur?(Podobno był rezydentem ale we Wiedniu tam gdzie gangsterzy Baranina i spółka)?. Kolejnym przykładem jest śp. dr pośrednik, który jak sama nazwa wskazuje niczego sam nie stworzył on po prostu pasożytował na PRLu i PRLu bis(ale to samo robił Steve Jobs )? W praktyce dziedziczka po śp. Janie Kulczyku mogła sobie kupić w prezencie dom w Londynie za 300mln PLN, traktując to jako prezent od PiSu na koszt podatnika PRLu bis? A w tym czasie Mamusia(Grażyna Kulczyk) może spokojnie cywilizować chłopa szwajcarskiego budując mu za pieniądze podatnika PRLu bis galerię w samym centrum SZWAJCARSKIEGO miasteczka! PS. A teraz pytanie do biznesmena Kulczyka Sebastiana? Czy odnalazł się potrącony motocyklista Leszek F. i jak się aktualnie czuje oraz czy już się wyjaśniło? dlaczego sprawca wypadku/kolizji nie został przebadany tak alkomatem jak i nie miał pobranej krwi?
tytus22
Zapytaj Jarka i innych złodziei z PiS którzy kroją ten naród z kasy jak by jutra nie było .
zoomek
"wprowadzenia do obiegu środków pieniężnych o nieustalonym pochodzeniu" - wszytko pochodzi z NBP. Te środki emituje NBP - gotowe, ustaliłem pochodzenie.
Poproszę o milion złotych za ekspertyzę.
polityka_to_nie_ekonomia
Na samą ideę opodatkowania kolejny raz opodatkowanych wcześniej pieniędzy mam tylko jedno określenie - rabunek (i tak, wiem, że w pewnych przypadkach darowizna jest łaskawie zwolniona z podatku). Z moimi pieniędzmi powinienem być w stanie zrobić co chcę i państwu nic do tego. A tu nie dość, że opcja podatku to jeszcze trzeba przezać Na samą ideę opodatkowania kolejny raz opodatkowanych wcześniej pieniędzy mam tylko jedno określenie - rabunek (i tak, wiem, że w pewnych przypadkach darowizna jest łaskawie zwolniona z podatku). Z moimi pieniędzmi powinienem być w stanie zrobić co chcę i państwu nic do tego. A tu nie dość, że opcja podatku to jeszcze trzeba przezać w odpowiedni sposób, zgłosić etc.
zoomek
Przecież to ciągły rabunek tubylczego goja. Wileokrotne opodatkowanie tego samego jest standardem. Np niektóre towary poza VATą 23% są objęte też akcyzą i najlepsze że ta ackcyza też jest objęta VATą. Czyli nie tylko płacimy dwa podatki ale tekże pobiera się 23% VATy od akcyzy.
Każda rada kahalna uważa że to i tak łagodne wobec
Przecież to ciągły rabunek tubylczego goja. Wileokrotne opodatkowanie tego samego jest standardem. Np niektóre towary poza VATą 23% są objęte też akcyzą i najlepsze że ta ackcyza też jest objęta VATą. Czyli nie tylko płacimy dwa podatki ale tekże pobiera się 23% VATy od akcyzy.
Każda rada kahalna uważa że to i tak łagodne wobec goja. Mogli zabić.
shk7421
Tylko kontrolą przemocą i terrorem buduje się szczęśliwe i bogate społeczeństwo...
jas2
"Darowizna od rodziny przekazana w gotówce nie jest zwolniona z podatku"

Poważnie? No kto by pomyślał...

Mam następny odkrywczy tytuł dla redaktora: "Zapłata gotówką w sklepie, nie jest zwolniona z VAT!" Szok!
secundus
w rytm reklamy coca coli

coraz większa kontrola, coraz większa kontrola, coraz większa kontrola, coraz większa kontrola...

S.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki