Darowizna na kościół zmniejszy obciążenie podatkowe

Barbara Sielicka2011-01-31 07:00
publikacja
2011-01-31 07:00

Wielu z nas myśli już o rozliczeniu się z fiskusem za ubiegły rok. Czekając na dokumenty od swoich pracodawców zastanawiamy się, czy jesteśmy uprawnienia do zastosowania ulg podatkowych oraz jak ewentualnie możemy z nich skorzystać.

Jedną z ulg jaka czeka na podatników to możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny na cele kultu religijnego. Mówiąc prościej, za pomocą tej ulgi możemy zmniejszyć sumę dochodów, od której oblicza się podatek.

O tym, kto może z takiej ulgi skorzystać i jakie są tego warunki rozmawiamy z Krzysztofem Groborzem i Dominikiem Goślickim z Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelarii Prawnej.

Kto może zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe o darowizny przeznaczone na kościół?

Z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, a więc m.in. zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, osiągający przychody z umów zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, a także z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Ulga ta nie przysługuje natomiast w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych „liniowo”.


Co trzeba zrobić, aby taką darowiznę odliczyć?

Aby odliczyć omawianą darowiznę od podstawy opodatkowania, należy w formularzu zeznania rocznego wpisać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego (przynajmniej jego nazwę i adres).

Jak prawidłowo ustalić wysokość darowanej sumy pieniędzy?

Wysokość darowizny pieniężnej ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Ustawodawca nie przewidział możliwości odliczenia darowizny na cel kultu religijnego przekazywanej w formie gotówkowej, a zatem nie odlicza się tzw. „tac”, czy „kopert” wręczanych w trakcie kolędowania.

Co właściwie możemy odliczyć i w jaki sposób należy rozumieć „cele kultu religijnego”?

W ustawie nie znajdziemy definicji legalnej tego wyrażenia. Na podstawie wypowiedzi doktryny i wydanych do tej pory interpretacji prawa podatkowego można natomiast przyjąć stosunkowo szerokie znaczenie tego sformułowania. I tak za darowizny realizujące ten cel możemy uznać zarówno wpłaty na poczet działań bezpośrednio związanych z publicznym kultem religijnym, jak i związane z nim pośrednio (np. budowę kościoła, remont ołtarza).


Kto może być adresatem takiej wpłaty?

Katalog podmiotów jest bardzo szeroki. W praktyce fiskus nie kwestionuje darowizn na rzecz kościołów, kościelnych osób prawnych, związków wyznaniowych, a nawet na rzecz Radia Maryja (rozgłośnia należy do kategorii kościelnych osób prawnych). We wszystkich tych przypadkach istotne jest to, by darowizna została dokonana na rachunek bankowy i by została dokonana właśnie na cele kultu religijnego. Nadmienić trzeba jednak, że nie jest możliwe odliczenie takiej darowizny na rzecz osoby fizycznej. Ulga nie będzie zatem przysługiwała w przypadku wpłaty na konto proboszcza – również wtedy, gdy parafia nie ma swojego rachunku bankowego.

Czy istnieje górny limit takiego odliczenia?

Ustawa przewiduje górny limit odliczenia – nie może ono przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli osiągamy roczny dochód w wysokości 80000 zł, to górna granica wysokości ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, którą będzie można odliczyć w danym roku to 4800 zł.

Dla korzystających z omawianej ulgi istotne będzie również to, iż kwoty, które zostaną w jej ramach odliczone od podstawy opodatkowania są sumowane z innymi darowiznami podlegającymi takiemu odliczeniu (darowizny na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego lub związane z krwiodawstwem). Innymi słowy sześcioprocentowy limit jest wspólny dla tych trzech typów darowizn. Zauważyć przy tym jednak trzeba, że do limitu tego nie wlicza się jednego procenta podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego, jak również darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego.

Czy tylko osoby fizyczne mogą zastosować tę ulgę, czy osoby prywatne także?

Z bardzo podobnych preferencji z tytułu darowizn na cele kultu religijnego korzystać mogą podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. Istotną różnicą jest tu wyższy –10% – limit odliczenia.

Dziękuję za rozmowę.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.): art. 26 ust. 1 pkt 9), art. 26 ust. 5 pkt 1), art. 26 ust. 6b, art. 26 ust. 7 pkt 1).
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.): art. 18 ust. 1 pkt 7), art. 18 ust. 1a, art. 18 ust. 1c, art. 18 ust. 1g.

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~prawnik
Drodzy anonimowi,
Nikt nie mówi, że darowizna ma być przekazana na Kościół katolicki. Spokojnie z uprzedzeniami.

Z Bogiem ;)
~otwartogłowy
Czas skończyć z tym katożyczeniem , bo to przekręty i oszukiwanie państwa. Gość wpłaca na konto klechy,on mu to zwraca, a klecha dostaje dolę. A fiskus wała, ot i prawda cała. Czas na zmiany szanowna władzo.
~andrzej
....... no jasne , lepiej dać fiskusowi .......a fiskus Tuskowi (czy innemu palantowi)....by mogł tworzyć nowe miejsca pracy dla urzędasów (bo kolesie muszą gdzieś pracować )

......kazdy sposób jest dobry by się nie dać zerżnąć fiskusowi

.....a ogolnie co sadzisz o samozatrudnieniu ???
~Typ
Nie mam zamiaru oddawać nawet grosza tej czarnej mafii!
~mix
Odliczenia świadczeń medycznych nie możemy się doczekać, ale dokładamy się do kościoła. Dokładamy się, bo państwo rezygnując z podatku, po prostu sponsoruje kościół za nasze pieniądze. Kult religijny to prywatna, wręcz intymna sprawa, a zdrowe społeczeństwo, to wydajniejsza gospodarka! No ale w średniowieczu Odliczenia świadczeń medycznych nie możemy się doczekać, ale dokładamy się do kościoła. Dokładamy się, bo państwo rezygnując z podatku, po prostu sponsoruje kościół za nasze pieniądze. Kult religijny to prywatna, wręcz intymna sprawa, a zdrowe społeczeństwo, to wydajniejsza gospodarka! No ale w średniowieczu nie było tomografów, tylko gromnice.
~JKHGKGKH
ARTYKUŁ SPONSOROWANY A NA SZPITAL JAK ODDAM TO NA PEWNO POMOGĘ A SPONSOROWAĆ PEDOFILI NIGDY !!!

w watykanie kasy swiecą pustkami więc jak tonący chwyta sie brzytwy .

DO ROBOTY PRZECIERZ JEZUS TEŻ PRACOWAŁ A WY LENIE ŚMIERDZĄCE TYLKO CZEKACIE NA INNYCH GŁUPICH
~artik
KIEDY KASY FISKALNE W KOSCIOLACH - DOSC SZAREJ STREFY!!!!
~ssssssssssss
a może by tak w końcu dać możliwość odpisywania skłądek na prywatne leczenie?!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki