Dania: rząd chce, by wniosek o azyl składano przed podróżą do Europy

Nowy rząd Danii zamierza zmienić zasady procedur azylowych; osoby ubiegające się o azyl mają składać stosowny wniosek nie na granicy, jak to jest obecnie, lecz jeszcze zanim udadzą się w podróż do Europy - poinformował dziennik "Berlingske".

"Rząd ma na celu zmniejszenie presji na granice zewnętrzne Unii Europejskiej i jednocześnie utrudnienie przemytnikom ludzi wykonywania ich procederu. Dlatego dążymy obecnie do dialogu z krajami europejskimi, które podzielają nasze ambicje" - oświadczyła minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg. Jej wypowiedź "Berlingske" opublikował w poniedziałek wieczorem.

Utworzony w poniedziałek trójpartyjny rząd Larsa Lokke Rasmussena popiera wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zapisów polityki azylowej. Koalicja rządowa nie ma większości w parlamencie i polega na poparciu eurosceptycznej i antyimigranckiej Duńskiej Partii Ludowej.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów obcokrajowcy muszą przebywać w Danii, by móc ubiegać się o azyl w tym kraju. Od początku br. w Danii zarejestrowano 5,7 tys. osób ubiegających się o azyl, w 2015 roku było to 21 tys.

Dania ma 5,6 mln mieszkańców.(PAP)

akl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil