REKLAMA

Dane o produkcji budowlanej mocne, widać możliwość dalszych rewizji PKB w górę

2021-06-22 10:26
publikacja
2021-06-22 10:26
Dane o produkcji budowlanej mocne, widać możliwość dalszych rewizji PKB w górę
Dane o produkcji budowlanej mocne, widać możliwość dalszych rewizji PKB w górę
fot. Piotr Mecik / / FORUM

Dane o produkcji budowlanej za maj są mocne, potwierdzają sygnał o odbiciu inwestycji z I kw. i sygnalizują możliwość dalszych rewizji dynamiki PKB Polski do ponad 5 proc. - oceniają ekonomiści, komentujący odczyt produkcji budowlano-montażowej za maj.

GRZEGORZ OGONEK, SANTANDER

"Jest sporym zaskoczeniem jak łatwo branża budowlana się podnosi. Uwagę zwracają szczególnie odsezonowane odczyty miesięczne, bo wzrosty dynamikach rocznych były powszechnie oczekiwane. Mamy trzecie z rzędu naprawdę solidne miesięczne wzrosty, ostatni raz taką serię i przyspieszenie widzieliśmy na przełomie 2017 i 2018 r. To oczywiście dobry znak dla gospodarki, uwiarygadniający sygnał, który dostaliśmy z odczytu inwestycji w I kw., które były mocno oparte na zakupach floty i maszyn, a samego 'stawiania murów' było wówczas niewiele. Teraz widzimy, że produkcja budowlana nadrabia słabą zimę. Narasta więc poczucie, że ożywienie gospodarcze może dobić do 5 proc. w 2021 r., a dzięki kolejnym pozytywnym zaskoczeniom w danych nadal możliwe są kolejne rewizje PKB w górę.

RPP z racji obaw o kolejną falę pandemii odnotowuje, co się dzieje w gospodarce, ale prawdopodobnie dopiero po wakacjach złoży wszystko w całość i określi, czy sygnalizować zmiany w polityce pieniężnej, np. okrajając program QE. Skala tolerancji w Radzie dla mocnych odczytów z gospodarki jest spora".

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Jeśli chodzi o produkcje budowlano-montażową to nie mieliśmy efektu niskiej bazy statystycznej, odczyt jest powyżej oczekiwań i pokazuje, że faktycznie mamy do czynienia z ożywieniem w tej branży, która koniec ubiegłego roku miała gorszy, a teraz wychodzi na plus.

Zakładamy, że budowlanka będzie się odbudowywała, biorąc pod uwagę to, że pik inwestycyjny rusza. Niemniej jednak to też jest branża, w której bardzo wyraźnie mogą zacząć być widoczne ograniczenia podażowe, czyli brak komponentów i ich galopujące ceny. To może trochę hamować dynamikę wzrostów".

******

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2021 r. wzrosła o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w maju rdr o 0,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 6,3 proc. (PAP Biznes)

pat/ tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki