Dane Kościoła katolickiego: utrzymuje się kryzys powołań

Utrzymuje się kryzys powołań w Kościele katolickim - wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki notuje się wśród zakonnic. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

(Vatican Media)

Najnowsza statystyka ogłoszona przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazuje, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek ich liczby zanotowano w Europie i Oceanii. Wzrost dotyczy zaś Afryki, Ameryk i Azji.

Piąty rok z rzędu zmniejszyła się o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba zakonnic; jest ich blisko 649 tysięcy, łącznie mniej o 10,5 tysiąca. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

W niedzielę w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawi mszę z okazji Światowego Dnia Misyjnego. (PAP)

sw/ jo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 7 grab

Jak łatwo uwierzyć w legendę, potwierdza to ilość na świecie ludzi religijnych tzw. wierzących. Hmm...

! Odpowiedz
7 4 tanidran

Gdybyś choć trochę interesował się historią to byś wiedział, że Jezus istniał naprawdę. Ponadto wiele faktów przemawia za istnieniem Boga np. to, że światem rządzą logiczne reguły co potwierdzają nauki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia etc, a nie przypadek. Poczytaj np. o stałych fizycznych. Ostatnie tchnienie człowieka waży 21 gramów. Uważasz, że teoria Darwina to prawda. Do dziś to jednak dalej jest teoria i brak jest ogniwa miedzy małpą a człowiekiem. Twój mózg wreszcie to najdoskonalszy komputer na świecie, a Ty twierdzisz, że jest dziełem przypadku. Dla mnie to właśnie jest wiara w legendę o tym, że nie ma nic poza teraźniejszością. Podziwiam ludzi, którzy umieją żyć bez perspektywy i nadziei, że istnieje życie po śmierci. Moim zdaniem powinni być jednak pragmatyczni. Nie ma dowód na to że Boga nie ma podobnie jak na to że jest. Prawdopodobieństwo jest więc równe dla obydwu wariantów. Czy w takiem wypadku nie lepiej wierzyć w istnienie Boga Wszechmogącego stworzyciela Nieba i Ziemi etc. Nie ze strachu ale podchodząc do sprawy czysto rozumowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 12 pluto85md

Nalezy na powaznie rozpoczac debate o zagospodarowaniu opustoszalych Kosciolow. Dzis licza wiernych, a pozniej puszcza w eter info ze niemal 40% Polakow chodzi do Kosciola. "Te niemal" to bedzie okolo 37%, a "Polakow" to bedzie zobowiazanych katolikow (bez dzieci i chorych -okolo 27 mln). Czyli nie 40% Polakow (czyli 40% z 38 mln -ponad 15 mln), a jakies 37% z 28 mln czyli 10 mln, czyli 26% Polakow. Ale znow beda probowali pokazac swa zawyzona wage.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 tanidran

Może lepiej zacznijmy debatę na temat opustoszałych żłobków, przedszkoli i szkół oraz o opustoszałych wsiach na Opolszczyźnie. Szanując prawo własności to proponuję nie rozmawiać o tym co nie należy do Ciebie ale do ludzi, którzy współtworzą Kościół czyli wspólnotę ludzi wierzących. If you know what I mean.

! Odpowiedz
22 21 kolumb1234

Tymoteusz do mamy mnie ta szesnastka się należała

! Odpowiedz
40 28 django

Cieszy mnie to. Bo jak w XXI wieku światły człowiek może żyć zabobonami sprzed 2000 lat?

! Odpowiedz
28 18 jag63

W polskim kościele są takie niedobory kadry, że zliczanie danych "dominicantes" i "comunicantes" trwa aż szesnaście (16 !) miesięcy.

Co prawda, przeciętny gimnazjalista zliczył by to w dwa miesiące, ale oni potrzebują 16 miesięcy.
Niedouki i brak kadry.

! Odpowiedz
73 50 cowabunga

cóż w wielu krajach księża długo pracowali na taką reputację więc niech się nie dziwią, że nikt młody nie chce być kojarzony z tym czy z owym. to po prostu : Karma. koniec przekazu

! Odpowiedz
61 41 jes

To nie tak. Nie garną się bo skończyła się bezkarność. Mając pewne skłonności szło się w sukienkę i można było bezkarnie realizować swoje zboczenia.

! Odpowiedz
35 54 mjwhite

To trudna służba... w zdziadziałym świecie gdzie jest taka nagonka na księży zwykły człowiek poprostu się boi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil