REKLAMA
JUŻ JUTRO

Dane Kościoła katolickiego: utrzymuje się kryzys powołań

2019-10-19 11:44
publikacja
2019-10-19 11:44

Utrzymuje się kryzys powołań w Kościele katolickim - wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki notuje się wśród zakonnic. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

fot. / / Vatican Media

Najnowsza statystyka ogłoszona przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazuje, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek ich liczby zanotowano w Europie i Oceanii. Wzrost dotyczy zaś Afryki, Ameryk i Azji.

Piąty rok z rzędu zmniejszyła się o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba zakonnic; jest ich blisko 649 tysięcy, łącznie mniej o 10,5 tysiąca. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

W niedzielę w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawi mszę z okazji Światowego Dnia Misyjnego. (PAP)

sw/ jo/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
grab
Jak łatwo uwierzyć w legendę, potwierdza to ilość na świecie ludzi religijnych tzw. wierzących. Hmm...
tanidran
Gdybyś choć trochę interesował się historią to byś wiedział, że Jezus istniał naprawdę. Ponadto wiele faktów przemawia za istnieniem Boga np. to, że światem rządzą logiczne reguły co potwierdzają nauki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia etc, a nie przypadek. Poczytaj np. o stałych fizycznych. Ostatnie tchnienie człowieka waży 21 Gdybyś choć trochę interesował się historią to byś wiedział, że Jezus istniał naprawdę. Ponadto wiele faktów przemawia za istnieniem Boga np. to, że światem rządzą logiczne reguły co potwierdzają nauki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia etc, a nie przypadek. Poczytaj np. o stałych fizycznych. Ostatnie tchnienie człowieka waży 21 gramów. Uważasz, że teoria Darwina to prawda. Do dziś to jednak dalej jest teoria i brak jest ogniwa miedzy małpą a człowiekiem. Twój mózg wreszcie to najdoskonalszy komputer na świecie, a Ty twierdzisz, że jest dziełem przypadku. Dla mnie to właśnie jest wiara w legendę o tym, że nie ma nic poza teraźniejszością. Podziwiam ludzi, którzy umieją żyć bez perspektywy i nadziei, że istnieje życie po śmierci. Moim zdaniem powinni być jednak pragmatyczni. Nie ma dowód na to że Boga nie ma podobnie jak na to że jest. Prawdopodobieństwo jest więc równe dla obydwu wariantów. Czy w takiem wypadku nie lepiej wierzyć w istnienie Boga Wszechmogącego stworzyciela Nieba i Ziemi etc. Nie ze strachu ale podchodząc do sprawy czysto rozumowo.
pluto85md
Nalezy na powaznie rozpoczac debate o zagospodarowaniu opustoszalych Kosciolow. Dzis licza wiernych, a pozniej puszcza w eter info ze niemal 40% Polakow chodzi do Kosciola. "Te niemal" to bedzie okolo 37%, a "Polakow" to bedzie zobowiazanych katolikow (bez dzieci i chorych -okolo 27 mln). Czyli nie 40% Polakow Nalezy na powaznie rozpoczac debate o zagospodarowaniu opustoszalych Kosciolow. Dzis licza wiernych, a pozniej puszcza w eter info ze niemal 40% Polakow chodzi do Kosciola. "Te niemal" to bedzie okolo 37%, a "Polakow" to bedzie zobowiazanych katolikow (bez dzieci i chorych -okolo 27 mln). Czyli nie 40% Polakow (czyli 40% z 38 mln -ponad 15 mln), a jakies 37% z 28 mln czyli 10 mln, czyli 26% Polakow. Ale znow beda probowali pokazac swa zawyzona wage.
tanidran
Może lepiej zacznijmy debatę na temat opustoszałych żłobków, przedszkoli i szkół oraz o opustoszałych wsiach na Opolszczyźnie. Szanując prawo własności to proponuję nie rozmawiać o tym co nie należy do Ciebie ale do ludzi, którzy współtworzą Kościół czyli wspólnotę ludzi wierzących. If you know what I mean.
kolumb1234
Tymoteusz do mamy mnie ta szesnastka się należała
django
Cieszy mnie to. Bo jak w XXI wieku światły człowiek może żyć zabobonami sprzed 2000 lat?
jag63
W polskim kościele są takie niedobory kadry, że zliczanie danych "dominicantes" i "comunicantes" trwa aż szesnaście (16 !) miesięcy.

Co prawda, przeciętny gimnazjalista zliczył by to w dwa miesiące, ale oni potrzebują 16 miesięcy.
Niedouki i brak kadry.
cowabunga
cóż w wielu krajach księża długo pracowali na taką reputację więc niech się nie dziwią, że nikt młody nie chce być kojarzony z tym czy z owym. to po prostu : Karma. koniec przekazu
jes
To nie tak. Nie garną się bo skończyła się bezkarność. Mając pewne skłonności szło się w sukienkę i można było bezkarnie realizować swoje zboczenia.
mjwhite
To trudna służba... w zdziadziałym świecie gdzie jest taka nagonka na księży zwykły człowiek poprostu się boi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki