REKLAMA

DM PKO BP prognozuje, że JSW wypracuje w '17 4,9 mld zł EBITDA dzięki wysokim cenom węgla

2016-11-29 22:22
publikacja
2016-11-29 22:22

Analitycy DM PKO BP obniżyli rekomendację dla JSW do "trzymaj" z "kupuj". Oceniają, że przekazanie kopalni Krupiński do SRK zakończyłoby restrukturyzację spółki. Prognozują, że dzięki wysokim cenom węgla koksowego JSW wypracuje w 2017 roku 4,9 mld zł EBITDA. Przewidują jednak, że w długim terminie ceny się unormują.

fot. Peter Andrews / / FORUM

Cena docelowa dla akcji JSW została podniesiona do 89 zł z 74 zł wcześniej.

Raport DM PKO BP został wydany 23 listopada, przygotowany przy kursie akcji JSW na poziomie 81,99 zł.

Artur Iwański, autor raportu DM PKO BP, ocenił, że przy założeniu przekazania kopalni Krupiński do SRK restrukturyzacja JSW dobiegnie końca.

"Ceny w 4Q16-1Q17 (200-250 USD/t) pozwolą spłacić pozostałe zadłużenie. W efekcie lepszej sytuacji CAPEX i koszty zaczną powoli się odbudowywać. Zbiegnie się to z normalizacją ceny węgla w kierunku 130-180 USD/t w średnim terminie. Bardzo pozytywny wpływ ma również waluta. Zakładając długoterminową cenę równowagi na poziomie 125 USD/t (=FCF 500 mln zł) rekomendujemy +trzymaj+" - napisał analityk w raporcie.

O przekazaniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zdecydować mieli we wtorek akcjonariusze JSW. NWZ zostało jednak przerwane do czwartku na wniosek Skarbu Państwa.

Argumentowano, że potrzeba czasu, by przed podjęciem decyzji przeanalizować dodatkowe informacje dotyczące JSW, w tym założenia finansowe zawarte w raporcie Domu Maklerskiego PKO BP, które wykazały znaczną poprawę sytuacji finansowej spółki w roku 2017.

DM PKO BP zakłada, że 2016 rok JSW zakończy zyskiem netto w wysokości 420 mln zł i z EBITDA na poziomie 1,43 mld zł przy przychodach w wysokości ok. 7 mld zł.

Analitycy zakładają, że w przyszłym roku cena węgla koksowego wyniesie 195 USD/t, co przełoży się na dużą poprawę wyników spółki.

Według prognoz brokera w 2017 roku zysk netto JSW może wzrosnąć do 3,27 mld zł, EBITDA do 4,9 mld zł, a przychody do prawie 9,8 mld zł.

DM PKO BP zakłada jednak spadek ceny węgla koksowego w kierunku 150 USD/t już w drugiej połowie 2017 roku, a w długim terminie przewiduje powrót do ceny równowagi na poziomie 125 USD/t.

"Szybkość, moment rozpoczęcia normalizacji oraz poziom równowagi będą kluczowe dla JSW" - napisano w raporcie.

W 2018 roku prognozowany zysk netto JSW to 1,6 mld zł, a EBITDA 2,8 mld zł.(PAP)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~person
Kim chcą niby wydobyć ten węgiel przecież górników w kopalniach jest jak na lekarstwo, od lat nie ma przyjęć a fachowcy uciekają na urlopy górnicze.
~Jasnowidzacy
PKOBP właśnie zawiesiło wydawanie rekomendacji dla JSW, możne warto to dopisać, co?
~Realista
Dzielą skórę na niedźwiedziu.
~Edgar
Tylko że Krupinski nie wydobywa wegla koksowego lecz energetyczny ! Spolka co zarobi to właduje w utrzymanie zwiazkowych biznesow na Krupinskim
~JSW
Nie wydobywa ponieważ celowo zmieniono profil wydobywczy kopalni aby doprowadzić do jej bankructwa. Kopalnia ta posiada wielomilionowe złoża węgla typu 35.
~GÓRNIK
kopalnia Krupiński przyniesie zyski i to milionowe jak się okazuje po wyliczeniach ekspertów minister zdziwiony nawet podobno emisji nie musi być bo ceny węgla są astronomiczne teraz banki są spokojne
~Realista
Niech zapłacą za ratowanie energetyki.
~Yakko
Kupuj plotki, sprzedawaj fakty.. koniec wzrostow na JSW

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki