REKLAMA
WEBINAR

DM BOŚ przedstawił swoje top picks na 2022 rok

2021-12-13 10:26, akt.2021-12-13 13:39
publikacja
2021-12-13 10:26
aktualizacja
2021-12-13 13:39

DM BOŚ, w raporcie z 5 grudnia, przedstawił swoje typy na 2022 rok.

DM BOŚ przedstawił swoje top picks na 2022 rok
DM BOŚ przedstawił swoje top picks na 2022 rok
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Wśród top picks wskazanych przez DM BOŚ są: 11 bit studios, AB, Alior, Asbis, Creepy Jar, Grodno, LPP, Mirbud, Neuca, PKN Orlen, PKO BP i Selvita.

Analitycy podwyższyli do "kupuj" rekomendację: Comarchu, Eurotelu, Neuki, Santander BP i Ciechu. Obniżyli do "trzymaj" rekomendację dla Asseco SEE, Budimeksu, Cyfrowego Polsatu, Dino, Erbudu, Famuru, KGL, LiveChatu, Mercora, Unibepu i Unimotu.

DM BOŚ podniósł do "trzymaj" rekomendację dla CD Projektu oraz obniżył rekomendację do "sprzedaj" dla JSW, mBank, Lena Lighting i Mercatora.

Analitycy podnieśli 12-miesięczne wyceny dla 39 spółek. Są to: Budimex, Ciech, Erbud, Mirbud, Unibep, Kęty, Lena Lighting, Arctic Paper, CCC, Eurotel, OEX, Toya, Dino, Alior, Handlowy, ING BSK, mBank, Millennium, Pekao, PKO BP, Santander BP, AB, Action, Asbis, Bogdanka, GTC, Asseco BS, Asseco Poland, Asseco SEE, Comp, 11 bit studios, CD Projekt, CI Games, Cyfrowy Polsat, Orange PL, PGE i Tauron.

Obniżyli 12-miesięczne wyceny dla: PCC Rokita, Ferro, KGL, Mercator, Sanok, Eurocash, Celon, Pure, Famur, JSW, KGHM, PGNiG, PKN Orlen, Unimot, DataWalk, LSI Software, Vercom, Creepy Jar, PlayWay i TS Games.

Depesza jest skrótem raportu DM BOŚ. Dokument sporządzili: Sobiesław Pająk, Sylwia Jaśkiewicz, Tomasz Rodak, Łukasz Prokopiuk, Michał Sobolewski, Jakub Viscardi i Maciej Wewiórski.

Strategia została opublikowana 6 grudnia, o godzinie 08:00.

"W 2022 r. może nastąpić punkt zwrotny na rynku akcji"

"Chociaż dynamika procesów zaostrzania polityki monetarnej różni się znacznie między gospodarkami, wydaje się, że w połowie 2022 r., lub wcześniej, (...) może nastąpić punkt zwrotny dla rynku akcji" - napisali w raporcie z 5 grudnia.

Analitycy uważają, że rynki akcji znajdują się obecnie w późnej fazie hossy, a jako czynniki zwiastujące jej koniec wskazują zbliżające się zakończenie taperingu w USA, które umożliwi podwyżki procentowych przez Fed, a także inflację, która pozostanie znacznie powyżej celów banków centralnych.

Wskazali, że kolejną kwestią jest nowy wariant koronawirusa, który potencjalnie ogranicza wzrost gospodarczy, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji, kiedy państwa mają do dyspozycji mniejszy arsenał instrumentów.

"Wraz z naszym zdaniem prawdopodobną zmianą priorytetów polityki pieniężnej ze wspierania wzrostu gospodarczego do walki z inflacją, perspektywy dla stóp zwrotu z akcji pogarszają się i względne atrakcyjność akcji jako klasy aktywów maleje przy rosnących stopach procentowych" - ocenili.

Dodali, że przedsiębiorstwa przechodzą z fazy nagłego popandemicznego odbicia do dojrzałego wzrostu, w którym dynamika zysków jest niższa i staje się bardziej zróżnicowana między firmami. Zwrócili uwagę, że z tego względu w 2022 r. selekcja akcji będzie znacznie ważniejsza niż była w mijającym roku, a udane inwestowanie w akcje będzie wyzwaniem.

Koniec hossy na GPW

Analitycy zwracają uwagę na możliwy koniec zwyżek na GPW.

"Historycznie bessa na GPW pojawiała się krótko po rozpoczęciu przez RPP cyklu podwyżek stóp (w 2000 r. z 6-miesięcznym opóźnieniem, w 2007 r. z 2-miesięcznym, a w 2011 r. z 3-miesięcznym). Posługując się tymi danymi obecna hossa na GPW może zakończyć się między grudniem 2021 r. a kwietniem 2022 r., choć nie można wykluczyć, że to nastąpiło już 5 listopada" - zauważyli.

"Ta teza wspierana jest przez odwrócenie się krzywej dochodowości, które nastąpiło w listopadzie" - dodali.

Zwrócili także uwagę, że choć w momencie wyznaczenia 5 listopada rekordu notowań, wycena WIG nie przypominała "bańki", to mnożnik ceny do wartości księgowej był na zbliżonym poziomie do towarzyszących szczytom indeksu z 2011, 2015 i 2017 r.

Ich zdaniem takie pozytywne dla krajowego rynku czynniki jak stabilne napływy kapitału z PPK równoważą się z obecnym ryzykiem geopolitycznym.

Mocniejsze akcje europejskie

Zdaniem analityków rozpoczęty w listopadzie tapering oraz spodziewane podwyżki stóp procentowych w USA ograniczą przyszłe mnożniki zysków amerykańskich spółek, wpływając tym samym na wyceny, jednak "nie powinny wykoleić" indeksu S&P 500. Ryzykiem dla tego scenariusza byłaby bardziej uporczywa inflacja, a także sytuacja, w której pobudzony do tej pory popyt okazał się nadmierny i niemożliwy do utrzymania.

Wskazali, że alternatywą dla akcji amerykańskich mogą być akcje europejskie.

"Jeżeli EBC będzie zacieśniał swoją politykę wolniej niż Fed, to akcje europejskie mogą zachowywać się lepiej niż amerykańskie. Dodatkowo opóźnienie w odbiciu gospodarczym względem USA, wysoki udział w rynku spółek cyklicznych i znaczące wsparcie makro ze strony pakietu odbudowy w latach 2022-23 będą także wspierały akcje europejskie" - napisali.

"Z drugiej strony ryzyko regulacyjne dotyczące sektora technologicznego w USA może (jeśli się zmaterializuje) stanowić zagrożenie dla relatywnego zachowania akcji amerykańskich" - dodali.

Z kolei akcje rynków wschodzących, zwłaszcza tych o wysokim poziomie zadłużenia w USD, mogą przynosić względnie niższe stopy zwrotu niż rynek USA.

epo/ ana/ kk/ mfm/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

41096841_Strategy 2022 10_MR_137_2021_DM_BOŚ_prasa (2).pdfpdf
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
goljot
A ten załącznik PDF-u, DM BOŚ Top Picks 2022 to tylko dla angielskojęzycznych?
lukaszslask
jaka hossa???to jest dramat,Spolki sa tak nie dowartosciowane,ze ......
Orlen 13 zl zysku na akcje za 3 kw przy cenie 75zl???to jest hossa??On powinien po 150 zl chodzic,a lockdown nic nie zmieni,a zwiekszy,bo Ludzie zamiast spac w hotelach beda codziennie jezdzic na te narty i przepalac paliwo,o calym transporcie nie wspomne.
jaka hossa???to jest dramat,Spolki sa tak nie dowartosciowane,ze ......
Orlen 13 zl zysku na akcje za 3 kw przy cenie 75zl???to jest hossa??On powinien po 150 zl chodzic,a lockdown nic nie zmieni,a zwiekszy,bo Ludzie zamiast spac w hotelach beda codziennie jezdzic na te narty i przepalac paliwo,o calym transporcie nie wspomne....
Nie dawno BOS wydal reko dla Ciecha na 33zl,teraz kupuj,niech sie zdecyduja??!!chcieli tanio skupic,a teraz ma bc perelka...
nie dac sie wyleszczyc,bo Spolki na GPW maja potencjal,mam nadzieje,ze po korekcie w USA i do nas dotra.....
jabu74_-_ekspert
była jakaś hossa na giełdziatku ? chyba ktoś sobie zarty robi
matimarzyciel
Ciekawe kiedy akcje BOŚ będą top pickem ? :D
prawnuk
to trochę jak nas słynny jasnowidz co to przewidział, że gość utopił sie w wodzie
chudy_january
to jeszcze jakby tak BOŚ BANK przedstawił historyczne zestawienie swoich "prognoz" z ostatnich 10 lat i porównał z późniejszym kursem akcji danych spółek ?
zyga.
To pewnie byla by pelna kompromitacja .

Powiązane: Podsumowania 2021, prognozy 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki