REKLAMA

DM BOŚ obniżył rekomendację Asseco Poland

2020-04-21 09:44
publikacja
2020-04-21 09:44

DM BOŚ w raporcie z 14 kwietnia obniżył rekomendację dla Asseco Poland do "trzymaj" z "kupuj" wcześniej. Cena docelowa akcji spółki spadła do 60,9 zł z 66 zł.

fot. / / Asseco Poland

Rekomendacja została wydana przy kursie 61,9 zł.

Autor raportu, Sobiesław Pająk, spodziewa się, że w pierwszym kwartale 2020 roku przychody grupy Asseco Poland wzrosły o 9 proc. rok do roku, a wynik operacyjny był porównywalny. Analityk szacuje ponadto, że zysk netto grupy oraz wynik netto w ujęciu non-IFRS spadły o 12-16 proc. Pająk oczekuje pogorszenia zysków m.in. w Asseco Business Solutions oraz poprawy wyniku w Asseco South Eastern Europe.

Jednocześnie autor raportu uważa, że znaczenie wyników kwartalnych za I kw. może być mniejsze niż zwykle, gdyż był to okres, w którym niekorzystny wpływ pandemii dopiero zaczynał być odczuwany.

Analityk ocenił wrażliwość Asseco Poland na pandemię jako "umiarkowaną". Dodał, że odporność firmy na tle innych spółek giełdowych może okazać się wyższa od przeciętnej, stąd zalecił w raporcie "przeważanie" akcji Asseco Poland w krótkim terminie.

Ekspert nie widzi istotnego ryzyka odnośnie zdolności obsługi klientów i realizacji zamówień przez grupę w czasie pandemii. Czynniki ryzyka dostrzega przede wszystkim po stronie klientów grupy, wymieniając m.in.: potencjalne upadłości, mniejszą skłonność do inwestycji w rozwiązania IT oraz możliwość wykorzystania pandemii jako usprawiedliwienie do wypowiedzenia umowy.

Autor rekomendacji nie dostrzega natomiast dużego ryzyka związanego z obsługą przez Asseco Poland zleceń dla sektora bankowego, czyli jednej z najważniejszych grup klientów.

Analityk ocenił, że w czasie pandemii na korzyść grupy może działać duża dywersyfikacja geograficzna - Asseco Poland działa w 56 krajach. Dodał, że wzrost kursów EUR i PLN względem PLN korzystnie wpłynie na wyniki zagranicznych spółek zależnych.

Wśród obszarów działalności grupy najbardziej wrażliwych na wpływ pandemii, analityk wymienia m.in.: spółkę Matrix (duża zależność od ciągłości pozyskiwania nowych zleceń), Sapiens (znaczna część mocy produkcyjnych w Indiach) oraz działalność na rynku hiszpańskim w Asseco WE oraz Asseco SEE.

W raporcie Pająk obniżył prognozę skorygowanego zysku netto grupy w 2020 roku do 310,5 mln zł z 400 mln zł wcześniej. Prognoza na 2021 rok została obniżona do 354,8 mln zł z 412,2 mln zł.

Pierwsza dystrybucja raportu nastąpiła 14 kwietnia o godz. 7:35.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy plik PDF z wymaganymi prawem informacjami DM BOŚ.

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

35921155_Attachment Asseco Poland.pdfpdf
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki