Czytam, oglądam, polecam. Magda Dziewguć, szefowa Google Cloud Poland

Malwina Wrotniak2021-05-21 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-21 06:00
Czytam, oglądam, polecam. Magda Dziewguć, szefowa Google Cloud Poland
Czytam, oglądam, polecam. Magda Dziewguć, szefowa Google Cloud Poland
/ Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata biznesu i nauki.

Dziś swoimi inspiracjami z czytelnikami Bankier.pl dzieli się Magdalena Dziewguć, country manager Google Cloud Poland, zarządzająca „chmurowym” biznesem Google w Europie Środkowo-Wschodniej. Założycielka Digital University i LiderShe, członek niezależny rady nadzorczej BNP Paribas Banku Polska. O sobie mówi, że nieprzerwanie poluje na nowe książkowe tytuły, które warto dodać do listy.

– Mam w głowie taki książkowy alert. Wyłapuję tytuły, o których ktoś przy mnie rozmawia, staram się być na bieżąco z recenzjami w magazynach, szukam ludzi, którzy polecają dobre książki – opowiada. –  Mój dziadek, który sam był zakochany w książkach, nauczył mnie czytać właściwie równolegle z mówieniem. W mojej rodzinie pamięta się, jak na „Głosie Szczecińskim” składałam pierwsze litery. Chyba dlatego właśnie od zawsze we mnie był ten głód szukania nowych odkryć czytelniczych.

W „Czytam, oglądam, polecam” przedstawia zestaw tytułów, które szczególnie sprawdzą się, gdy mamy do dyspozycji trochę więcej czasu i znajdziemy moment na refleksję o tym, co się przeczytało. – To też książki skłaniające do wyrabiania sobie opinii o rzeczywistości poza własną bańką - a w pandemii chyba wszyscy mimowolnie w nich się znajdujemy. Nasze otoczenie zawęziło się do grona tych samych osób, z którymi najczęściej przebywamy. Rzadziej docierają do nas bodźce ze świata innego niż nasz własny. Przez ostatni rok kontynenty tak jakby "wróciły na swoje miejsce" - wszystko stało się bardziej lokalne, dużo mniej interesujemy się rzeczywistością poza naszym osiedlem, miastem, krajem. To niestety ogranicza nas w rozumieniu tego, co na zewnątrz.  Z drugiej strony w ostatnim czasie świat się cyfryzuje, przyspiesza i nasza zależność od świata zewnętrznego jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. To taki paradoks, obok którego nie można przejść obojętnie, dlatego więc dwie pierwsze książki, które polecam, są na właśnie ten temat.

#1 Książka „Widziałam”

Autor: Ewa Ewart

Ewa Ewart to wybitna dziennikarka i dokumentalistka, która akurat w tej książce dzieli się kulisami swoich filmów. Opowiada o historiach, które opisywała na różnych etapach swojego życia i jak wyglądała praca nad danym dokumentem. Dzieli się wieloma refleksjami, które niekoniecznie miały szansę znaleźć się w filmach dokumentalnych - te dążą przecież do tego, by być obiektywnym obrazem, konsolidacją faktów. W książce mamy za to dużo subiektywnych przemyśleń i opinii autorki, przefiltrowanych przez polską tożsamość na emigracji. Czyta się to fantastycznie.

fot. Magda Dziewguć / / Archiwum prywatne

#2 Książka „Becoming. Moja historia”

Autor: Michelle Obama

W Polsce dość dużo słyszymy na temat ruchu Black Lives Matter, zza oceanu docierają do nas wydarzenia związane z codzienną walką o równość Afroamerykanów. Dlatego tym ciekawsze jest dowiedzieć się z pierwszej ręki o kobiecie, która przebyła drogę od wychowywania się w regularnej, nieuprzywilejowanej rodzinie na przedmieściach Chicago do bycia idolem wielu ludzi i wpływaniem na wiele ważnych problemów społecznych jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych. W tej książce Michelle Obama bardzo dużo opowiada też o cenie, jaką płaci się w życiu osobistym za branie na siebie takiej odpowiedzialności.

Polecam tę lekturę tym, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak wyglądają w rzeczywistości podziały w społeczeństwie amerykańskim. Dla nas, żyjących w zupełnie innej rzeczywistości, to pozycja zdecydowanie poszerzająca pole widzenia.

#3 Książka „How Women Rise”

Autor: Sally Helgesen, Marshall Goldsmith

Sally Helgesen to jedna z najpopularniejszych teraz coachów pracujących z kobietami w Nowym Jorku, zajmująca się głównie tematyką sukcesu kobiet w przestrzeni zawodowej. Sally zrealizowała badania na temat tego, co blokuje kobiety – co powoduje, że mimo dużego wsparcia, nie idą do przodu. Ustaliła, że jest dwanaście nawyków, pewnych wzorców zachowań charakterystycznych dla kobiet, niezależnie od wieku czy tego, w jakiej branży pracują.

Czytałam tę książkę z szeroko otwartymi oczami, bowiem odnalazłam siebie w co najmniej kilku tych nawykach. Spodobała mi się do tego stopnia, że teraz dość często daję ją w prezencie innym. Choć zazwyczaj irytują mnie książki w stylu „najlepszy poradnik biznesowy”, to ta jest niezwykle prawdziwa i mocno oparta w kobiecej tożsamości. Jestem przekonana, że każda kobieta odnajdzie się w co najmniej jednym wzorcu i że da jej to do myślenia.

#4 Książka „What Got You Here, Won’t Get You There”

Autor: Marshall Goldsmith

Marshall Goldsmith to guru rozwoju osobistego kadry zarządzającej na świecie. Człowiek, który pracował z gwiazdami świata biznesu. Dlaczego uważam, że tę książkę należy zdjąć z półki i ją zgłębić? Po pandemii każdy menedżer musi sobie uczciwie powiedzieć: fundamenty, na których zbudowałem lub zbudowałam sukces mojej organizacji przed pandemią, nie zaprowadzą nas do sukcesu w nowej rzeczywistości. Świat po pandemii będzie zupełnie innym światem, zmieniły się zachowania konsumentów, modele biznesowe, sposób pracy i musimy dokonać dużej rewizji tych fundamentów.

Goldsmith trafnie opisuje i odpowiada na problemy związane z przyzwyczajeniem do sukcesu ludzi na wysokich stanowiskach. Zwłaszcza wyraża się to w przekonaniu u niektórych, że jeśli zawsze postępowali w określony sposób i odnieśli sukces, to muszą się tego trzymać. Uważam, że to jest doskonały czas na powrót do tej książki i przebudowanie sposobu, w jaki działamy, żebyśmy mogli ruszyć do przodu i stawić czoła nowym wyzwaniom.

#5 Książka „Bezwład”         

Autor: Grzegorz Kapla

Dwóch następnych autorów, których polecę, to pisarze bardzo multimedialni, co niezwykle mi imponuje. Pierwszym jest Grzegorz Kapla, dziennikarz z doświadczeniem zbieranym w wielu miejscach, którego życiorys nadawałby się na niezły film. Książki pisze od niedawna, dosłownie od kilku lat, ale polecam zarówno te podróżnicze, jak i kryminały. Te ostatnie są dość nietypowe, bo choć zazwyczaj jest w nich jakaś zagadka do rozwiązania, to tak naprawdę są opowieściami o polskiej tożsamości. Grzesiek wydaje mi się głosem mojego pokolenia. Rozumie wrażliwość ludzi, którzy pamiętają komunizm, dostrzegają błędy kapitalizmu, nie zawsze odnajdują się w dzisiejszej rzeczywistości i opowiada o tym poprzez doświadczenia swoich bohaterów.

fot. / / facebook.com/kaplawdrodze

Tak się składa, że autora znam osobiście i pamiętam długą rozmowę z nim o tym, podczas której bardzo sceptycznie mówił o cyfrowych mediach, które jego zdaniem niszczą literaturę. Później w pewnym sensie dokonał osobistej transformacji i obecnie prowadzi na Facebooku stronę "Kapla w drodze", gdzie codziennie zamieszcza krótkie, specyficzne w formie teksty (nazywam je „kaple”, niczym krople literackie), które są refleksjami nad bieżącym dniem. Sporo ludzi czeka codziennie na te jego wpisy, są niczym rytuał przy kawie, szansa na obcowanie z dobrą literaturą, pisaną pięknym językiem, ale dostępne w bardzo przystępnej formie. Pokazują, że literatura może korzystać z dobrodziejstw mediów cyfrowych, a “robienie dużych zasięgów” nie jest zarezerwowane tylko dla memów.

Wracając do „Bezwładu” - polecam, bo w tej książce bez trudu można odnaleźć fragmenty polskiej tożsamości, ale też piękne opisy Warszawy.

#6 Książka „Księża na księżyc. Tylko co dalej?”

Autor: ks. Piotr Pawlukiewicz

fot. Magda Dziewguć / / Archiwum prywatne

Księdza Pawlukiewicza pamiętam z duszpasterstwa akademickiego w Kościele Św. Anny. I choć od niedawna nie ma go już z nami, to wciąż pozostaje jego twórczość. Dla mnie zawsze bardziej jako obserwacje filozofa niż księdza. Osoby, która pięknie tłumaczyła życie i złożoność ciężkich, ludzkich problemów. Wprawdzie nie zdążył napisać wielu książek, ale zostawił bardzo bogate dziedzictwo kazań i homilii, które są dostępne na YouTubie. W trakcie pandemii, kiedy możliwość podejmowania różnych aktywności religijnych była ograniczona, miałam wręcz rytuał włączania sobie na niedzielnych spacerach wystąpień księdza Pawlukiewicza. Polecam je, bo opisują uniwersalne problemy, ale opowiedziane pięknym językiem i głęboko osadzone w doświadczeniu człowieka.

#7 Książka (i serial) „Gambit królowej”

Autor książki: Walter Tevis

Polecam serial chyba nawet bardziej niż książkę, bo opisaną historię wzbogaca poprzez przepiękne zdjęcia. Ta opowieść, choć fikcyjna, w mistrzowski sposób opisuje ograniczenia w społeczeństwie amerykańskim lat 50-60. Mimo tego, że główną bohaterką jest kobieta (czyli królowa), a w szachach królowa jest niemal niezbędna, żeby wygrać, to serial i książka pokazują, że to nie królowa rządzi na świecie.

#8 Serial „Rząd”

fot. / / Netflix

Duński serial „Borgen” pokazuje perspektywę kobiety, która w roli szefowej rządu próbuje zmieniać – nie zawaham się górnolotnie powiedzieć – swój kraj na lepsze. Serial jednak jest o tym, jaką płaci za to cenę w życiu osobistym i jak trudno pogodzić skuteczność z etyką.

#9 Podcast „Zaprojektuj swoje życie”

To nowy projekt Maćka Filipkowskiego, który ma w tej chwili już ponad 100 odcinków. To, co jest w nim wartościowe, to głównie wielka różnorodność rozmówców, których Maciek do siebie zaprasza. Maciek wyciąga nas ze swojego kąta, gdzie głównie słuchamy ludzi, którzy mają takie same jak my opinie. Tymczasem w tym programie pojawiają się ludzie z organizacji pozarządowych, startupów, ze świata nauki, ale i twórcy współczesnej polskiej gospodarki oraz osoby żyjące w nurcie slow-life. Nietuzinkowe, wybitne osoby, które bardzo szczerze opowiadają o zakrętach w swoim życiu.

 

Ten program to wiedza, doświadczenia i refleksje, które czasem trudno znaleźć - nawet w Google’u. Takie rzeczy są tylko w głowach, sercach i wspomnieniach tych konkretnych osób. Bardzo unikalna rzecz.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki