REKLAMA

Czytam, oglądam, polecam. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

2020-08-07 06:00
publikacja
2020-08-07 06:00
Czytam, oglądam, polecam. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich
Czytam, oglądam, polecam. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich
fot. ZBP/empik.com/Wydawnictwo Znak /

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata finansów.

Dziś gościem redakcji Bankier.pl i swoimi inspiracjami z czytelnikami dzieli się szef Związku Banków Polskich – Krzysztof Pietraszkiewicz. Wbrew pozorom wśród rekomendacji nie ma ani wydawnictw ściśle ekonomicznych, ani podręczników akademickich z dziedziny finansów. Jak tłumaczy prezes – zbyt wiele czynników kształtuje współczesną rzeczywistość, jej rozumienie i kształtowanie wymaga sięgania do dorobku z wielu dziedzin.

***

Ponieważ bardzo dużo dzieje się w świecie, jak wiele zachodzi nieoczekiwanych zmian, a w związku z tym - ile jest nowych wyzwań, moje zainteresowania zaczęły mocno wykraczać poza sferę instytucji finansowych czy czystej ekonomii. Od dawna widać było przecież, jak mocno różne kwestie z życia społecznego, życia kultur, wartości i religii przenikają się z tym, co się dzieje w gospodarce. Interesowały mnie przy tym również zagadnienia związane z przebiegiem procesu globalizacji, jej jasnymi i ciemnymi stronami. I wreszcie następstwa, ale też źródła kryzysu finansowego 2008, przyczyny powstawania i niezadowolenia różnych ruchów społecznych.

Wszystko to spowodowało, że teraz żyję i pracuję w otoczeniu stosów różnych książek, często czytanych równocześnie.

#1 Różnorodność świata w książkach Erica Schmitta i Sandora Máraia

Od wielu lat jestem fanem prac filozofa Erica-Emmanuela Schmitta. Myślę, że jednym z tych, którzy znają wszystkie jego prace przetłumaczone na język polski. Przyczyną tego jest wielokierunkowość zainteresowań tego autora i jego wyjątkowa umiejętność pokazywania systemów wartości oraz motywacji ludzi funkcjonujących w różnych kulturach i religiach.

Innym twórcą, którego dorobek jest przedmiotem mojego zainteresowania intrygujący pisarz węgierski – Sándor Márai. Starałem się poznać całą jego twórczość powstającą w okresie wielu lat, głównie za granicą. Zainteresowania Máraia kształtowały się w bardzo specyficznym okresie przebudowy sił politycznych i gospodarczych w Europie, w czasach zmian granic, międzywojnia i II wojny światowej, na gruncie rozlicznych kontaktów autora w wielu europejskich krajach. Po książki Máraia sięgałem, chcąc zrozumieć, co dzieje się na Węgrzech. A Węgry interesowały mnie od zawsze. Dlaczego w taki, a nie inny sposób zaangażowali się w okresie II wojny światowej, co stało u podstaw wielkiego zrywu w latach 60. i wreszcie z czego wynikał obrany kierunek przemian po kryzysie finansowym? Za bardzo interesujące uważam kierunki ewolucji tego kraju w sferze gospodarczej i politycznej w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Książki Máraia pokazują, jak wielobarwna jest kultura i jak złożone uwarunkowania węgierskie. Ale odkrywają także dość specyficzne podejście do życia samego pisarza, człowieka, który od lat licealnych chciał być dziennikarzem, w związku z czym świadomie nawiązywał kontakty z różnymi grupami społecznymi. Jego wielotomowe „Dzienniki” powstawały w długim czasie i w różnych miejscach świata, dzięki czemu zawierają unikalne spostrzeżenia i relacje, o które byłoby trudno w innych okolicznościach. Inną ciekawą i szczególną pracą jest „Trzydzieści srebrników”, która powstawała prawie dwie dekady i jest wyrazem życiowego dojrzewania autora.

#2 Literatura naszego regionu Europy

Urodziłem się na Pogórzu Izerskim i jako bardzo młody człowiek nieraz wybierałem się na samotne lub z nauczycielami wędrówki, żeby spojrzeć, co jest za granicą Polski. Zawsze interesowało mnie zwłaszcza to, dlaczego nasi czescy sąsiedzi w różnych okresach czasu osiągali pewne sukcesy, dlaczego reprezentują taką, a nie inną postawę życiową, ale też jaki był powód tego, że w sposób demokratyczny przyjmowali po II wojnie system socjalistyczny na terenie swojego kraju.

Poszukiwałem wiedzy o tym, skąd wyrastały nurty równościowe na terenie Czech, realia np. fabryk Baty opisywane m.in. w książkach Mariusza Szczygła i w opowieściach mamy, która ostatnie miesiące wojny spędziła w Czechach w ramach obozu jenieckiego.

Byłem też bardzo zaciekawiony pracami prezydenta Czechosłowacji Tomáša Masaryka, którego poniekąd można nazwać konkurentem Józefa Piłsudskiego, i powodami zmiany jego postawy wobec Polski.

Chętnie czytałem „Fabrykę absolutu” Karela Čapka – książkę refleksyjną, bardzo ciekawą, choć powstałą wiele lat temu. A niedawno także uznaną w Czechach za najbardziej dowcipną – nie podzielam tej opinii – książkę Zdenka Jirotki  „Saturnin”. Jest interesująca i momentami faktycznie zabawna.

#3 Historie wielkich fortun

W czasach licealnych i studiów interesowały mnie dzieje powstawania wielkich fortun rodzinnych. Pamiętam prace dotyczące Rockefellerów, największych globalnych firm gospodarczych, a później też historii bankowości. Myślę chociażby o pracach Songa Hongbinga. W „Wojnie o pieniądz” w specyficzny sposób opowiada historię pieniądza, pisze o pozycji banków centralnych, zadłużeniu poszczególnych państw i wynikających z tego tytułu różnych konsekwencjach.

#4 O tym, co ważne tu i teraz

W ostatnich latach chętnie czytam też wszystko, co dotyczy kierunków rozwoju współczesnego świata. W tym m.in. o historii i przemianach Chin, łącznie z ostatnimi strategiami i wypowiedziami przywódców chińskich, ale także bardzo ciekawymi pracami profesora Bogdana Góralczyka czy profesora Krzysztofa Gawlikowskiego.

Sięgam też po prace o tym, co dzieje się i jest teraz ważne w świecie – między innymi po książki prof. Grzegorza Kołodki na temat globalizacji, prof. Witolda Orłowskiego czy ostatnie prace Edwina Bendyka.

Z ogromną przyjemnością pochylam się nad wielowątkowymi pracami zbiorowymi, które powstają przy okazji podsumowań dorobku różnych ważnych polskich uczonych, jak na przykład przy okazji jubileuszu prof. Andrzeja Koźmińskiego czy Witolda Góralskiego. Są pełne bardzo ciekawych zagadnień, ukazują różne systemy i wartości, konfrontują różne nurty filozoficzne, ekonomiczne i odmienne sposoby poszukiwania najlepszych dróg czy rozwiązań.

#5 Polska kultura i polskie problemy

Interesują mnie też prace, które wiążą się z naszą rodzimą kulturą i naszymi problemami. Oczywiście polscy nobliści, w tym wszystkie prace Olgi Tokarczuk. Polecam także arcyciekawe „Na skraju Imperium i inne wspomnienia” Mieczysława Jałowieckiego czy „Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793-1914” Daniela Beauvois. Oczywiście prace Władysława Tatarkiewicza, ale też Leszka Kołakowskiego czy Karola Modzelewskiego.

Podobnie prace Normana Daviesa, chociażby „Mikrokosmos”, który powstał na zlecenie prezydenta Wrocławia. Książki tego autora są napisane w sposób bardzo specyficzny, bo chociaż wieloaspektowe, są gruntownie udokumentowane, a dzięki przystępnemu językowi i układowi czyta się je bardzo dobrze.

Od lat staram się uczestniczyć w kapitalnym  festiwalu „Dwa brzegi” i ciągle wracam do festiwali piosenki studenckiej. To nasza młodość i źródła inspiracji.

A co Wy polecacie na weekend? Czekamy na komentarze z propozycjami!

Rozmawiała Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
katzpodola
Polecam książkę Ziemkiewicza "Cham niezbuntowany" . najlepsza książka jaka powstała w tym roku. Tokarczuk niech się schowa
patrykowski978
Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w Google, wpiszcie Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
Dlaczego Bankier nie usuwa takich wklejanych identycznych komentarzy.
Przeciez to identyczna informacja i jezeli pozostawicie jedna to wystarczy. Nie chce sie wracac od tego spamu na forum.

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki