Czytam, oglądam, polecam. Jakub Sawulski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Malwina Wrotniak2021-05-28 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-28 06:00
Czytam, oglądam, polecam. Jakub Sawulski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego
Czytam, oglądam, polecam. Jakub Sawulski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego
/ Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata biznesu i nauki.

Zaproszenie do projektu Bankier.pl przyjął Jakub Sawulski, kierownik Zespołu Makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, doktor nauk ekonomicznych. Autor wielu analiz i komentator wydarzeń gospodarczych. Autor książki „Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji”. Swój zestaw tytułów w ramach „Czytam, oglądam, polecam” kieruje do osób, które nie są specjalistami z zakresu ekonomii, ale chciałyby się w tej dziedzinie orientować lepiej. Sawulski podpowiada, jakie książki warto w tym celu czytać, jakich podcastów słuchać i w jakich miejscach szukać ważnych wiadomości z tego zakresu.

#1 Książka „Dlaczego narody przegrywają?”

Autor: Daron Acemoglu, James A. Robinson

Jeśli ktoś z czytelników szukałby jednej pozycji, która wyjaśni mu, dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne, poleciłbym właśnie tę. To książka historyczno-gospodarcza, która sięgając do wydarzeń z przeszłości, pokazuje ścieżkę rozwoju różnych państw. Uzmysławia, że kluczowe są instytucje - autorzy nazywają je „włączającymi”, czyli takimi, które pozwalają ludziom się rozwijać.

fot. Jakub Sawulski / / Archiwum prywatne

Dlaczego Afryka jest biedna? Jak tłumaczą Acemoglu i Robinson, to dlatego, że władze czy ludzie, którzy pozostają blisko tej władzy, są zainteresowani głównie własnymi zyskami, a nie bogaceniem się całego społeczeństwa. Książka tłumaczy też, że o bogactwach państw często decyduje przypadek. Czasami jedno, wydawałoby się nieznaczące dla ekonomii wydarzenie, może odwrócić losy danego kraju z punktu widzenia gospodarczego. Są to, według definicji autorów, tak zwane punkty zwrotne.

Nie jest to nowa pozycja na rynku wydawniczym, ma już prawie dekadę, ale zdecydowanie jest uniwersalna i podejrzewam, że za 50 lat dalej będzie aktualna.

#2 Książka „Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego”

Autor: Michał Sutowski

To zbiór wywiadów z polskimi ekspertami i naukowcami z różnych dziedzin. Michał Sutowski ma talent do robienia wywiadów, ja zresztą jestem wielkim fanem tego formatu, co będzie jeszcze widać w dalszych poleceniach. Cenię wywiady, bo lubię znać punkty widzenia różnych osób – tak w ekonomii, jak i w dziedzinach, na których mało się znam. W dobie internetu, który jest bardzo spolaryzowany i gdzie zamykamy się w bańkach informacyjnych, wydaje mi się szczególnie ważne poznawać opnie różnych ludzi.

„Fajny kraj do życia” poświęca uwagę obszarom, w których Polska wymaga poprawy. Mamy tu zestaw ludzi, dla których usługi publiczne są ważne. Rozmowy dotyczą więc tego, jak poprawiać państwo, żeby te usługi w Polsce rozwijać. Sutowski buduje wokół tej książki taką narrację: gdybyśmy wprowadzili te wszystkie zmiany, które sugerują jego rozmówcy, mielibyśmy kraj niemal miodem i mlekiem płynący. To ciekawe ćwiczenie intelektualne – zastanowić się, co by było, gdyby politycy w stu procentach kierowali się sugestiami ekspertów i naukowców. To oczywiście niemożliwe, bo polityk kieruje się interesem politycznym, a nie tylko ekonomiczno-gospodarczym czy społecznym.

W książce zamieszczono rozmowy m.in. o ochronie zdrowia, obronie narodowej, edukacji, polskiej polityce klimatycznej. Jeden z wywiadów - o systemie podatkowym – przeprowadzono ze mną, ale nie z tego powodu polecam tę książkę (śmiech), wręcz zupełnie szczerze uważam, że akurat ten wywiad jest jednym z mniej ciekawych.

#3 Wywiady Sroczyńskiego

Kolejna seria wywiadów, tym razem z gazeta.pl. Grzegorz Sroczyński to kolejny dziennikarz z talentem do przeprowadzania wywiadów. Jego rozmowy są niemal zawsze prowokujące. Spotyka się z ludźmi często nieoczywistymi, często na nieoczywiste tematy, ale takimi, których opinie zmuszają do myślenia.

fot. / / next.gazeta.pl

Czytając te rozmowy, często nie zgadzam się z ich bohaterami, ale to wręcz ich zaleta.

#4 Serial „Czarne lustro”

Mam świadomość, że wielu czytelników pewnie już widziało ten serial, ale tym, którzy jeszcze nie mieli okazji, gorąco go polecam – najlepszy, jaki kiedykolwiek oglądałem. Znowu – bardzo prowokujący. Serial futurystyczny, który pokazuje, do czego może doprowadzić nas rozwój technologii.

Oglądając, ciągle zastanawiamy się, czy to jest science-fiction, czy może jednak prognoza naszej przyszłości. Pierwsze odcinki serialu powstały zaledwie kilka lat temu i niektóre z rozwiązań pokazywanych tam jako pieśń przyszłości, teraz są już w użyciu. Kiedy pomyślimy, że dekadę temu żyliśmy bez smartfonów, z którymi teraz się nie rozstajemy, łatwo wyobrazić sobie, jak inny może być świat za kolejne dziesięć lat. Ale być może część z tych projekcji w „Czarnym lustrze” nigdy się nie spełni...?

#5 Podsumowania wydarzeń Rafała Hirscha

Teraz polecenia dla osób, które nieszczególnie interesują się ekonomią na co dzień, ale jednak chciałyby mieć jakieś pojęcie na jej temat. Nie mogłem się zdecydować, więc polecę obydwa: podcast Rafała Hirscha „Cotygodniowe podsumowanie roku” w TOK FM i jego „5 najciekawszych wydarzeń w gospodarce teraz” na BusinessInsider.

W podcaście Rafał przedstawia 10 najciekawszych wydarzeń gospodarczych, ekonomicznych i społecznych, które miały miejsce w danym tygodniu. W cyklu artykułów z kolei autor skrótowo podsumowuje 5 najciekawszych jego zdaniem gospodarczo-społecznym tematów dnia poprzedniego. Świetna dawka informacji na temat tego, co dzieje się w gospodarce i o czym się teraz mówi.

#6 Piątkowe wydania „Dziennika Gazety Prawnej”

Moim zdaniem mamy w Polsce problem z tygodnikami opinii - wszystkie są bardzo upolitycznione. Czytelnikowi, który niekoniecznie chce czytać o bieżącej jatce politycznej, naprawdę trudno znaleźć dobry, klasyczny magazyn. DGP jest dziennikiem, ale jego piątkowe wydanie jest właściwie tygodnikowe. Znajdziemy tam artykuły autorów z bardzo różnych stron sporu politycznego, jak i przede wszystkim ekonomicznego czy społecznego - bo wokół tych tematów się koncentruje. Jest tam miejsce na opinie osób o bardzo odmiennych poglądach – i bardzo liberalnego w poglądach Sebastiana Stodolaka, i Rafała Wosia, czyli dziennikarza gospodarczo bardzo mocno lewicowego.

Jeśli chcemy się intelektualnie rozwijać, to powinniśmy zapoznawać się z szerokim spektrum poglądów i budować swój światopogląd nie tylko na bazie jednego źródła informacji.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Kalkulator OC i AC

Kalkulator OC i AC

Porównaj ubezpieczenia w 5 minut. Zapłacisz nawet o 50% mniej niż obecnie.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe czym na co dzień w 'pracy' może zajmować się taki kierownik Zespołu Makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym?

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki