REKLAMA

"Czyste powietrze" 2.0 na kredyt. Nowy nabór od 15 maja

2020-04-30 14:45
publikacja
2020-04-30 14:45
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Nabór do programu „Czyste powietrze” rozpocznie się 15 maja. W nowej wersji programu będą spore zmiany m.in. krótsze oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, wyższa kwota dotacji dla najuboższych rodzin, możliwość połączenia z dofinansowaniem w ramach programu „Mój prąd” czy ustanowienie banku jako pełnomocnika przy składaniu wniosku o dotację.

"Czyste powietrze" 2.0 startuje 15 maja - zmiany w programie / czystepowietrze.gov.pl

Nowa edycja programu „Czyste powietrze” 2.0 ruszy 15 maja. Druga wersja wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych zakłada wiele zmian. Potencjalni beneficjenci złożą wniosek online, a na jego rozpatrzenie poczekają maksymalnie 30 dni.

Nawet 37 tys. zł dofinansowania

Z dofinansowania będzie można skorzystać dla inwestycji, które rozpoczęły się nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, jednak nie wcześniej niż 15 maja 2020 roku. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych. Kwota dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju inwestycji:

  • do 20 tys. zł – podstawowa dotacja,
  • do 25 tys. zł – przy montaży pompy ciepła,
  • do 30 tys. zł – przy instalacji paneli fotowoltaicznych,
  • *do 37 tys. zł – dla mniej zamożnych gospodarstw.

Najwyższe dofinansowanie do 37 tys. zł  będzie przeznaczone dla gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 1,4 tys. zł. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa dochód nie może być wyższy niż 1960 zł miesięcznie. Projekt rozwiązania znajduje się w Sejmie, po otrzymaniu zgody zostanie wprowadzony w życie.

"Czyste powietrze" na kredyt

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej razem ze Związkiem Banków Polskich rozpoczął prace uruchomieniem szeroko dostępnej akcji kredytowej na cele antysmogowe. Docelowo banki otrzymają pełnomocnictwo od potencjalnych beneficjentów i będą mogły wystąpić o dotację w imieniu kredytobiorcy.

NFOŚiW razem z ZBP przygotuje warunki udzielenia przez banki finansowania kosztów kwalifikowanych dotyczących wymiany przestarzałych pieców i ociepleń domów. Dofinansowanie otrzymane przez beneficjenta w ramach "Czystego powietrza" pokryje część zaciągniętego w banku kredytu na sfinansowanie inwestycji. Trwają prace nad tą częścią projektu, zostanie ona wdrożona w trakcie naboru.

PGNiG sprawdzi sieć

Do współpracy w programie "Czyste powietrze" dołączyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na podstawie podpisanego porozumienia PGNiG zweryfikuje możliwość przyłączenia nieruchomości konkretnego beneficjenta do sieci gazowej. Spółka będzie sprawdzać dostępność podłączenia do sieci wraz z rozpoczęciem naboru.

- Zgodnie z danymi PGNiG ok. 400.000 polskich domów jednorodzinnych podłączonych do sieci gazowej korzysta z gazu jedynie dla potrzeb przygotowywania posiłków, a nie dla potrzeb ogrzewania. To powoduje, że NFOŚiGW i PGNiG są dla siebie naturalnymi partnerami we wdrażaniu programu „Czyste powietrze” i będą wspólnie działać na rzecz wymiany przestarzałych kopciuchów zainstalowanych w wielu z tych domów - przeczytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie NFOŚiGW.

"Czyste powietrze" 2.0 to program dofinansowania dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, beneficjenci mogą otrzymać dotację na wymianę przestarzałych pieców tzw. kopciuchów. "Czyste powietrze" będzie można połączyć z dofinansowaniem w ramach programu "Mój prąd". 

"Czyste powietrze" - wniosek złożysz już 15 maja / czystepowietrze.gov.pl

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
witasl
Wreszcie wzięli się za temat porządnie, dając możliwośc otrzymania kasy wiekszej liczbie osób. Dzieki temu i efekty odczujemy prędzej. Podstawa to tylko nie przespać momentu i na czas przygotować wnioski. Ważne też by rzczywiscie złożyć je w poprawnej formie, wówczas priorytetowo będa puszczane do analizy. Dlatego Wreszcie wzięli się za temat porządnie, dając możliwośc otrzymania kasy wiekszej liczbie osób. Dzieki temu i efekty odczujemy prędzej. Podstawa to tylko nie przespać momentu i na czas przygotować wnioski. Ważne też by rzczywiscie złożyć je w poprawnej formie, wówczas priorytetowo będa puszczane do analizy. Dlatego najlepiej uderzyć od razu do firmy, od której sie kupuje system grzewczy. Nam ekipa w Levadzie doradzała od samego poczatku zarówno co do wyboru modelu pieca, jak i przygotowaniu prawidłowej dokumentacji
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and-owc
Dobre chęci nie pomogą na usunięcie komentarza (sponsorowanego).
itsofunny
W okolicach miast wysyp domów które palą węglem zamiast podłączyć ich pod sieć miejską CO ba są takie co 50m od bloku palą węglem i zatruwają powietrze kilkuset rodzinom naraz to jest zgroza dopiero. Ten program to popierdułka jakaś a nie skuteczne działanie.
wizytator
Na tym pięknym rysunku napisano, że 45tys. ludzi umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. I jakoś nikt się tym nie przejmuje od lat. I nie trzeba było chodzić zimą w maseczkach.
A tak swoją drogą po co znowu ten podzial na źródła ciepla. Łatwiej by było dać dotację każdemu 50% , prościej i bez kombinowania.
Na tym pięknym rysunku napisano, że 45tys. ludzi umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. I jakoś nikt się tym nie przejmuje od lat. I nie trzeba było chodzić zimą w maseczkach.
A tak swoją drogą po co znowu ten podzial na źródła ciepla. Łatwiej by było dać dotację każdemu 50% , prościej i bez kombinowania. I jeszcze ten wymysł najwyższej dotacji dla gospodarstwa utrzymującego się za 2000zł miesięcznie. Przecież to jakaś granica nędzy z ubóstwem. Najwięcej dostaje ten kogo nie stać na dom. No kto takie bzdury wymyśla?
peluquero
dokładnie, ja pracę o termomodernizacji pisałem w 2008r. i jak mówiłem o smogu to ludzie się na mnie patrzyli i pukali w czoło, 12 lat co sezon grzewczy wdychania g...a a nie powietrza, a to co zrobiła "opozycja" by zmusić rząd do "naprawy" tego stanu to jednych i drugich kwalifikuje pod trybunał

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki