REKLAMA

Czy polityka Fedu doprowadzi do upadku dolara? [Wykres tygodnia]

2020-07-31 13:30
publikacja
2020-07-31 13:30
fot. Pixabay / Pexels

Bezprecedensowa skala interwencji Rezerwy Federalnej sprawiła, że podaż pieniądza w USA dosłownie wystrzeliła w kosmos - mówi w najnowszym wykresie tygodnia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
warszawyak
Zapominamy , że nie tylko FED drukuje na potęgę . Japonia , Chiny , EU i Swiss prześcigają się w osłabianiu swoich walut drukując na potęgę !
po_co
Mam wrażenie, że wróżenie dolarowi upadku wynika z patrzenia na sytuacje ze szkolnej perspektywy. Mało kto neguje, że 2+2 to 4 natomiast w tym równaniu nie uwzględnia się wielu pośrednich składników.

Siłą dolara jest stojąca za nim mentalność Ameryki (siłą albo słabością), kolejna istotna sprawa to fakt,
Mam wrażenie, że wróżenie dolarowi upadku wynika z patrzenia na sytuacje ze szkolnej perspektywy. Mało kto neguje, że 2+2 to 4 natomiast w tym równaniu nie uwzględnia się wielu pośrednich składników.

Siłą dolara jest stojąca za nim mentalność Ameryki (siłą albo słabością), kolejna istotna sprawa to fakt, że dolar jest powszechnie uważany za międzynarodowy środek wymiany, większość światowych firm ma swoje siedziby w USA i to tam również są ich centrale co oznacza, że popyt na tą walutę jest niejako wymuszany, a nie zbiera się na to aby nagle cały potencjał gospodarczy świata przeniósł się np. do Chin.

Więc jeżeli w miejsce 4 wstawimy szacowaną wartość dolara, za jedną z dwójek podstawimy jego rzeczywistą wartość uwzględniającą podaż wydrukowanej gotówki, która wciąż maleje. To niestety drugi składnik ma wciąż magiczną tendencję wzrostową.

Co leży u podstaw ? Tego nie wiem, może siła militarna, może tradycja czy przyzwyczajenie, a może wolnorynkowa mentalność samej Ameryki która jako jeden z niewielu krajów na świecie potrafiła wygenerować kilka międzynarodowych potęg po drugiej wojnie światowej - Microsoft, Amazon, Facebook, Apple, poniekąd P&G (firma istnieje dłużej), HP.
Chiny w tej kwestii są bardzo ciekawym kontrastem, tam wielkie firmy (jak chociażby bardzo młode DJI) powstają z inicjatywy państwowej - może to przyszłość nie wiem ale z wolnym rynkiem ma to niewiele wspólnego.
drzaraza
Oficjalnie dług USA przekroczył 25 bln $ w maju br. a ich oficjalne rezerwy zlota w ilości 8133,5 tony w przeliczeniu po kursie ostatniego zamknięcia są warte niecałe 516 mld $.
onlyv8engine
czyli mocno przekombinowane ale od parytetu złota odeszli bardzo dawno i cały czas pompują bańkę spekulacyjną.
drzaraza
Sadzę , że w ramach częściowej repatriacji $, USA powinno oddać swoje złoto - utopia.
drzaraza
Z tego co czytam w dostępnych informacjach wynika , że Ilość pustych $ w USA i poza granicami ,przekroczyła masę krytyczną . Na świecie zmienił się układ sił i geopolityka. USA dodrukiem pustych $ bogaciły się i bogacą kosztem reszty świata i przez to doprowadzili do sytuacji, że żaden kraj nie chce $ jako Z tego co czytam w dostępnych informacjach wynika , że Ilość pustych $ w USA i poza granicami ,przekroczyła masę krytyczną . Na świecie zmienił się układ sił i geopolityka. USA dodrukiem pustych $ bogaciły się i bogacą kosztem reszty świata i przez to doprowadzili do sytuacji, że żaden kraj nie chce $ jako waluty do rozliczeń międzynarodowych . USA nie stać na repatriację pustych $. Żadna waluta krajowa kreowana z niczego nie może stać się walutą rozliczeń międzynarodowych. Rozliczenia międzynarodowe mogły by być realizowane w międzynarodowej walucie opartej na zlocie.
onlyv8engine
było parę prób ale skutecznie je uniemozliwili
and-owc
Czy polityka NBP (RPP) doprowadzi do upadku złotówki ?. Wszyscy się wzorują na FED (Ferdku Kiepskim). Naśladują go i tak robią. Wyżej pasa nie podskoczysz bo się przewrócisz. Na tym polega zabawa w "Ciuciubabka" - (Cz. Niemen).
drzaraza
Poza mataczeniem banksterow nic nie zostało ze światowej polityki monetarnej.
meryt
100 lat życia krytyki FED.

"Pierwszym wielkim wyzwaniem dla Systemu Rezerwy Federalnej było sfinansowanie amerykańskiego udziału w wojnie, do której USA przystąpiły w 1917 roku"

" Decyzje Systemu Rezerwy Federalnej wywołały pierwszą falę krytyki."

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki