REKLAMA
PIT 2023

Czy nowa władza zniesie podatek Belki? “Będzie z tym problem”

Michał Misiura2023-12-05 09:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 09:10

Zniesienie podatku od zysków kapitałowych pojawiło się wśród obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Jej realizacja może okazać się jednak sporym wyzwaniem dla rządu złożonego z KO, Polski 2050 i Lewicy, co przyznała w wywiadzie w RMF FM posłanka Katarzyna Lubnauer.

Czy nowa władza zniesie podatek Belki? “Będzie z tym problem”
Czy nowa władza zniesie podatek Belki? “Będzie z tym problem”
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"My rozwiązania dotyczące ograniczenia podatku Belki nie tylko zaproponujemy, ale i wprowadzimy" - mówił na antenie Radia Zet Andrzej Domański wskazywany jako potencjalny minister finansów w nowym rządzie Donalda Tuska. Droga od obietnicy do jej spełnienia może okazać się jednak znacznie trudniejsza, niż przekonywał polityk.

Katarzyna Lubnauer z partii .Nowoczesna w rozmowie na antenie radia RMF FM odpowiadała na pytania Grzegorza Sroczyńskiego. W jednym z nich dziennikarz poruszył temat tzw. podatku Belki. Na pytanie “czy znieść podatek od zysków kapitałowych?” polityczka przyznała, że “będzie z tym problem”, ponieważ na takie rozwiązanie nie zgadza się Lewica.

  • Katarzyna Lubnauer: (...) propozycją Koalicji Obywatelskiej było, żeby znieść (podatek od zysków kapitałowych red.) dla oszczędności powyżej roku i do kwoty 100 tys. złotych, czyli można powiedzieć dla tego średniego czy mniejszego ciułacza. Natomiast wszystko wskazuje na to, że ponieważ nie ma tego w porozumieniu koalicyjnym, nie wszyscy partnerzy koalicyjni się zgadzają, będzie z tym problem. Pamiętajmy, że my mamy pewne porozumienie, które jest pewnym kompromisem jak zawsze, jeśli mamy koalicję więcej niż jednego ugrupowania.
  • Grzegorz Sroczyński: A kto nie chce zniesienia podatku Belki?
  • Katarzyna Lubnauer: Z tego co wiem to Lewica. W związku z tym to jest kwestia porozumień, czy w przyszłości uda nam się dogadać.

Podatek od zysków kapitałowych, nazywany podatkiem Belki, wynosi 19% i miał być wprowadzony tymczasowo. W tym roku obchodził już jednak 21 urodziny. W zeszłym roku zasilił polski budżet kwotą 5,75 mld złotych, co stanowiło 1,14% ze wszystkich dochodów państwa. 2/3 pochodziło z lokat. Dodatkowe 4,19 mld zł Skarb Państwa zebrał z tytułu podatku od dywidend.

Zgodnie z deklaracjami składanymi przez Koalicję Obywatelską podczas kampanii wyborczej, zniesienie podatku Belki miałoby dotyczyć oszczędności i inwestycji do kwoty 100 tys. zł, powyżej 1 roku. Również Trzecia Droga w ankiecie Bankiera przed wyborami odpowiedziała, że jest za jego likwidacją

Jak wspominaliśmy w ostatnim tekście, od podatku Belki zwolniony jest dochód osiągnięty ze sprzedaży akcji znajdujących się w publicznym obrocie, jeśli inwestor kupił je przed 1 stycznia 2004 roku. Według obliczeń Michała Kubickiego z Bankier.pl może dotyczyć to posiadaczy udziałów w 86 spółkach.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (33)

dodaj komentarz
lukaszslask
i chcialem dodac,ze osobiscie znam dwie Osoby,ktore glosowaly na lewice i tez inwestuja na gieldzie i bardzo by sie ucieszyly ze zniesienie belki,nie kazdy kto glosowal na lewice stoi po zasilek....
okradanyprzezzus
oczywiście, że będzie z tym problem. Naród was rozliczy jak państwa Ceaușescu... trtrtrtrrrrryyyyyy
samsza
Spokojnie można uchwalać ustawę, cała Konfederacja zagłosuje za zniesieniem podatku.
A do większości w Sejmie brakuje wam tylko 8 głosów Lewicy. Nie obrażą się i nie uciekną.
tomkooo
wszyscy jojcza :) problemem nie sa partie np. pis ktory obiecuje ze zrujnuje kraj i obietnicy dotrzymuje, czy ko, ktore obiecjue a potem robi co innego :) na obie sytuacje drodzy niewolnicy nie macie wplywu. ani nie zmusicie oslow do dobrych zmian, ani nie zatrzymacie tych zlych :)
problemem jest to, ze po wyborach nie macie zadnego
wszyscy jojcza :) problemem nie sa partie np. pis ktory obiecuje ze zrujnuje kraj i obietnicy dotrzymuje, czy ko, ktore obiecjue a potem robi co innego :) na obie sytuacje drodzy niewolnicy nie macie wplywu. ani nie zmusicie oslow do dobrych zmian, ani nie zatrzymacie tych zlych :)
problemem jest to, ze po wyborach nie macie zadnego wplywu na oslow :))))
daniel_1
Podatek "Belki" nigdy nie zostanie zlikwidowany, ponieważ jest bezobsługowy, tzn. nie potrzeba żadnego urzędnika, aby podatek zasilał skarb państwa.
maxykaz
takie powinny być podatki. tak samo socjal powinien być wypłacany tzn zmniejszenie podatku o wypłacany socjal np 500+
wnr
"Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi" - oto prawdziwa doktryna aktualnej większości parlamentarnej
synanki
czyli taka sama jak poprzedniej!
prawnuk
podatek powinien wynosić 32% i być liczony od ZYSKU rozumianego jako dochód - inflacja.
Czyli mamy 5% inflacji, a zarobiliśmy 10% , to dziś płacimy 1.9% - a po zmianie 1.6%.
dodatkowo po 20 latach oszczędności przechodzą na bezbelkowe.
czyli kupisz obligacje 10letnie, potem je zrolujesz - to masz pieniądz po 20 latach bez belki

Powiązane: Sejm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki