Czy i dla kogo B+R ma znaczenie?

2023-01-08 12:31
publikacja
2023-01-08 12:31
Czy i dla kogo B+R ma znaczenie?
Czy i dla kogo B+R ma znaczenie?
/ Materiał partnera

Gdy kończyła się poprzednia perspektywa finansowa, czyli w 2020 r., pracami badawczo-rozwojowymi (B+R) zajmowało się w Polsce 280 tys. osób, z czego blisko połowa zatrudnionych była w sektorze przedsiębiorstw. 67 proc. nakładów na B+R ponosiły duże firmy, a 20 proc. średnie. Prace prowadziły przede wszystkim w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych oraz przyrodniczych – w sumie 85 proc.  – wynika z badania BRadar+ „Przedsiębiorcy”, przeprowadzonego w grupie wnioskujących do NCBR.


Na początku perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 o wsparcie starały się największe firmy, z najwyższym potencjałem i doświadczeniem B+R. W kolejnych latach wnioski składały coraz mniejsze firmy i z mniejszym doświadczeniem B+R.

– Prowadzenie prac B+R jest ważnym elementem stymulującym rozwój polskich firm, a w konsekwencji przyczynia się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. Inwestycje w nowatorskie projekty, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich oraz krajowych źródeł finansowania, sprawiają, że poszerza się grono przedsiębiorstw zaangażowanych w opracowywanie oraz komercjalizację pionierskich produktów i usług. Dzięki temu oferta takich rozwiązań na rynku staje się coraz bogatsza i atrakcyjniejsza – mówi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekty, które będą realizowane w tej perspektywie finansowej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), następcy Programu Inteligentny Rozwój, mają nie tylko wzmocnią polską gospodarkę, ale także pozwolą przestawić ją na wyższy poziom zaawansowania technologicznego i ekologicznego. - FENG wyróżnia kompleksowe podejście do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie czy w organizacji. Chcę zwrócić uwagę na to, że w ramach tego programu NCBR będzie oferować znane już i całkiem nowe instrumenty. Jedna z nowości to modułowe wsparcie innowacji, gdzie przewiduje się nowatorski schemat realizacji projektu, z dużym polem wyboru dla przedsiębiorcy. Nie zabraknie także propozycji dla startupów – podkreśla dr Paweł Kuch.

Pytanie, czy innowacyjność firm i prowadzenie przez nie B+R tak jak ważne jest dla rozwoju gospodarki, tak ważne jest również dla nabywcy?

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki