REKLAMA

Cztery punkty o Ukrainie. Donald Tusk przedstawia plan zmian PO

2023-09-22 14:24, akt.2023-09-22 16:19
publikacja
2023-09-22 14:24
aktualizacja
2023-09-22 16:19

Finalizujemy prace nad 4-punktowym planem stabilizacji relacji polsko-ukraińskich, bez emocji, bez sentymentów i resentymentów - poinformował w piątek w wielkopolskim Koninie szef PO Donald Tusk. Dodał, że plan ma dotyczyć m.in. udzielanej pomocy militarnej oraz ukraińskich uchodźców.

Cztery punkty o Ukrainie. Donald Tusk przedstawia plan zmian PO
Cztery punkty o Ukrainie. Donald Tusk przedstawia plan zmian PO
fot. Mikolaj Kamienski / / FORUM

Na konferencji prasowej w Koninie szef PO powiedział, że pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony USA i NATO polski rząd dopuścił się zaniechań i zaniedbań przed inwazją rosyjską na Ukrainę. "Nie przygotował Polski do tych niezwykle masywnych zdarzeń" - ocenił. W tym kontekście wymienił m.in. napływ uchodźców czy ukraińskich produktów rolnych.

"Finalizujemy prace nad 4-punktowym planem stabilizacji relacji polsko-ukraińskich. Bez emocji, bez sentymentów i bez resentymentów, bez pozytywnych i negatywnych jakichś uniesień. To jest bardzo ważny partner, dzisiaj potrzebuje pomocy, bo jest wojna. A później będzie partnerem, z którym będzie trzeba sobie ułożyć stosunki, w interesie Polski" – podkreślił.

1. Jak Polska będzie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy?

Szef PO zapowiedział, że plan zostanie zaprezentowany we wtorek, a w prezentacji wezmą udział eksperci, m.in. wojskowi, przedsiębiorcy, dyplomaci i politycy. "Po pierwsze, chcę informacji od (prezesa PiS Jarosława) Kaczyńskiego i (premiera Mateusza) Morawieckiego, co takiego się stało, że Polska jest na szarym końcu w wyścigu o wielkie pieniądze na odbudowę Ukrainy" - powiedział Tusk.

Jak wskazał, obecnie Unia Europejska przygotowuje 50 mld euro na odbudowę Ukrainy. "Gdzie są gwarancje dla Polski, że będzie głównym uczestnikiem tego procesu odbudowy? Z tego co wiemy, kilka stolic już się dogadało, jak te pieniądze wykorzystać, uczestnicząc w odbudowie" - powiedział Tusk.

Dodał, że Polacy od początku wojny są liderami w udzielaniu pomocy dla ukraińskich uchodźców i ukraińskiej armii. "Jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o uczestniczenie w projektach odbudowy po wojnie na Ukrainie, na których można po prostu zarobić" - ocenił.

2. Pomoc militarna dla Ukrainy

Jako drugi punkt planu przewodniczący KO wskazał kwestie dotyczące polskiej pomocy militarnej udzielanej Ukrainie. "Będziemy mieli propozycje, w jaki sposób, nie obciążając dzisiaj Ukrainy, i pomagając Ukrainie w uzbrojeniu, nie dopłacać do tego. Żeby Polacy nie ponosili ciężarów finansowych związanych z pomocą militarną dla Ukrainy" - zapewnił.

3. Ukraińscy uchodźcy w Polsce - potrzebne nowe regulacje

Trzecim punktem planu są sprawy dotyczące ukraińskich uchodźców. "Potrzebne są precyzyjne regulacje, porządek prawny i organizacyjny, bardzo wyraźnie oddzielający to, co jest przynależne polskim obywatelkom i obywatelom, a co należy się jako pomoc uchodźcom" - wskazał.

Zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi propozycje dotyczące regulacji podatkowych i świadczeń socjalnych dla uchodźców w Polsce, "tak, aby one były przejrzyste i żeby nie obciążały przesadnie budżetu naszego kraju".

4. Kryzys zbożowy - sposoby rozwiązania

Tusk dodał również, że KO przedstawi "bardzo precyzyjne rozwiązania dotyczące infrastruktury", dzięki której będzie można transportować ukraińskie zboże przez nasz kraj, poza Polskę.

"Ta infrastruktura będzie służyła także, a może przede wszystkim, polskim rolnikom, polskim producentom. Mówimy tu o kolei, taborze kolejowym, organizacji takiej prawno-logistycznej, współpracy polsko-ukraińskiej, ale na warunkach, jakie będą akceptowalne dla polskich rolników, polskich producentów, i infrastrukturze portowej" - wymienił.

Tusk zaznaczył, że Polska od lat wspiera europejskie aspiracje Ukrainy i "było wiadomo, że to się kiedyś musi zdarzyć, że Ukraina będzie bez barier celnych".

Szef PO zwrócił się również z apelem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia. "Żeby ocknęli się wreszcie, że są potrzebne uporządkowane działania. W sprawach relacji polsko-ukraińskich nie potrzebne są emocje. Nie może być polityki +od ściany do ściany+: zachwyt, niemalże na kolanach, euforia, wszytko damy, a później, jak się politycznie to może opłacić - zwrot o 180 stopni" - zauważył.

"Oczekuję, od szefów rządu i PiS-u, żeby zajęli się wreszcie na serio tą sprawą. Nie jesteście od tego, żeby budzić emocje. Nie jesteście od tego, żeby recenzować filmy. Jesteście od tego, żeby rozwiązywać realne problemy, czy ludzi w Koninie, czy ten narastający problem wynikający z wojny na Ukrainie" - zaznaczył polityk.

Autorzy: Szymon Kiepel, Delfina Al Shehabi

szk/ del/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (69)

dodaj komentarz
max5000
Mieliście 8 lat by oczyścic PO z tłustych kotów i ludzi skompromitowanych jak Sikorski, Tusk, Nowak, Schetyna. Nie zrobiliście. Dalej te dziadki są przy korycie i nie dopuszczą nikogo z młodszego pokolenia. Przegraliście wszystkie wybory od roku 2015 i przegracie kolejne za 3 tyg. bo nie jesteście dla Polaków wiarygodni. Tusk niech Mieliście 8 lat by oczyścic PO z tłustych kotów i ludzi skompromitowanych jak Sikorski, Tusk, Nowak, Schetyna. Nie zrobiliście. Dalej te dziadki są przy korycie i nie dopuszczą nikogo z młodszego pokolenia. Przegraliście wszystkie wybory od roku 2015 i przegracie kolejne za 3 tyg. bo nie jesteście dla Polaków wiarygodni. Tusk niech się w koncu zapisze na lekcje języka polskiego i nauczy mówić po polsku.
kartezjusz80
Calkowicie nierealne z kosmosu problem ze zbożem mamy dzis UE z Niemcami na czele udaje że nie widzi problemu liczac że rolnicy odwrócą sie id PIS , a ten proponuje rozbudowę infrastruktury za chyba 5-10 lat to juz tego problemu nie bedzie... tu i teraz jest potrzebne rozwiazanie
track
Czteropunktowy plant Tuska dla Ukrainy

1, Czekać na rozkazy z Berlina
2. Czekać na rozkazy z Berlina
3. Czekać na rozkazy z Berlina
4. Czekać na rozkazy z Berlina

valk
Jełopy z PO nie rozumieją, że uchodźców z Ukrainy jest zarejestrowanych 1000, gdyż wspólnie z PIS przegłosowali podłe prawo nadające im pesel i zrównujące z polskimi obywatelami, dzięki czemu tak jak mówił Glapiński, nie otrzymujemy ani jednego euro z UE na pomoc uchodźcom gdyż prawnie nie są uchodźcami.
derper
PESEL to nie obywatelstwo, nieogarze xD. PESEL dostaje każdy zarejestrowany na pobyt w Polsce cudzoziemiec, tak samo jak i w innych krajach każdy (legalny) przybysz dostaje jakiś numer identyfikacyjny, nie ważne, czy na pobyt stały, czy czasowy, czy w ramach azylu/uchodźctwa.
qart
Planu dla Polski Tusk nie przedstawił. Ten temat go nie interesuje.
panguzik
Plan Tuska dla Ukrainy : przeczytać SMSa z instrukcją i wdrożyć wytyczne Berlina .
ktk
4 punkty - zero konkretów. Jakie to schematyczne, że aż nudne!
prs
Wilk w owczej skorze i jego "plany"..lol..
prs odpowiada (usunięty)
Chcesz sie posmiac?..
Serio?..

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki