REKLAMA

Częstochowa zaoszczędzi 8 mln zł, płacąc za prąd w 2017 r.

2016-11-23 11:48
publikacja
2016-11-23 11:48

Ponad 8 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku Częstochowa, płacąc za energię dla instytucji samorządowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej łącznie blisko 11 mln zł. To efekt kolejnego już wspólnego zamówienia i korzystnie rozstrzygniętego przetargu.

/ fot. Jakub Szymczuk/FotoGosc / FORUM

Jak poinformowało w środę biuro prasowe częstochowskiego urzędu miasta, coroczny przetarg dotyczył dostaw energii elektrycznej dla pięciu wydziałów urzędu miasta, 136 miejskich i gminnych jednostek organizacyjnych i spółek, oczyszczalni ścieków Warta oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu - na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji.

Zamówienie obejmowało łącznie 1097 punktów poboru energii elektrycznej i szacunkowej ilości energii w okresie zamówienia - 45,2 gigawatogodzin.

W przetargu oferty złożyły trzy spółki: PGE Obrót, Energa-Obrót oraz Tauron Sprzedaż. Zwycięzcą okazała się spółka Energa-Obrót, która zaoferowała cenę brutto 10,99 mln zł. W porównaniu do cennika lokalnego sprzedawcy, czyli spółki Tauron Sprzedaż, wyliczona różnica opłat za energię dla wszystkich jednostek uczestniczących w przetargu na 2017 r. wyniosła ok. 8,3 mln zł.

Coroczne postępowania przetargowe na wspólny zakup energii Częstochowa organizuje od 2009 r. W latach 2009-2015 przyniosły one łączne oszczędności szacowane na ok. 21,3 mln zł. W 2016 r. oszczędności te prognozowane są na ok. 5,8 mln zł.

To jeden z podobnych tego typu przetargów w Polsce i woj. śląskim. W centralnej części regionu organizowane jest jedno z największych tego typu postępowań w skali kraju. Tegoroczne dotyczyło lat 2017 i 2018: za dostarczone w tym czasie 903 gigawatogodzin energii elektrycznej Tauronu Sprzedaż otrzyma 230 mln zł.

Inicjatywę tę koordynuje Górnośląski Związek Metropolitalny, który zrzesza obecnie 13 miast konurbacji katowickiej (m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze i Bytom; w połowie br. wystąpiło z niego Jaworzno). W przetargu uczestniczyło jednak łącznie 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych, które zgłosiły razem blisko 13 tys. punktów poboru energii elektrycznej.

Poza miastami GZM i należącymi do nich spółkami i instytucjami, do wspólnego zakupu przystąpiły jednostki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury oraz Śląski Ogród Zoologiczny.(PAP)

mtb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki