REKLAMA

Czeski rząd zdecydował o zamknięciu większości sklepów

2020-10-21 13:02, akt.2020-10-21 14:39
publikacja
2020-10-21 13:02
aktualizacja
2020-10-21 14:39
fot. Maria Vonotna / Shutterstock

Czeski rząd zdecydował, że od godz. 6:00 w czwartek zamknięte zostanie większość sklepów i zakładów usługowych do końca trwania stanu wyjątkowego w tym kraju, czyli do 3 listopada - powiedział premier Czech Andrej Babiš.

Ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada br. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy, dotyczące:

  • poruszania się, 
  • funkcjonowania urzędów
  • ograniczeń w usługach i handlu.

Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi do pracy lub domów oraz kontaktów z innymi ludźmi. Można się poruszać maksymalnie w dwie osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy są to osoby wspólnie mieszkające. Jest jednak długa wyjątków precyzujących, kogo zakaz nie dotyczy. Z zakazu wyłączono wyjście do lekarza, pomoc sąsiedzką, odwiedziny u rodzin, wyjście do sklepów lub wyjazdy poza miasto, na tradycyjne czeskie „chalupy”.

Urzędy mają przejść na pracę zdalną, a dla interesantów mają być otwarte dwa dni w tygodniu w ciągu pięciu godzin. Prymula zaapelował o załatwianie maksymalnej liczby spraw przez internet. We wtorek zapadła też decyzja przedłużająca ważność praw jazdy, aby ich posiadacze nie musieli stać w kolejkach w wydziałach komunikacji.

Ograniczenia związane z handlem i usługami także mają wiele wyjątków. Poza sklepami spożywczymi i drogeriami mogą być otwarte m.in. stacje benzynowe, apteki, zakłady optyczne, miejsca sprzedaży prasy i tytoniu, pralnie, sklepy z częściami samochodowymi i elektroniką. Działać mogą też myjnie samochodowe i usługi księgowe. Restauracje i bary już wcześniej zostały zamknięte i mogą prowadzić jedynie sprzedaż na wynos.

Premier Andrej Babisz przeprosił obywateli, że decyzje rządu skomplikują im życie. Podjęte działania mają zdaniem premiera ochronić system służby zdrowia. „Jeżeli nie podejmiemy działań, system opieki zdrowotnej zawali się około 7-11 listopada br.” – powiedział.

Według ministra Prymuli miejsca w szpitalach są aktualnie wykorzystane w 80 proc. początkowych możliwości systemu. Jego zdaniem nawet zwiększona w ostatnich dnia liczba łóżek o 10 tys. przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się choroby zostanie wyczerpana między 8 a 11 listopada br. Prymula podkreślił, że dotychczas zastosowane ograniczenia nie doprowadziły do obniżenia współczynnika reprodukcji wirusa R, wskazującego, ile osób średnio zakaża jedna zainfekowana osoba. Aktualnie współczynnik wynosi 1,36, a celem jest osiągnięcie granicy 0,8.

Premier zapowiedział, że w związku z sytuacją panującą w kraju, zamierza w czwartek zwrócić się do premierów Grupy Wyszehradzkiej z prośbą o pomoc. Taką samą prośbę ma skierować do sąsiednich niemieckich landów, Bawarii i Saksonii. Premier i minister zdrowia zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu przyleci do Czech grupa 28 medyków z amerykańskiej Gwardii Narodowej.

W Czechach we wtorek odnotowano 11984 zakażenia koronawirusem i jest to największy dzienny przyrost od początku pandemii – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 4 tys. pacjentów z Covid-19, w tym 634 w ciężkim stanie.

Ministerstwo zdrowia zaktualizowało informacje dotyczące zgonów. Ostatecznie w poniedziałek zanotowano ich 97, co jest rekordową liczbą jeśli chodzi o jedną dobę w Czechach. We wtorek były 42 zgony, ale bilans najprawdopodobniej się zwiększy. Łącznie od początku pandemii zmarło w kraju 1619 chorych na Covid-19.

Na czeskim rynku detalicznym obecne są spółki notowane na warszawskiej GPW: LPP oraz grupa CCC.

Z raportu półrocznego LPP wynika, że grupa ma w Czechach 88 salonów o powierzchni 62,3 tys. m kw.

Dla grupy CCC Czechy są jednym z pięciu największych krajów pod względem przychodów ze sprzedaży. Na koniec czerwca sieć CCC liczyła w Czechach 91 sklepów o powierzchni 54,7 tys. m kw.

Obie spółki mają w Czechach sklepy internetowe.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Poganie umierają, pis-bolszewicy w ekstazie
ajwaj
Na zachodzie Europy zalamanie jest widoczne bez zakazów-nakazów,
sklepy w super polozeniu z zaklejonymi szybami,
malo ludzi smiga w maskach, próbuje jesc w rzadkich lokalach, wciagajac pokarm pod maske,
klienci z kasa, starsi gl. szybko spadaja, bo w maskach sie dusza i nie moga spokojnie kupowac itd.
Europa stacza
Na zachodzie Europy zalamanie jest widoczne bez zakazów-nakazów,
sklepy w super polozeniu z zaklejonymi szybami,
malo ludzi smiga w maskach, próbuje jesc w rzadkich lokalach, wciagajac pokarm pod maske,
klienci z kasa, starsi gl. szybko spadaja, bo w maskach sie dusza i nie moga spokojnie kupowac itd.
Europa stacza sie w 3. swiat, a ma byc 3.fala Corony i lock-downy
michalshk
W nowej wersji ekonomi firmy nie będą potrzebne. Pieniądze każdy będzie dostawał od rządu, a rząd będzie je brał z komputera.
fakpejsy
Zobaczcie sobie film na yt: „szach mat ludzkosci”
Tam jest wsystko w pigułce!
meryt
fakpejsy "Tam jest wsystko w pigułce"

Nawet twoja reklama?
Skąd wiedzieli, jaki będzie link przed publikacją?
traderfr
A podobno powinniśmy kopiować Czechów bo to taki mądry naród..?
krokus12
A to co napisałeś jest mądre ?
jaguar_61
a przecież Czechy i Czesi to niedościgniony wzór dla nas...tak uważają szmateria,onetek i wupe....
rysiek58
jeśli krzywa zakażeń nie ulegnie wypłaszczeniu to nas też to czeka. Nie miejmy złudzeń. Problem z patogenem sam się nie rozwiąże.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki