REKLAMA

Czesi protestowali przeciw drożyźnie. W Pradze nawet 100 tys. demonstrantów

2022-09-03 17:07
publikacja
2022-09-03 17:07

Na Placu Wacława w centrum Pragi zebrało się od 70 do 100 tys. antyrządowych demonstrantów, którzy krytykują politykę rządu premiera Petra Fiali, przede wszystkim drożyznę. Zabrzmiała krytyka dostaw broni na Ukrainę, co zdaniem mówców przedłuża trwającą wojnę.

Czesi protestowali przeciw drożyźnie. W Pradze nawet 100 tys. demonstrantów
Czesi protestowali przeciw drożyźnie. W Pradze nawet 100 tys. demonstrantów
fot. Intrepix / / Shutterstock

Protest pod nazwą ”Republika Czeska na 1 miejscu” zorganizowali przedstawiciele głównie pozaparlamentarnych partii politycznych oraz stowarzyszeń obywatelskich, którzy nie zgadzają się z obecną polityką i chcą dymisji rządu. Wezwanie do dymisji gabinetu Fiali było najczęściej powtarzającym się hasłem demonstrantów.

Podczas protestu występowali przedstawiciele partii prawicowych oraz Komunistycznej Partii Czech i Moraw. Część z mówców jest znana z wcześniejszych demonstracji i protestów, które w poprzednich latach wymierzone były w działania związane z Covid-19, np. szczepienia lub obowiązek noszenia maseczek.

Wielu demonstrantów przyniosło czeskie flagi, niektórzy także bębny i transparenty z hasłami przeciwko Unii Europejskiej, NATO, premierowi Fiali, Zielonemu Ładowi dla Europy oraz przeciwko wspieraniu Ukrainy. M.in. skandowano „zdejmijcie tę flagę”, wskazując na flagę Ukrainy na górującym nad Placem Wacława gmachem Muzeum Narodowego. Z trybuny podkreślano, że Czechy mogą być niezależne energetycznie. Pojawiły się postulaty upoważnienia przez rząd ekspertów związanych z organizatorami protestu do negocjowania zakupu gazu i ropy, których źródłem mogłaby być Rosja. Krytykowano także uległość wobec Brukseli oraz Niemiec.

Według premiera Petra Fiali (ODS) protest został zwołany przez siły prorosyjskie, które występują przeciwko interesom Republiki Czeskiej. Według policji protest ma charakter pokojowy i nie dochodziło do sytuacji, które wymagałyby interwencji, poinformowała praska policja w sieci społecznościowej.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (51)

dodaj komentarz
11kkk
Bzdura w tym artykule, Czesi wyszli na ulicę przeciwko Babisowi i korupcji związanej z jego interesami oraz podporządkowaniu sobie prasy. Wiadomo z powodu drożyzny, to, że wykorzystują takie demonstracje grupy przeciwko wojnie na ukrainie i UE to nie powód, żeby nie podać prawdziwych przyczyn demonstracji. Czesi wyszli na ulice -Bzdura w tym artykule, Czesi wyszli na ulicę przeciwko Babisowi i korupcji związanej z jego interesami oraz podporządkowaniu sobie prasy. Wiadomo z powodu drożyzny, to, że wykorzystują takie demonstracje grupy przeciwko wojnie na ukrainie i UE to nie powód, żeby nie podać prawdziwych przyczyn demonstracji. Czesi wyszli na ulice - przeglądarka.
dr__house
Haha, farma troli naklikała plusy na swoich komentarzach, resztę zminusowała :)

Jeden zapomniał zmieniać konta (albo skrypt mu nie działał) i naprodukował komentarzy jako "tecds coś tam" :D
bha
Prawidłowo. Cóż nienasycona wciąż i wciąż sterowalna furtkowo sznurkowa, krótkowidząca zachłanność na Mamonę i zyski nie tylko ta rynkowa świadomie coraz mocniej i mocniej doi ludzi z kasy i oszczędności na rynkach wewnętrznych bez umiaru szczególnie w detalu. Nic dobrego ten zachłanny bezwzględny bez skrupułów i opamiętania wzrostowy Prawidłowo. Cóż nienasycona wciąż i wciąż sterowalna furtkowo sznurkowa, krótkowidząca zachłanność na Mamonę i zyski nie tylko ta rynkowa świadomie coraz mocniej i mocniej doi ludzi z kasy i oszczędności na rynkach wewnętrznych bez umiaru szczególnie w detalu. Nic dobrego ten zachłanny bezwzględny bez skrupułów i opamiętania wzrostowy obłęd cenowy nie przynienie dla większości !!!!!.
pikawka
no tak oczywiscie. bo jak ktos ma odmienne zdanie to od razu jest terrorysta, separatysta i belzebubem. wiadomo.
jacek-19
Kiedys tez niektore rzady i narody mowily: Za Gdansk nie bedziemy umierac. Ale to bylo kiedys !
endes
Chociaż Czesi zaczęli mądrzeć…
cichy380
Widać, że sąsiedzi przejrzeli na oczy, a raczej zaczynają przeglądać. Mam wrażenie, że u nas jeszcze daleka droga do tego. Machina propagandowa w naszym kraju dławi wszelkie przejawy samodzielnego myślenia. Nawet w komentarzach pod postami Bankiera widać, że gdy tylko ktoś napisze coś sprzecznego z przewodnią myślą mainstream'u Widać, że sąsiedzi przejrzeli na oczy, a raczej zaczynają przeglądać. Mam wrażenie, że u nas jeszcze daleka droga do tego. Machina propagandowa w naszym kraju dławi wszelkie przejawy samodzielnego myślenia. Nawet w komentarzach pod postami Bankiera widać, że gdy tylko ktoś napisze coś sprzecznego z przewodnią myślą mainstream'u jest wyzywany od trolla.
obiektywny_komentator
Wiesz, ja dyskutuję ze znajomymi na temat tej wojny: średnia i wyższa kadra zarządzająca korporacji, zamieszkała w stolicy i myślą w kwestii wojny jak Jarosław I Wielki. Takie mamy społeczeństwo. A taki Orban niczym mistrz dyplomacji: rosyjski gaz Węgrom zapewnił, na pogrzebie Gorbaczowa był, za wojną jest "za, a nawet przeciw".Wiesz, ja dyskutuję ze znajomymi na temat tej wojny: średnia i wyższa kadra zarządzająca korporacji, zamieszkała w stolicy i myślą w kwestii wojny jak Jarosław I Wielki. Takie mamy społeczeństwo. A taki Orban niczym mistrz dyplomacji: rosyjski gaz Węgrom zapewnił, na pogrzebie Gorbaczowa był, za wojną jest "za, a nawet przeciw". A my w ciemnej d..pie i na równi pochyłej z tym kartoflem.
trolley odpowiada obiektywny_komentator
Zaborcy likwidowali nam inteligencję. I wojna wyciela inteligencję. Sanacja pilnowała żeby inteligencja się nie odrodziła. II wojna zlikwidowała prawie w całości co zostało z inteligencji. Komuna pilnowała żeby się inteligencja nie odrodziła..... Obecna władza likwiduje klasę średnią będąca ostoja inteligencji i masz co masz.
innowierca odpowiada trolley
a cos logiczno-krytycznie wskazac, to zaraz szybko zostaniesz ruskim trolem, onuca lub plaskoziemca itd - bo zadnych ladow nie wprowadzaja przeciez i ideologie chlonac trzeba. Publikacje informuja jakie sa trendy ::)) za ktorymi masz podazac.

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki