Czerwińska: Jesteśmy na szczycie koniunktury

Z naszych prognoz wynika, że w tej chwili jesteśmy na szczycie koniunktury; dobrze byłoby, gdybyśmy utrzymali być może niższe, ale stabilne tempo wzrostu - powiedziała w środę minister finansów Teresa Czerwińska, odnosząc się do danych GUS dot. wzrostu PKB w I kw. 2018 r.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM )

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek w szybkim szacunku, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku oraz o 1,6 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wzrostu w IV kwartale 2017 roku na poziomie 4,9 proc. w ujęciu rocznym.

O te dane zapytana została w Polsat News minister finansów Teresa Czerwińska. "My co prawda w budżecie założyliśmy, dość realistycznie powiedziałabym - bo budżet nie jest od optymizmu, tylko od realizmu - 3,8, natomiast spodziewaliśmy się tego, że gospodarka nas tutaj pozytywnie zaskoczy" - powiedziała minister.

Pytana, czy sądzi, że tendencja wzrostowa utrzyma się do końca roku, Czerwińska podkreśliła, że gospodarka rozwija się w cyklach. "W tej chwili z naszych prognoz - nie tylko z naszych - wynika, że właściwie tej chwili jesteśmy na szczycie koniunktury. W związku z tym te wahania - mówimy przecież o wyniku za pierwszy kwartał - są imponujące" - mówiła. "Dobrze by było, gdybyśmy utrzymali być może niższe, ale stabilne tempo wzrostu" - wskazała szefowa resortu finansów. (PAP)

sno/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 search

A co z planem Morawieckiego, slyszal ktos widzial ktos. Teraz mowa o jakies konstytucji co za bzdet i durnota

! Odpowiedz
9 16 niepelnosprawny_org

ale jest lepiej bo inni zwalniaja, a my sie trzymamy... trzeba czekac na odreagowanie konstytucji Morawieckiego i kilku innych dobrych ustaw, obnizki CIT, nierejestrowej DG (no wlasnie ciekawe jak to bedzie z nierejestr) itp...

! Odpowiedz
4 32 _emisariusz

Jedyną receptą na pociągnięcie a nawet polepszenie obecnej koniunktury byłoby zmniejszenie podatków dla firm i osób prywatnych a także zmniejszenie kosztów pracy. Ale niestety mamy piep. socjalistów u władzy i możemy tylko po raz kolejny czekać na zmarnowanie okazji...

! Odpowiedz