REKLAMA

Czechy wykluczają rosyjską firmę Rosatom z przetargu na budowę bloku w elektrowni atomowej Dukovany

2021-04-19 19:00, akt.2021-04-19 20:07
publikacja
2021-04-19 19:00
aktualizacja
2021-04-19 20:07
Czechy wykluczają rosyjską firmę Rosatom z przetargu na budowę bloku w elektrowni atomowej Dukovany
Czechy wykluczają rosyjską firmę Rosatom z przetargu na budowę bloku w elektrowni atomowej Dukovany
fot. Veronika Lukasova / / ZUMA Press

Wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek poinformował w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że rosyjska korporacja Rosatom nie zostanie poproszona przez władze Czech o udzielenie odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i strukturę własności.

Havliczek powiedział, że w praktyce oznacza to pozbawienie Rosatomu możliwości udziału w przetargu. Na te pytania muszą bowiem odpowiedzieć wszystkie podmioty zainteresowane udziałem w przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni atomowej Dukovany.

Spółka Czeske Energeticke Zavody (CzEZ), która w imieniu państwa jest inwestorem w Dukovanach, ma do 30 kwietnia br. wysłać formularz z pytaniami zainteresowanym podmiotom.

Havliczek powiedział, że zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu o firmach, do których Czechy zwrócą się z zaproszeniem do przetargu, rozstrzygnie przyszły gabinet, który powstanie po wyborach w październiku br.

Wicepremier wykluczył także, że Rosatom będzie mógł uczestniczyć w budowie reaktora jako poddostawca przyszłego wykonawcy inwestycji.

W styczniu 2021 roku z możliwego udziału w przetargu na budowę nowego bloku zostały wykluczone z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa firmy z ChRL. O podobne decyzje wobec Rosatomu zabiegała opozycja.

Ostatecznie rosyjski państwowy koncern został wykluczony z przetargu po uzasadnionych podejrzeniach o udziale agentów GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticich w 20914 r., w którym zginęło dwóch czeskich obywateli.

Czeska strona wydaliła 18 pracowników ambasady w Pradze, których zidentyfikowano jako agentów służb specjalnych. W odpowiedzi Rosja wydaliła 20 pracowników czeskiej misji dyplomatycznej.

Budowa nowego reaktora w Dukovanach oceniana jest na co najmniej 6 mld euro. W przetargu najprawdopodobniej będą uczestniczyć amerykański koncern Westinghouse, francuski EdF i południowokoreański KHNP.

Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kwiecien2021
https://www.attrader.pl/pl/akcje/FAMUR/komunikat/ESPI/umowa-na-dostawe-maszyn-gorniczych-do-kopalni-inaglinskij-rosja-aktualizacja-informacji,20210416_152906_0000216486
talmud
niech im lichwiarze/pasozyci zbudują elektrownie .......na pewno będzie "uczciwie & demokratycznie".....bo tak napiszą "niezależne media" a zwykły jaś w to uwierzy ......bo wiara czyni cuda......LMAO
traderfr
ajwaj jeszcze nie podał stanowiska kremlowskiej propagandy w tej sprawie.
jes
Dzisiaj talmud go zastępuje. ajajwaj ma dzień "wybiegowy".
samsza
Widocznie takie imperium jak Czechia nie budowała elektrowni jądrowej sposobem: powołanie suto wynagradzanego zespołu, za 3 lata decyzja czy budujemy, po następnych 3 latach decyzja o lokalizacji, po następnych wybór wykonawcy, po następnych wybór reaktora, po następnych...
Czesi po prostu elektrownię mają.
antek10
Tak sie robi z Rusem interesy. Dopóki jemu płacisz jest ok. Jak sie przeciwstawisz to zabije, zniszczy. Pewnie Czechom poszło tez o śmierc handlarza bronią ktory został zamordowany. Czech sprzedawał bron Ukrainie.
darius19
jedyny sposob na dialog z carem/fuhrerem wzorcowej demokracji

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki