REKLAMA

Czechy wprowadzają obowiązek noszenia masek FFP2

2021-02-23 02:36
publikacja
2021-02-23 02:36
fot. Kzenon / Shutterstock

Minister zdrowia Czech Jan Blatny poinformował w poniedziałek wieczorem, że zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane w sklepach i w komunikacji.

Termin obowiązywania masek typu FFP2, ewentualnie - dwóch maseczek chirurgicznych jednocześnie, został przełożony z uwagi na trwające prawie osiem godzin posiedzenie rządu, na którym podejmowano decyzję w tej sprawie.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że chociaż zapowiedź obowiązku noszenia masek FFP2 pojawiła się dużo wcześniej, to jednak uznano, że oficjalna decyzja w tej sprawie nie powinna była być ogłaszana zaledwie parę godzin przed jej wejściem w życie.

Minister sprecyzował, że maski FFP2 lub podobnej jakości będą obowiązkowe w środkach komunikacji, na przystankach i peronach, a także na lotniskach. Obowiązek dotyczyć będzie także pobytu w działających sklepach i zakładach usługowych, przychodniach oraz domach opieki społecznej.

Nakaz nakładania masek tego typu dotyczy też samochodów, jeśli podróżują nimi osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie.

Rząd zdecydował w poniedziałek o przekazaniu za pośrednictwem banków żywności ok. 7,5 mln masek FFP2 dla najuboższych.

Blatny poinformował również, że osoby, które już zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, nie będą obowiązane do kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zmiana ta - jak podkreślił minister - "ma zachęcać do poddawania się szczepieniom".

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (11)

dodaj komentarz
xiven
dopóki nie wyjdziemy na ulice i nie obalimy tego absurdu, będzie tylko gorzej

ms_serge
Boże, widzisz i nie grzmisz.
samsza
Żeby wejść do sklepu trzeba mieć maskę, a żeby kupić maskę trzeba wejść do sklepu, ok.
secundus
Oficjalnie należy zadać pytanie, kto kieruje poczynaniami rządów z naszego regionu, że nagle cały obszar atakuje tym samym?
janekmaly
sterują ludzikami jak chcą, powolne gotowanie żaby, ale coś nie widać żeby chciała wyskoczyć z garnka. Co następne? 3 maski, potem może podatek od wyjścia z domu?
wizytator
FFP2 czyli przeciwpyłowa i antysmogowa. Bardzo ciekawe zjawisko.
Natomiast Maski FFP3 (antywirusowe i antybakteryjne), są przeznaczone dla personelu medycznego narażonego na kontakt z zakażonymi. No chyba że chodzi im o smog z Polski.
zenonn
żadna półmaska nie jest na wirusy

Maseczki FFP1, FFP2 i FFP3, w zależności od rodzaju, nie przepuszczają odpowiednio: 80, 94 lub 99% cząstek szkodliwych aerozoli (o rozmiarze od 300 nm).
zenonn
https://www.wykop.pl/link/5960247/dlaczego-szwedzkie-miasta-zabraniaja-nosic-masek/
@marianczi: Linki do badań i publikacji traktujące o niskiej, bądź wręcz braku skuteczności masek w zależności od ich rodzajów. (Najgorsze są oczywiście te zwykłe szmaty materiałowe).
Trzeba pamiętać, że rozmiar wirusa COVID-
https://www.wykop.pl/link/5960247/dlaczego-szwedzkie-miasta-zabraniaja-nosic-masek/
@marianczi: Linki do badań i publikacji traktujące o niskiej, bądź wręcz braku skuteczności masek w zależności od ich rodzajów. (Najgorsze są oczywiście te zwykłe szmaty materiałowe).
Trzeba pamiętać, że rozmiar wirusa COVID-19 wynosi 80, 120 lub 150 nanometrów (Britannica).
https://www.britannica.com/science/coronavirus-virus-group
Najlepsza maska (3M) nie zatrzymuje cząsteczek mniejszych niż 300 nanometrów (0,3 mikrona). Co oznacza, że jeżeli wirus jest w powietrzu, można i tak się nim zarazić. Wiele osób neguje to, twierdząc, że wirus przenosi się w kroplach. Niestety kropla (gdy ktoś na nas np. kichnie) osiądzie na takiej maseczce materiałowej, razem z wirusem. Materiał wyschnie i wirusa nadal możemy przez taką maseczkę wciągnąć lub przekazać dalej wydechem mając cały czas na uwadze jego rozmiar którego maska nie zatrzyma. Trzeba by być opancerzonym w kombinezon z okularami jak na filmach katastroficznych, że o przenoszeniu na ubraniu nie wspomnę. Generalnie w samej maseczce to tak, jakby próbować zatrzymać muchy przez płot.
Pamiętajmy też, że wg ostatnich badań osoby pozytywne, ale nie mające objawów nie zarażają!
Bezobjawowe chorowanie na koronkę to mit wytworzony pod uzasadnienie lockdownów i represji.
https://www.nature.com/articles/s41467-020-19802-w#MOESM1
https://www.nature.com/articles/d41586-020-03141-3
badania z Nature: opracowane przez 19 naukowców (Uniwersytet Huazhong w Wuhan) przy współpracy z instytucjami naukowymi w Chinach, Wielkiej Brytanii i Australii. Skoncentrowano się na mieszkańcach Wuhan, zerowym punkcie dla ekspansji COVID-19, gdzie 9 899 828 osób wzięło udział w programie przesiewowym trwającym między 14 maja a 1 czerwca 2020. Ww. badanie opublikowane w Nature obaliło koncepcję bezobjawowej transmisji. Stwierdzono, że spośród prawie 10 milionów osób biorących udział w badaniu było tylko 300 bezobjawowych przypadków. Następnie przeprowadzono śledzenie kontaktów i spośród tych 300 nie wykryto żadnych przypadków COVID-19. Prześledzono łącznie 1174 bliskich kontaktów bezobjawowych pozytywnych przypadków i u wszystkich testy na COVID-19 dały wynik negatywny. Zarówno bezobjawowi pacjenci, jak i ich kontakty umieszczano w izolacji na dwa tygodnie, a po dwóch tygodniach wyniki pozostały takie same. Zakres wieku osób bezobjawowych to od 10 do 89 lat.
https://www.cnbc.com/2020/06/08/asymptomatic-coronavirus-patients-arent-spreading-new-infections-who-says.html

Why Face Masks Don’t Work: A Revealing Review:
https://web.archive.org/web/20200618031535/https://www.oralhealthgroup.com/features/face-masks-dont-work-revealing-review/
https://www.nytimes.com/2020/11/18/health/coronavirus-masks-denmark.html
https://fee.org/articles/new-danish-study-finds-masks-don-t-protect-wearers-from-covid-infection/ oraz badanie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33205991/ lub https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-6817
About 4,860 participants completed the study. The researchers had hoped that masks would cut the infection rate by half among wearers. Instead, 42 people in the mask group, or 1.8 percent, got infected, compared with 53 in the unmasked group, or 2.1 percent. The difference was not statistically significant.
A cluster randomized trial of cloth masks compared with medical masks in healthcare workers (maseczki materiałowe są nieskuteczne i są nie zalecane, jeżeli już to certyfikowane medyczne - Penetration of cloth masks by particles was almost 97% and medical masks 44%).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420971/
Preliminary report on surgical mask induced deoxygenation during major surgery (obserwacja spadku saturacji u medyków w maskach): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18500410/
The physiological impact of wearing an N95 mask during hemodialysis as a precaution against SARS in patients with end-stage renal disease: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15340662/
The Physiological Impact of N95 Masks on Medical Staff (Wearing N95 masks results in hypooxygenemia and hypercapnia which reduce working efficiency and the ability to make correct decision.): https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00173017/
Cluster randomized controlled trial to examine medical mask. Result: A post hoc comparison between the mask versus no-mask groups showed a protective effect against clinical respiratory illness, BUT NOT AGAINST ILI (Influenza-Like-Illness) and laboratory-confirmed viral respiratory infections.: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28039289/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
stachsgh
Oni mają trującą Skodę w TDI
ha ha
https://www.youtube.com/watch?v=XLfrojesa74

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki