REKLAMA

Czechy wprowadzają 30-dniowy stan wyjątkowy

2020-09-30 15:50
publikacja
2020-09-30 15:50
fot. Novikov Aleksey / Shutterstock

Na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli rząd Czech wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy. Będzie obowiązywać od 5 października. Krok ten wraz z dodatkowymi restrykcjami ma ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem w kraju oraz wspomóc system ochrony zdrowia, który staje się niewydolny.

Prymula oświadczył w Izbie Poselskiej, że ma nadzieję na ograniczenie już w ciągu dwóch tygodni rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 i że stan wyjątkowy nie będzie musiał być przedłużany.

Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może wprowadzić rząd na okres do 30 dni. Później o jego przedłużeniu decyduje Izba Poselska.

Regulacje mają m.in. umożliwić skuteczne zarządzanie systemem służby zdrowia, szczególnie szpitalami, w czasie kryzysu. Ministerstwo będzie mogło - na przykład - skierować do pracy w szpitalach studentów medycyny lub sanitariuszy i lekarzy wojskowych.

Premier Andrej Babisz informując posłów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podkreślił, że tworzy on jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie ma na celu ograniczania praw obywatelskich.

Ograniczenia wchodzące w życie w tym samym czasie, co stan wyjątkowy, dotyczą limitów uczestników imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Celem, zdaniem Prymuli, jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba zakazi mniej niż jedną osobę.

Wiosną stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono w związku z pandemią 12 marca br. Obowiązywał do 17 maja. (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
masekrut555
10.10.2020 setki lekarzy z różnych krajów którzy połączyli siły organizują masowe globalne protesty. Będą prostować fałsze medialne i nawoływać swoich rządzących DO REZYGNACJI ze stanowisk. Bez starć między psami tych którzy mają władzę czyli rządów (bo sobie dodrukują 'pieniądz) z organizatorami się 10.10.2020 setki lekarzy z różnych krajów którzy połączyli siły organizują masowe globalne protesty. Będą prostować fałsze medialne i nawoływać swoich rządzących DO REZYGNACJI ze stanowisk. Bez starć między psami tych którzy mają władzę czyli rządów (bo sobie dodrukują 'pieniądz) z organizatorami się nie obędzie. Wyłapią tych lekarzy biednych wszystkich, bo prawda nie w modzie.. i już więcej nikt się nie będzie sprzeciwiał.. będzie można forsować co się chce bo nie będzie nikogo kto powie Wam prawde..

ajwaj
Czescy slowianscy bracia maja pecha

""30 września 1938 z datą 29 września 1938 roku szefowie rządów Neville Chamberlain (Wielka Brytania), Édouard Daladier (Francja), Adolf Hitler (Niemcy) i Benito Mussolini (Włochy) podpisali układ Monachijski"

Hieny z PL-tamtej, zaatakowaly " robiac tamta
Czescy slowianscy bracia maja pecha

""30 września 1938 z datą 29 września 1938 roku szefowie rządów Neville Chamberlain (Wielka Brytania), Édouard Daladier (Francja), Adolf Hitler (Niemcy) i Benito Mussolini (Włochy) podpisali układ Monachijski"

Hieny z PL-tamtej, zaatakowaly " robiac tamta laske anglosasam" za paciorki, jak teraz PISa
pare lat przeszlo i znowu
ajwaj
Skad ta nienawisc do Slowian u anglo-sasów ?

Bo oni rzadza w Europie (jesli zechca sie dogadac), nie ma bata na Slowian

Przez Boga i historie szczep wybranych
lightning_network
nie zaatakowały, ruski nieuku
tylko odebrały polskie Zaolzie, które pepiki nam zajumały korzystając z zamieszania, gdy my walczyliśmy w 1920 z wami, czyli bolszewią z karabinami na sznurkach...

hehe
mmonline420
No i bardzo słusznie ! W końcu wielki, "marksistowski" plan odbudowy dla europy przewiduje, że dostanie się więcej kasy im większy spadek PKB - w tym roku ! Więc jeszcze tylko w tym roku opłaca się porządnie zadołować gospodarkę. Co z takimi środkami można zrobić pokazał już ŁuSzu, jak i wielu, wielu No i bardzo słusznie ! W końcu wielki, "marksistowski" plan odbudowy dla europy przewiduje, że dostanie się więcej kasy im większy spadek PKB - w tym roku ! Więc jeszcze tylko w tym roku opłaca się porządnie zadołować gospodarkę. Co z takimi środkami można zrobić pokazał już ŁuSzu, jak i wielu, wielu przed nim. A co się stanie z miejscami pracy, prywatnym biznesem, relacjami międzyludzkimi, psychiką dzieci - współczesnej klasie politycznej wisi to zgniłym kalafiorem.
m00zyk
Jednak nie tylko u nas koronaparanoja ma się dobrze...
petrolnuts
Ale u nich ten stan wyjątkowy będzie łagodniejszy niż my mamy teraz
bool
tylko zamkniecie lasów może ich uratować, nie skumali tego jeszcze hehe
1as
Marzenie PO-KO.
Ale tylko przed wyborami.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki