REKLAMA
NIE PRZEGAP

Czechy: rosyjski bank ERB niezdolny do spłacania zobowiązań

2016-10-11 18:25
publikacja
2016-10-11 18:25

Działający w Czechach bank ERB z kapitałem rosyjskim nie jest zdolny do spłacania swych zobowiązań, a właściciele zdeponowanych w nim wkładów będą mogli skorzystać z bankowego funduszu gwarancyjnego - poinformował we wtorek Czeski Bank Narodowy (CNB).

fot. / / Google Maps

Należący do rosyjskiego przedsiębiorcy Romana Popowa ERB (dawniej Bank Rosyjsko-Europejski) otrzymał w 2008 roku od CNB licencję na działalność w całej Unii Europejskiej. Stał się w ten sposób pierwszą od czasu rozpadu ZSRR rosyjską instytucją finansową, która uzyskała nową licencję w jednym z państw UE.

ERB z filiami w Pradze i Karlowych Warach zajmował się głównie kredytowaniem czeskiego eksportu do Rosji, ale świadczył też detaliczne usługi bankowe. Konta i lokaty jego ponad 6 tys. klientów opiewają na łącznie 5,1 mld koron (808 mln złotych).

W marcu bieżącego roku problemy ERB skłoniły CNB do wydania mu zakazu udzielania kredytów i przyjmowania wkładów. W poniedziałek praska filia ERB niespodziewanie wstrzymała wypłacanie pieniędzy klientom, tłumacząc to problemami technicznymi.

Jak podał CNB, wypłaty z Systemu Gwarancyjnego Rynku Finansowego (GSFT) dla właścicieli kont w ERB mają się rozpocząć 20 października. GSFT zapewnia osobom fizycznym i firmom pełne rekompensaty ich wkładów do równowartości 100 tys. euro (2,7 mln koron). (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~plutarch
imperium znów kontratakuje
~Y-grek
Klientami byli liczni rosyjscy rezydenci mający domy w Karlowych Warach, Wyprowadzili na boku forsę do rajów podatkowych a teraz niech Czesi im zapłacą, w efekcie odbiorą swe pieniądze dwa razy , i na przysłowiowych Kajmanych i w Pradze, sprytne
~Biere
To prawie jak nasze SKOKi.
~zez
Fajny ten nadzór - wydać faktyczny zakaz wykonywania działalności (zakaz przyjmowania depozytów i dawania kredytów) a potem się zdziwić że bank upadł. Mogli od razu ogłosić jego upadłość zamiast bawić się w takie cyrki...

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki