Czechy: rosyjski bank ERB niezdolny do spłacania zobowiązań

Działający w Czechach bank ERB z kapitałem rosyjskim nie jest zdolny do spłacania swych zobowiązań, a właściciele zdeponowanych w nim wkładów będą mogli skorzystać z bankowego funduszu gwarancyjnego - poinformował we wtorek Czeski Bank Narodowy (CNB).

Czechy: rosyjski bank ERB niezdolny do spłacania zobowiązań
Czechy: rosyjski bank ERB niezdolny do spłacania zobowiązań (Google Maps)

Należący do rosyjskiego przedsiębiorcy Romana Popowa ERB (dawniej Bank Rosyjsko-Europejski) otrzymał w 2008 roku od CNB licencję na działalność w całej Unii Europejskiej. Stał się w ten sposób pierwszą od czasu rozpadu ZSRR rosyjską instytucją finansową, która uzyskała nową licencję w jednym z państw UE.

ERB z filiami w Pradze i Karlowych Warach zajmował się głównie kredytowaniem czeskiego eksportu do Rosji, ale świadczył też detaliczne usługi bankowe. Konta i lokaty jego ponad 6 tys. klientów opiewają na łącznie 5,1 mld koron (808 mln złotych).

W marcu bieżącego roku problemy ERB skłoniły CNB do wydania mu zakazu udzielania kredytów i przyjmowania wkładów. W poniedziałek praska filia ERB niespodziewanie wstrzymała wypłacanie pieniędzy klientom, tłumacząc to problemami technicznymi.

Jak podał CNB, wypłaty z Systemu Gwarancyjnego Rynku Finansowego (GSFT) dla właścicieli kont w ERB mają się rozpocząć 20 października. GSFT zapewnia osobom fizycznym i firmom pełne rekompensaty ich wkładów do równowartości 100 tys. euro (2,7 mln koron). (PAP)

dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~autor

W końcu coś miłego.

! Odpowiedz
3 5 ~plutarch

imperium znów kontratakuje

! Odpowiedz
7 10 ~Szs

Kto myślał ze chodzi o Getin?

! Odpowiedz
4 13 ~Y-grek

Klientami byli liczni rosyjscy rezydenci mający domy w Karlowych Warach, Wyprowadzili na boku forsę do rajów podatkowych a teraz niech Czesi im zapłacą, w efekcie odbiorą swe pieniądze dwa razy , i na przysłowiowych Kajmanych i w Pradze, sprytne

! Odpowiedz
3 7 ~Biere

To prawie jak nasze SKOKi.

! Odpowiedz
4 10 ~zez

Fajny ten nadzór - wydać faktyczny zakaz wykonywania działalności (zakaz przyjmowania depozytów i dawania kredytów) a potem się zdziwić że bank upadł. Mogli od razu ogłosić jego upadłość zamiast bawić się w takie cyrki...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CZK 0,12% 0,1675
2019-11-18

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil