REKLAMA

Czechy pożyczą na budowę nowych reaktorów jądrowych

2020-05-29 07:32
publikacja
2020-05-29 07:32

Premier Andrej Babisz po raz pierwszy zadeklarował w czwartek, że państwo udzieli pożyczki, sięgającej 70 proc. kosztów, na budowę nowych reaktorów jądrowych w elektrowni atomowej Dukovany. Pozostałe 30 proc. sfinansuje inwestor - Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne (CzEZ).

/ Materiały dla mediów

Według szacunków przy dzisiejszych cenach budowa nowych bloków energetycznych w siłowni w Dukovanach może wynieść około 6 mld. euro. Do końca czerwca mają zostać podpisane umowy ramowe dotyczące udziału państwowego kapitału w przedsięwzięciu. Premier zapowiedział, że przed ich podpisaniem przedstawi projekty liderom wszystkich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie.

Według wicepremiera, ministra przemysłu i handlu Karla Havliczka pożyczka od państwa będzie o wiele korzystniejsza dla CzEZ, niż zadłużenie w bankach komercyjnych.

Havliczek podkreślił także, że decyzja o sposobie finasowania zapada tuż przed ostatnią fazą przetargu na budowę nowych bloków w Dukovanach. O zamówienie ubiega się pięć firm: amerykański Westinghouse, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), japońsko-francuski joint venture ATMEA, China General Nuclear Power Group (CGN) i rosyjski Rosatom. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca 2022 r.

Decyzja o udziale państwa w finansowaniu budowy nowych reaktorów w Dukovanach związana jest - jak podkreślił premier - z uznaniem energii atomowej za nieemisyjną. Babisz domaga się, aby czeskie zobowiązania, związane z porozumieniem o zielonej energii, uwzględniały fakt wykorzystywania energii jądrowej.

Zgodnie z rządową strategia, w 2040 roku energia jądrowa ma stać się głównym źródłem energii w Czechach, a jej udział w miksie energetycznym wyniesie od 46 do 58 procent. Obecnie sięga 34 proc. Czesi eksploatują dwie siłownie jądrowe - w Temelinie i Dukovanach. Większość udziałów w CzEZ, które jest największym czeskim producentem energii, ma państwo.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
A Czesi dyrekcje elektrowni juz maja?
W PL Tluste Koty z Magdalenki POPISów itd., smialo doja miliony od lat.
Elektrowni nie ma, nawel lokalizacja nieznana.

Zabawne, dyrekcja "dziala", jak rózne "fundacje" PISy, co tez sie zajmuja UFO :)
1984
Elektrownia jądrowa w Polsce jest potrzebna niczym piąte koło u wozu. Mam nadzieję, że nigdy nie powstanie bo byłaby dużym zagrożeniem dla stabilności systemu energetycznego. O cenach prądu z EJ nie wspominając. Nie zapominaj kto powołał PGE EJ1 i ustanowił milionowe zarobki dla prezesa. Był to Aleksander Grad, największy Elektrownia jądrowa w Polsce jest potrzebna niczym piąte koło u wozu. Mam nadzieję, że nigdy nie powstanie bo byłaby dużym zagrożeniem dla stabilności systemu energetycznego. O cenach prądu z EJ nie wspominając. Nie zapominaj kto powołał PGE EJ1 i ustanowił milionowe zarobki dla prezesa. Był to Aleksander Grad, największy szkodnik energetyczny III RP.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki