Czechy ostrzegają przed produktami Huawei i ZTE

2018-12-17 19:17
publikacja
2018-12-17 19:17

Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) ostrzegł w poniedziałek, że oprogramowanie i sprzęt chińskich firm Huawei Technologies Co., Ltd oraz ZTE Corporation stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Do wydania ostrzeżenia przyczyniła się nasza wiedza, w tym o działaniach naszych partnerów i ustalenia naszych sojuszników. Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej (...). Chińskie prawo wymaga od prywatnych firm działających w Chinach m.in. współpracy w działalności wywiadowczej i dlatego dopuszczanie ich do systemów, które mogą być kluczowe dla funkcjonowania państwa, może oznaczać zagrożenie - powiedział agencji CTK szef NUKIB Duszan Navratil.

Dodał, że ostrzeżenie wydano także dlatego, że Chiny na terenie Czech prowadzą aktywne działania wywiadowcze, o czym wcześniej informował służby.

Ostrzeżenie wywołało wiele pytań podczas poniedziałkowego posiedzenia rządu - poinformował dziennikarzy premier Andrej Babisz. Ministrowie muszą przeprowadzić analizę prawną. My dowiedzieliśmy się o tym dzisiaj po raz pierwszy - powiedział.

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek podkreślił, że członkowie gabinetu powinni dostać od NUKIB instrukcję postępowania w tej sytuacji. Zdaniem szefa MSW dotyczy to także wszelkich trwających i przyszłych postępowań przetargowych.

Chińskie firmy telekomunikacyjne mają problemy w wielu krajach. Władze japońskie zatwierdziły w tym miesiącu przepisy, w praktyce wykluczające Huawei i ZTE z realizacji zamówień publicznych w Japonii. Decyzję umotywowano obawą o bezpieczeństwo informatyczne.

Huawei został już wcześniej pozbawiony możliwości dostarczania sprzętu agencjom rządowym w USA oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Także brytyjski operator telekomunikacyjny BT ogłosił, że usuwa urządzenia tej firmy z kluczowej części istniejących sieci 3G i 4G i nie będzie ich używać przy budowie kluczowych elementów infrastruktury 5G.

USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać swój udział w tego typu projektach do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Nie przedstawiono jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania, a chińska firma konsekwentnie tym zarzutom zaprzecza.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ermann
To samo można mówić o hamerykańskich produktach i firmach... oracle, WD, seagate, apple, facebook, windows, cisco, netgear, MS, 3com, itp.
ajwaj
""USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają ""

SUPER, znaczy ciezko im wlazic i czytac :)
Biore dla rodziny i polecam kumplom
trollmaster
czyli zupełnie jak backdoory dla NSA w Windowsie.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki