REKLAMA

Czechy obniżą emerytury przywódcom komunistycznym

2023-11-26 08:00
publikacja
2023-11-26 08:00

Czeski Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (USTR) sprawdza, którym byłym przywódcom komunistycznym należy w najbliższych latach obniżyć emerytury, napisał "Denik N". Historycy zidentyfikowali już setki takich osób i szukają kolejnych w archiwach w całym kraju.

Czechy obniżą emerytury przywódcom komunistycznym
Czechy obniżą emerytury przywódcom komunistycznym
fot. iStock / / Pexels

Prace USTR są zgodne ze znowelizowaną w br. ustawą o emeryturach. Zgodnie z nią członkowie komunistycznej nomenklatury od marca 2024 roku będą pobierać emeryturę obniżoną co miesiąc o 300 koron (około 54 PLN) za każdy rok sprawowania urzędu.

"USTR przygotował listę około kilkuset osób, a obecnie badamy inne dokumenty około 1000 osób w odpowiednich materiałach archiwalnych, w tym w archiwach powiatowych i wojewódzkich " – zacytowała gazeta rzeczniczkę USTR Petrę Jungwirthovą.

Przyjęta nowelizacja ustawy, która obniża emerytury przywódcom komunistycznym, precyzyjnie określa stanowiska, których ma dotyczyć. Należą do nich na przykład członkowie lub kandydaci komitetu centralnego partii, członkowie rządów, przewodniczący komitetów szczebla wojewódzkich, wysocy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz siłach bezpieczeństwa. USTR nie ujawnia konkretnych nazwisk osób, których ma dotyczyć obniżenie emerytur.

"Denik N" zwrócił uwagę, że jednocześnie w Pradze głodówkę prowadzi znany dysydent, sygnatariusz Karty 77 Jirzi Gruntorad. Protestuje przeciwko niskim emeryturom osób, które angażowały się w sprzeciw wobec komunizmu i w efekcie traciły pracę, były zmuszone do emigracji lub pracowały na stanowiskach poniżej ich kompetencji. Gruntorad chce, aby urzędy uwzględniały fakt niskich składek emerytalnych lub krótszego okresu składkowego.

W 1993 roku Czechy przyjęły ustawę o bezprawności reżimu komunistycznego i oporze przeciw niemu. Zgodnie z tą ustawą, czechosłowacki reżim komunistyczny był zbrodniczy, bezprawny i godny potępienia, a Komunistyczna Partia Czechosłowacji była organizacją kryminalną.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
vacarius
A kiedy PISowcom zabiorą emerytury? Tez za 30 lat?
katzpodola
jak tylko zmądrzejesz. tzn nigdy
dididif
komuszki i ich przyjaciele już ujadają :)
tomcio-paluch
Czesi chcą byłym wyższym funkcjonariuszom komunistycznych władz obniżyć emerytury, a nie odebrać przywileje, jak w Polsce.
and00
U nas przywódcy komunistyczni albo nie żyją albo są u koryta
Cimoszewicz, Miller, Kwaśniewski,

A SBkom KO obiecało przywrócić przywileje
wygranazarogiem
Tym co pozytywnie przeszli weryfikację i zdziałali w policji pilnując żeby cię na ulicy nie napadli
prawnuk
Cimoszewicz to gdzie był przywódcą? To już raczej Piotrowicz
fiat126p
Jeżeli będzie się ingerowało w emerytury to tylko mało rozgarnięci pójdą na służbę państwową (albo żeby szybko nakraść lub brać łapówy). Dlatego żadnych przywilejów, lepiej wyższe wynagrodzenie tu i teraz bo tu i teraz mają służyć krajowi, a niektórzy dla niego się narażać zamiast unikać ryzyka byle dotrwać do uprzywilejowanej emerytury). Jeżeli będzie się ingerowało w emerytury to tylko mało rozgarnięci pójdą na służbę państwową (albo żeby szybko nakraść lub brać łapówy). Dlatego żadnych przywilejów, lepiej wyższe wynagrodzenie tu i teraz bo tu i teraz mają służyć krajowi, a niektórzy dla niego się narażać zamiast unikać ryzyka byle dotrwać do uprzywilejowanej emerytury).
To jest zresztą argument za prywatnymi emeryturami bo wtedy państwo nie będzie mogło ich zabrać. Nie ma gwarancji czy w przyszłości Anarchistyczna Liga Plemion Nawiślańskich albo Cesarstwo Polskie nie odmówi wypłat dzisiejszym "funkcjonariuszom reżimu demokratycznego" i nie nakaże zwrotu 500+.

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki