REKLAMA

Czarterowe loty pracowników z Ukrainy do Polski

2020-05-07 16:26
publikacja
2020-05-07 16:26

Polska firma Gremi Personal przygotowuje loty czarterowe dla pracowników z Ukrainy - poinformowała spółka. Przelot dla pracowników będzie bezpłatny, a pierwszy odbędzie się w maju.

fot. izf / / Shutterstock

"Pracujemy nad uruchomieniem serii lotów czarterowych zarówno dla swoich pracowników z Ukrainy, oraz dla tych, którzy posiadają wizy i chcą dostać się do pracy w Polsce" - powiedział PAP dyrektor generalny Gremi Personal, Tomas Bogdevic.

Jak zaznaczył, "pierwszy lot wystartuje z Kijowa do Warszawy 24 maja, a jeśli uda nam się wcześniej dopiąć wszystkich formalności, termin może być przyśpieszony". "Loty obsłuży ukraińska linia lotnicza UIA" - dodał.

Wskazał, że zgodnie z wymogami władz ukraińskich, z wszystkimi pracownikami korzystającymi z lotu czarterowego zawarte zostały długoterminowe umowy o pracę w Polsce, a także zostały im zapewnione ubezpieczenia zdrowotne, w tym na wypadek zachorowania na COVID-19.

Jak oświadczył właściciel Gremi Personal Evgenij Kirichenko, "przeloty czarterowe dla naszych pracowników organizujemy bezpłatnie, a firma bierze na siebie organizację 14-dniowej kwarantanny dla ukraińskich pracowników, którą należy odbyć w Polsce".

Wskazał, że zapotrzebowanie od polskich firm na pracowników z Ukrainy jest ogromne. "Również nasi pracownicy, którzy tymczasowo wyjechali na Ukrainę po zamknięciu granic, chcą wrócić, ale nie mogą z powodu trudności z przekroczeniem granicy lądowej" - powiedział.

Dodał, że firma otrzymuje liczne zapytania o wolne miejsca pracy od Ukraińców, którzy szukają pracy w Polsce. "Zainteresowanie jest oczywiste z obu stron i postaramy się je zaspokoić" - zaznaczył.

Spółka przypomniała, że według danych z ankiety telefonicznej przeprowadzonej przez Centrum Analityczne Gremi Personal, 67 proc obywateli Ukrainy, którzy opuścili Polskę z powodu kwarantanny, chce wrócić.

O powrót ukraińskich pracowników apelowali polscy przedsiębiorcy, przede wszystkim z branży rolnej. Np. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przestrzegała pod koniec marca, że bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Również organizacje przetwórców owoców i warzyw zwracały się do premiera z prośbą o wprowadzenie ułatwień w pozyskaniu pozwoleń na pracę i w przekraczaniu granicy przez pracowników sezonowych, zwłaszcza z Ukrainy.

Z kolei BCC wskazywało na budownictwo, w którym największym problemem jest odpływ pracowników przede wszystkim z Ukrainy.(PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
artur17
Wczoraj widziałem rozmowę z plantatorem borówek, który tylko na swoją plantację potrzebuje 2.000 osób.
Skoro jest bezrobocie dlaczego urzędy pracy nie wysyłają ludzi do takiej pracy, tylko dają im za darmo pieniądze innych podatników.
Rolnictwo, budownictwo, firmy kurierskie potrzebują dalej nowych pracowników i każdy może
Wczoraj widziałem rozmowę z plantatorem borówek, który tylko na swoją plantację potrzebuje 2.000 osób.
Skoro jest bezrobocie dlaczego urzędy pracy nie wysyłają ludzi do takiej pracy, tylko dają im za darmo pieniądze innych podatników.
Rolnictwo, budownictwo, firmy kurierskie potrzebują dalej nowych pracowników i każdy może tam iść pracować nawet na kilka tygodni w czasie szukania innej lepszej pracy.
itsofunny
Dla mnie to handel niewolnictwem i nikt z tym nic nie robi. Ukraińska gospodarka potrzebuje tych ludzi u siebie żeby się odbudować poza tym jeszcze końca wojny z Rosją nie widać a kraje z zachodu ja okradają z zasobów ludzkich. Gardzie tymi przedsiębiorcami po prostu.
jes
Obok artykuł ilu Polaków straciło pracę i ilu zmniejszono wynagrodzenia a rząd pis z prywatną (sądzę, że zaprzyjaźnioną) ustawia ściąganie Ukraińców do pracy.
Ale to może dobrze bo to głównie elektorat pisu będzie zastępowany przez Ukraińców.
meryt
"Ale to może dobrze bo to głównie elektorat pisu będzie zastępowany przez Ukraińców."

Przed wyjazdem elektorat pracujący pracował i druga grupa. Gdy ta grupa wraca zastępuje samą siebie.
irol
Ale sytuacja się zmieniła, tracimy pracę i mamy zobowiązania finansowe. My się z pauperyzujemy a oni będą wywozić gotówkę do siebie. czy oto chodzi?
greatmongo
Beda tez umozliwiac produkcje i eksport
meryt
Praca czeka
Przepakowywanie produktów spożywczych
Wynagrodzenie brutto: od 2 856 PLN
System wynagradzania: Akordowy
Data rozpoczęcia:01.06.2020
Data zakończenia pracy:31.05.2023
powiat: grójecki, woj: mazowieckie
Numer: S t P r / 2 0 / 0 1 8 3StPr/20/0183
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
bha
Niedługo nas przegonią jako kraj w zachorowalności na covid 19 !.zresztą Pandemia ogromnir przyśpiesza również iw Rosji ,Białorusi.Żeby tylko to biegunkowe odmrożenie nie skończyło się dłuższym ponownym zamrożeniem przez .... celową krótkowzroczność i zachłanność ponad wszystko nawet zdrowie i życie ludzkie.
bt5
Eldorado już Ukraińcy w Polsce nie beda mieli i zasadniczo nie mja czego szukać. Ukraińcy są niezbędni ale agencjom pracy (które z żyja z marży od wynajętych roboli). Natomiast wystarczy rzucis na oferty pracy (jest tych ofert śladowa ilośc) , i w tych ofertach wyraznie zaczyna być pisane : "Agencje pracy , nie dzwonic, nie Eldorado już Ukraińcy w Polsce nie beda mieli i zasadniczo nie mja czego szukać. Ukraińcy są niezbędni ale agencjom pracy (które z żyja z marży od wynajętych roboli). Natomiast wystarczy rzucis na oferty pracy (jest tych ofert śladowa ilośc) , i w tych ofertach wyraznie zaczyna być pisane : "Agencje pracy , nie dzwonic, nie intersuje nas żaden leasing pracowników", "Agencje pracy nie dzwonic, nie interesują nas żadni pracownicy ze wschodu, zachodu, południa ,ani pólnocy". A wystarczy artykuł przeczytać z dużą uwagą i napisane że loty czarterowe m.in. dla Ukrainców chcacych się dostać do Polski" - co wcale nie jest jednoznaczne z zatrudnieniem. budowlanka już nikogo nie potrzebuje zza granicy bo polskie firmy budowlane nie mają zlecęb- spadek domków jednorodzinnych 70%, budów deweloperskich 50%.
mknowak
Ale jak tylko się rynek zacznie podnosić to zatrudnienie będzie tylko przez agencje i na tygodnie bo łatwiej takiego pracownika zwolnić.... Sam mam teraz pracowników na etacie przychody za kwiecień 0 zł, za maj 10-15% tego co powinno być, pracownicy na wypowiedzeniu jak wróci wszystko do normy to agencja pracy i po problemie bo nie Ale jak tylko się rynek zacznie podnosić to zatrudnienie będzie tylko przez agencje i na tygodnie bo łatwiej takiego pracownika zwolnić.... Sam mam teraz pracowników na etacie przychody za kwiecień 0 zł, za maj 10-15% tego co powinno być, pracownicy na wypowiedzeniu jak wróci wszystko do normy to agencja pracy i po problemie bo nie wiem kiedy będzie COVID-20 a moja firma drugiego takiego kryzysu nie przetrwa w starej formie.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki