REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Czarnek ostro o ustawie artystycznej: Nie będziemy finansować „antypolskiej i antyrodzinnej” twórczości

2026-06-07 17:30
publikacja
2026-06-07 17:30
Dodaj Bankier.pl w Google

Przemysław Czarnek (PiS) podczas spotkania z wyborcami w niedzielę w Nowym Targu zapowiedział, że po ewentualnym powrocie jego ugrupowania do władzy państwo nie będzie finansować – jak to określił – „antypolskiej i antyrodzinnej” twórczości.

Czarnek ostro o ustawie artystycznej: Nie będziemy finansować „antypolskiej i antyrodzinnej” twórczości
Czarnek ostro o ustawie artystycznej: Nie będziemy finansować „antypolskiej i antyrodzinnej” twórczości
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Polityk wskazywany przez Prawo i Sprawiedliwość jako kandydat na przyszłego premiera odniósł się w ten sposób do przygotowanego przez rząd projektu ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny.

– Kompletne zmiany w kulturze. Zero promowania dziadostwa w teatrach, dziadostwa w kinach, dziadostwa w telewizji, antypolskiego i antyrodzinnego. W Polsce jest przestrzeń dla wszystkich - mogą sobie rysować zadki wypięte, mogą sobie wystawiać najdurniejsze sztuki i śpiewać najgłupsze piosenki, ale za swoje – powiedział Czarnek.

Reklama

Polityk PiS podkreślił, że opowiada się za wolnością słowa i wolnością twórczości artystycznej, jednak – jego zdaniem – państwo powinno finansować wyłącznie kulturę służącą „przetrwaniu państwa i przekazaniu wartości następnym pokoleniom”. Jak mówił, podobne zasady powinny obowiązywać także w mediach publicznych, szkołach i na uczelniach.

W ocenie Czarnka obecny kryzys demograficzny jest efektem wieloletniej „walki z rodziną, małżeństwem i chrześcijaństwem” prowadzonej – jak twierdził – przez część środowisk artystycznych, filmowych i medialnych. Zarzucił im promowanie egoizmu oraz odchodzenie od tradycyjnych wartości.

Wakacje na giełdzie

Słowa Czarnka padły w kontekście przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny. Projekt zakłada m.in. dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne dla artystów osiągających niskie i nieregularne dochody oraz umożliwienie im korzystania ze świadczeń chorobowych i urlopów macierzyńskich. Rozwiązania te spotkały się z krytyką części środowisk opozycyjnych, które zarzucają rządowi finansowanie twórczości niecieszącej się społecznym uznaniem.(PAP)

szb/ lm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pozhoga
Na samą myśl, że Nieznalska miałaby dostać emeryturę z moich pieniędzy cisną się na usta słowa, których censura nie puści…
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawnuk odpowiada (usunięty)
a przestępcy siedzą?

Bo Zbyszek się boi

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki