REKLAMA

Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?

2022-07-15 11:10
publikacja
2022-07-15 11:10
Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?
Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Walka ze smogiem w Polsce słabnie wraz z rosnącym kryzysem energetycznym. Rząd zawiesił z końcem czerwca na 60 dni normy jakości sprzedawanego węgla i już szykuje nowe rozporządzenie, które dopuści na cały sezon grzewczy sprzedaż gospodarstwom domowym zakazanego od dwóch lat miału węglowego.

To będzie miało opłakane skutki dla jakości powietrza w Polsce. Jednocześnie w regionach pojawiają się propozycje poluzowania uchwał antysmogowych i przesunięcia terminów wymiany kopciuchów. Z tego powodu Komisja Europejska może wstrzymać finansowanie na programy antysmogowe.

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza, nakazują uchwały antysmogowe w 13 województwach. W łódzkim i małopolskim rozpoczęła się dyskusja na temat zmian w uchwałach, które mają wydłużyć używanie kotłów pozaklasowych przez mieszkańców. Projekt stosownej uchwały, który m.in. przedłuża o dwa lata wymiany starych kotów na paliwa stałe, zarząd województwa łódzkiego przedstawił do konsultacji w kwietniu.

Z kolei małopolscy radni zdecydowali na początku lipca o konieczności przeprowadzenia pogłębionej oceny aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwał antysmogowych. Dwie gminy: Budzów i Stryszawa wystąpiły z petycjami w sprawie przedłużenia o nawet 5 lat możliwości korzystania przez mieszkańców z pozaklasowych kotłów. W Małopolsce termin ten upływa z końcem tego roku. Sejmik Województwa Małopolskiego nie zmienił uchwały antysmogowej, ale nie odrzucił petycji, tylko zapowiedział ich analizę. „Rozumiemy przesłanki i obawy mieszkańców Małopolski, które są odzwierciedleniem apeli samorządowców, biorąc pod uwagę aktualną sytuację społeczną i ekonomiczną zdecydowaliśmy, że konieczna będzie pogłębiona analiza obowiązujących przepisów dotyczących ochrony powietrza” – mówił podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego wicemarszałek Józef Gawron.

WysokieNapiecie.pl

Bruksela pisze listy w powietrze

To bacznie obserwuje Komisja Europejska. Jak dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl, wydłużenie terminów wejścia w życie uchwał antysmogowych może stanowić naruszenie Umowy Partnerstwa, wynegocjowanej 30 czerwca. Jej zapisy mówią o tym, że polityka spójności będzie wspierać program Czyste Powietrze, który pozwoli na „zwiększenie tempa wymiany nieefektywnych kotłów węglowych oraz termomodernizacji budynków, co jednocześnie jest niezbędne do spełnienia wymagań regionalnych programów ochrony powietrza i uchwały smogowych”. Polska dostanie największy – spośród wszystkich państw członkowskich UE – budżet 76 mld euro na realizację polityki spójności na lata 2021-2027, który będzie można wykorzystać do 2029 r.

Co według Unii powinno być priorytetem w programach regionalnych? Co z normami węgla? Czy fundusze unijne nie będą przeznaczana na działania szkodliwe dla ochrony jakości powietrza? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
adam.1983
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza

Nie zawsze, przy umiejętnym paleniu ilość smogu jest mocno ograniczona, ja mam tzw. "kopciucha" palę w nim drewnem
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza

Nie zawsze, przy umiejętnym paleniu ilość smogu jest mocno ograniczona, ja mam tzw. "kopciucha" palę w nim drewnem i w zasadzie sąsiedzi nawet nie wiedzą kiedy bo żadnego dymu nie widać, jak się ktoś przyjrzy to pozna że palę w piecu w zasadzie tylko po ruchu ciepłego powietrza nad kominem.
Więc o jakim smogu tu mówimy, to domena kopciuchów na węgiel rozpalanych od dołu na dokładkę wilgotnym węglem.
moshe_klotz
Lepiej chmurka smogu.
niz u rodziny-dzieci zapalenie pluc, opon m., gardla itd
Idzie walka o przezycie w UE,

"od smrodu nikt nie umarl,
a od mrozu cale armie" - Konfucjusz
grucha_123
Wrecz odwrotnie.
6 lat 500+ to 36k zl moich pieniedzy na kazde pojedyncze dziecko, do tego masz doplaty do ogrzewania. I teraz jeszcze mam stawiac to ze przez tyle lat nie oszczedziles paru groszy i bedziesz mrozil cztery litery rodzinie ponad wlasne ryzyko zachorowania na raka?
Nie badz smieszny..
tytush odpowiada grucha_123
teraz w niedogrzenych i zawlgoconych norach norach ludzie zaczna chorowac i umierac smog to przy tym maly pikus Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie organizmu, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyczne metabolity niektórych gatunków pleśni. Wykazują one właściwości mutagenne (mogą powodować mutacje genetyczne),teraz w niedogrzenych i zawlgoconych norach norach ludzie zaczna chorowac i umierac smog to przy tym maly pikus Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie organizmu, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyczne metabolity niektórych gatunków pleśni. Wykazują one właściwości mutagenne (mogą powodować mutacje genetyczne), teratogenne (mogą powodować wady płodu) i prawdopodobnie rakotwórcze. Zatrucie mikotoksynami może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
grucha_123 odpowiada tytush
Ale wlasciwie...co mnie to obchodzi?
Czy to ze ludzie sponsorowani przez klase srednia nie potrafia o siebie zadbac w wielu sferach oznacza, ze mamy dokladac jeszcze wiecej?
Swoim postem ewidentnie probujesz wzbudzic litosc, sugerujac ze ich cierpienie (wynikajajce z niezaradnosci obracania MOJA gotowka) jest wazniejsze od mojego.
tuja24
a czym mają ludzie ogrzewać wodę i domy zimą???gazem..prądem...?niech UE powie to Polakom czym??
jpelerj
Ależ premier powiedział, ocieplić domy. I będzie można ogrzać pompą ciepla, dofinansowaną przez UE, jak nas dzisiaj poinformowało ministerstwo.
moshe_klotz odpowiada jpelerj
Glupi pomysl ukrainskiego plemiela Moravitz,
ocieplenie zatrzymuje nieco posiadane w domu cieplo,
a jesli rzadza ukr. Chazary PIS, to nie ma ciepla i nic nie da
to ocieplac
wizytator odpowiada jpelerj
A skąd prąd zimą? Bo chyba nie z paneli. Dzień krótki, duże zachmurzenie. Czyli z węgla którego brakuje.
samsza
Tylko "kopciuchy" są w stanie obsługiwać chrust, chyba że ktoś woli proste "koksowniki".

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki