REKLAMA

Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?

2022-07-15 11:10
publikacja
2022-07-15 11:10

Walka ze smogiem w Polsce słabnie wraz z rosnącym kryzysem energetycznym. Rząd zawiesił z końcem czerwca na 60 dni normy jakości sprzedawanego węgla i już szykuje nowe rozporządzenie, które dopuści na cały sezon grzewczy sprzedaż gospodarstwom domowym zakazanego od dwóch lat miału węglowego.

Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?
Czarne chmury nad walką ze smogiem. Unijne dofinansowanie zagrożone?
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

To będzie miało opłakane skutki dla jakości powietrza w Polsce. Jednocześnie w regionach pojawiają się propozycje poluzowania uchwał antysmogowych i przesunięcia terminów wymiany kopciuchów. Z tego powodu Komisja Europejska może wstrzymać finansowanie na programy antysmogowe.

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza, nakazują uchwały antysmogowe w 13 województwach. W łódzkim i małopolskim rozpoczęła się dyskusja na temat zmian w uchwałach, które mają wydłużyć używanie kotłów pozaklasowych przez mieszkańców. Projekt stosownej uchwały, który m.in. przedłuża o dwa lata wymiany starych kotów na paliwa stałe, zarząd województwa łódzkiego przedstawił do konsultacji w kwietniu.

Z kolei małopolscy radni zdecydowali na początku lipca o konieczności przeprowadzenia pogłębionej oceny aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwał antysmogowych. Dwie gminy: Budzów i Stryszawa wystąpiły z petycjami w sprawie przedłużenia o nawet 5 lat możliwości korzystania przez mieszkańców z pozaklasowych kotłów. W Małopolsce termin ten upływa z końcem tego roku. Sejmik Województwa Małopolskiego nie zmienił uchwały antysmogowej, ale nie odrzucił petycji, tylko zapowiedział ich analizę. „Rozumiemy przesłanki i obawy mieszkańców Małopolski, które są odzwierciedleniem apeli samorządowców, biorąc pod uwagę aktualną sytuację społeczną i ekonomiczną zdecydowaliśmy, że konieczna będzie pogłębiona analiza obowiązujących przepisów dotyczących ochrony powietrza” – mówił podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego wicemarszałek Józef Gawron.

WysokieNapiecie.pl

Bruksela pisze listy w powietrze

To bacznie obserwuje Komisja Europejska. Jak dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl, wydłużenie terminów wejścia w życie uchwał antysmogowych może stanowić naruszenie Umowy Partnerstwa, wynegocjowanej 30 czerwca. Jej zapisy mówią o tym, że polityka spójności będzie wspierać program Czyste Powietrze, który pozwoli na „zwiększenie tempa wymiany nieefektywnych kotłów węglowych oraz termomodernizacji budynków, co jednocześnie jest niezbędne do spełnienia wymagań regionalnych programów ochrony powietrza i uchwały smogowych”. Polska dostanie największy – spośród wszystkich państw członkowskich UE – budżet 76 mld euro na realizację polityki spójności na lata 2021-2027, który będzie można wykorzystać do 2029 r.

Co według Unii powinno być priorytetem w programach regionalnych? Co z normami węgla? Czy fundusze unijne nie będą przeznaczana na działania szkodliwe dla ochrony jakości powietrza? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
adam.1983
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza

Nie zawsze, przy umiejętnym paleniu ilość smogu jest mocno ograniczona, ja mam tzw. "kopciucha" palę w nim drewnem
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest 1,7 mln kopciuchów. Wymianę tych bezklasowych kotłów, powodujących w sezonie grzewczym drastyczne przekraczanie norm jakości powietrza

Nie zawsze, przy umiejętnym paleniu ilość smogu jest mocno ograniczona, ja mam tzw. "kopciucha" palę w nim drewnem i w zasadzie sąsiedzi nawet nie wiedzą kiedy bo żadnego dymu nie widać, jak się ktoś przyjrzy to pozna że palę w piecu w zasadzie tylko po ruchu ciepłego powietrza nad kominem.
Więc o jakim smogu tu mówimy, to domena kopciuchów na węgiel rozpalanych od dołu na dokładkę wilgotnym węglem.
moshe_klotz
Lepiej chmurka smogu.
niz u rodziny-dzieci zapalenie pluc, opon m., gardla itd
Idzie walka o przezycie w UE,

"od smrodu nikt nie umarl,
a od mrozu cale armie" - Konfucjusz
grucha_123
Wrecz odwrotnie.
6 lat 500+ to 36k zl moich pieniedzy na kazde pojedyncze dziecko, do tego masz doplaty do ogrzewania. I teraz jeszcze mam stawiac to ze przez tyle lat nie oszczedziles paru groszy i bedziesz mrozil cztery litery rodzinie ponad wlasne ryzyko zachorowania na raka?
Nie badz smieszny..
tytush odpowiada grucha_123
teraz w niedogrzenych i zawlgoconych norach norach ludzie zaczna chorowac i umierac smog to przy tym maly pikus Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie organizmu, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyczne metabolity niektórych gatunków pleśni. Wykazują one właściwości mutagenne (mogą powodować mutacje genetyczne),teraz w niedogrzenych i zawlgoconych norach norach ludzie zaczna chorowac i umierac smog to przy tym maly pikus Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie organizmu, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyczne metabolity niektórych gatunków pleśni. Wykazują one właściwości mutagenne (mogą powodować mutacje genetyczne), teratogenne (mogą powodować wady płodu) i prawdopodobnie rakotwórcze. Zatrucie mikotoksynami może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
grucha_123 odpowiada tytush
Ale wlasciwie...co mnie to obchodzi?
Czy to ze ludzie sponsorowani przez klase srednia nie potrafia o siebie zadbac w wielu sferach oznacza, ze mamy dokladac jeszcze wiecej?
Swoim postem ewidentnie probujesz wzbudzic litosc, sugerujac ze ich cierpienie (wynikajajce z niezaradnosci obracania MOJA gotowka) jest wazniejsze od mojego.
tuja24
a czym mają ludzie ogrzewać wodę i domy zimą???gazem..prądem...?niech UE powie to Polakom czym??
jpelerj
Ależ premier powiedział, ocieplić domy. I będzie można ogrzać pompą ciepla, dofinansowaną przez UE, jak nas dzisiaj poinformowało ministerstwo.
moshe_klotz odpowiada jpelerj
Glupi pomysl ukrainskiego plemiela Moravitz,
ocieplenie zatrzymuje nieco posiadane w domu cieplo,
a jesli rzadza ukr. Chazary PIS, to nie ma ciepla i nic nie da
to ocieplac
wizytator odpowiada jpelerj
A skąd prąd zimą? Bo chyba nie z paneli. Dzień krótki, duże zachmurzenie. Czyli z węgla którego brakuje.
samsza
Tylko "kopciuchy" są w stanie obsługiwać chrust, chyba że ktoś woli proste "koksowniki".

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki