REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Powstaje lista oszustów. Rząd i telekomy biorą się za wyłudzenia "na koronawirusa"

2020-03-24 10:58
publikacja
2020-03-24 10:58

Walka z pandemią  przenosi się do sieci – powstanie lista oszustów "na koronawirusa". Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i Urząd Komunikacji Elektronicznej razem z Orange Polska, Polkomtelem, P4 i T-Mobile zajmą się wyłudzaczami danych i pieniędzy.

fot. / / Shutterstock

- Odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Ministerstwo cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa i Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi:

  • Orange Polska,
  • Polkomtel,
  • P4,
  • T-Mobile Polska.

Współpraca dotyczy ochrony użytkowników przed stronami wyłudzającymi dane, które w konsekwencji może prowadzić do utraty kontroli nad rachunkiem bankowym i stratą pieniędzy. Instytucje podejmują się wspólnego działa ze względu na stan epidemii w Polsce. 

Podejrzane strony 

Lista wyłudzaczy danych osobowych jest publiczna i dostępna dla każdego na stronie hole.cert.pl. Trafią na nią strony zawierające fałszywe informacje oraz zostaną zablokowane. Podejrzaną witrynę można zgłosić:

Koronawirus atakuje, a oszuści wykorzystują sytuację. Przesyłają informacje o możliwości zaszczepienia na SARS-CoV-2 za dopłatą 70 zł, konieczności zapisania się na wparcie żywieniowe czy oferują sprzedaż maseczek i innych środków do walki z wirusem. Złodzieje podszywają się pod ekipy do rzekomej dezynfekcji pomieszczeń. O tym, jak nie stracić pieniędzy podczas epidemii pisaliśmy tutaj.

Żerowanie na psychozie. 10 przykładów z ostatnich dni

Żerowanie na psychozie. 10 przykładów z ostatnich dni

Boisz się koronawirusa? Możesz stracić pieniądze. Oszuści szturmem ruszyli na polowanie. Obwieszczają, pobierają opłaty, sprzedają. Na łamach Bankier.pl pokazujemy 10 faktycznych przykładów, żeby ostrzec kolejne potencjalne ofiary.

 DF

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel odpowiada and00
Żenadą jest upieranie się kurdupla przy wyborach, gdy przekłada się nawet Olimpiadę, która miała się odbyć w lipcu, że o czerwcowym Euro nie wspomnę

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki