Czaputowicz: Wydzielenie spraw europejskich z MSZ to przemyślana decyzja

Wydzielenie ze struktur Ministerstwa Spraw Zagranicznych spraw europejskich to przemyślana decyzja rządu PiS - powiedział dziennikarzom w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Dziennikarze pytali Czaputowicza w sobotę w Warszawie podczas spotkania z okazji Dnia Służby Zagranicznej, czy zmiana nie wprowadzi zamętu w polskiej polityce zagranicznej.

"Program PiS z 2015 r. przewidywał wydzielenie osobnego działu - Polska w Unii Europejskiej - i osobnej instytucji, analogicznej do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. "Jesteśmy w zasadzie w pół drogi" - ocenił.

"Nie powstaje nowy urząd, te kwestie zostają włączone do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - przypomniał.

Zaznaczył, że spotkał się z premierem i ministrem Konradem Szymańskim, który ma być w KPRM odpowiedzialny za te sprawy.

"Dyrektorzy generalni MSZ i KPRM pracują nad tym, jak przeprowadzić to rozdzielenie. Jesteśmy na etapie, że ministra Szymańskiego obsługują umiejscowione w MSZ departamenty, które w perspektywie kilku miesięcy formalnie przejdą do KPRM" - wyjaśnił.

"Dochodziliśmy do znalezienia tej formuły, by kwestie europejskie podlegały bezpośrednio premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który uczestniczy w unijnych obradach i szczytach oraz przewodniczy polskim delegacjom" - podkreślił.

Przypomniał, że są to już w tej chwili osobne departamenty - ze względu na to, że wchodzą w strukturę służby cywilnej, a nie służby zagranicznej.

"Są to departamenty, które nie zajmą się wprost polską polityką zagraniczną, tylko obsługują pracę Komitetu ds. europejskich - komitetu Rady Ministrów - przypomniał. Drugi zajmuje się prawem Unii Europejskiej i ocenia polskie prawo przyjmowane przez rząd i Sejm pod kątem zgodności z prawem UE, a trzeci - ekonomiczny polityki europejskiej - nadzoruje kwestie sektorowe: klimatu, rolnictwa, wspólnego rynku i ma niewiele wspólnego z klasyczną polityką zagraniczną - uważa Czaputowicz.

Według niego ta zmiana przyczyni się do lepszej koordynacji polityki rządu, wynikającej z członkostwa Polski w UE i wdrażania zaleceń, dyrektyw UE do polskiego prawa.

"Uważam, że to przemyślana, dobra decyzja, będziemy ją w najbliższym czasie realizować" - zapewnił.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ pad/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 borma

A czym bedzie sie zajmowalo MSZ ? Stosunkami z San Escobar?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil