REKLAMA

Cyfrowy Polsat nie planuje obecnie dalszego zwiększania udziału w Asseco Poland

2019-12-19 17:46
publikacja
2019-12-19 17:46

Cyfrowy Polsat nie planuje obecnie dalszego zwiększania udziału w akcjonariacie Asseco Poland po zamknięciu transakcji zakupu ok. 22 proc. walorów informatycznej spółki - poinformowała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat nie planuje obecnie dalszego zwiększania udziału w Asseco Poland
Cyfrowy Polsat nie planuje obecnie dalszego zwiększania udziału w Asseco Poland
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

"Obecnie z panem Adamem Góralem chcielibyśmy posiadać łącznie nieco mniej niż 33 proc. akcji Asseco Poland. Nie planujemy dalszego zwiększania naszego udziału w spółce" - powiedziała Ostap-Tomann podczas telekonferencji.

Cyfrowy Polsat zaprosił w środę do składania ofert sprzedaży do 18,22 mln akcji Asseco Poland, stanowiących do 21,95 proc. akcji tej spółki, po 65 zł za akcję. Nabycie akcji Asseco zostanie sfinansowane ze środków własnych Cyfrowego Polsatu lub środków dostępnych w ramach zadłużenia finansowego. Przy założeniu objęcia całego pakietu akcji wartość transakcji wyniesie około 1,18 mld zł.

Po zakończeniu transakcji, w zależności od jego wyników, Cyfrowy Polsat zamierza prowadzić z Adamem Góralem, jednym z głównych akcjonariuszy i prezesem Asseco Poland, negocjacje w celu zawarcia umowy akcjonariuszy. Cyfrowy Polsat i Adam Góral planują po transakcji posiadać łącznie nieco mniej niż 33 proc. akcji Asseco Poland.

Ostap-Tomann poinformowała w czwartek, że jedną z głównych synergii wynikających ze współpracy z Asseco Poland będzie wzrost efektywności obszaru IT Grupy Polsat. W jej ocenie, zaangażowanie kapitałowe w wykonawcę systemów IT, będzie oznaczać większą pewność wykonania kontraktów na czas oraz zamknięcie się przez grupę Polsat w zakładanym budżecie.

Ostap-Tomann podała, że po zakupie akcji Cyfrowy Polsat uzgodni z Asseco warunki kontraktu na przeprowadzenie transformacji systemów informatycznych Grupy Polsat. W prezentacji podano, że obecnie obszar IT Grupy Polsat generuje blisko 400 mln zł kosztów rocznie.

Członek zarządu poinformowała, że Cyfrowy Polsat chce, by Asseco Poland jak najszybciej wznowiło prace nad systemem informatycznym grupy, nad którym pracował od trzech lat Huawei Polska. Jak dodała, z tego pośpiechu wynika krótki czas trwania oferty na zakup akcji Asseco - zapisy rozpoczęły się w czwartek i potrwają do 23 grudnia.

Cyfrowy Polsat poinformował w listopadzie, że Polkomtel - spółka zależna grupy - odstąpiła od umowy z Huawei Polska na wdrożenia systemu informatycznego BES, ze względu na niedotrzymanie terminu wdrożenia, pomimo podpisania aneksu przedłużającego ten termin. Asseco Poland było jednym z podwykonawców Huawei w ramach umowy.

W środę Polkomtel podpisał z Huawei Polska porozumienie dotyczące zakończenia współpracy, w którym zobowiązał się do zapłaty ok. 30 mln zł na rzecz Huawei - jak podała w czwartek Ostap-Tomann, grupa przejmie prawa do rozwiązań wypracowanych do tej pory przez chińską firmę, z których będzie mogło następnie korzystać Asseco Poland.

Polityka dywidendowa Cyfrowego Polsatu po transakcji ma pozostać bez zmian - poinformował w czwartek prezes Mirosław Błaszczyk. Zarząd Cyfrowego Polsatu informował, że zamierza w latach 2019-2021 rekomendować wypłatę dywidendy w łącznej kwocie nie niższej niż 2,79 zł na akcję, w trzech równych kwotach, po co najmniej 0,93 zł na akcję rocznie.

Asseco Poland stoi na czele grupy spółek działających w ponad 50 krajach na całym świecie. Jest największym producentem oprogramowania w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a także szóstym producentem oprogramowania w Europie. Przychody z oprogramowania i usług własnych stanowią 80 proc. przychodów grupy. 85 proc. sprzedaży Grupy Asseco generowane jest na rynkach międzynarodowych. Grupa zatrudnia 25 tys. pracowników, w tym 5 tys. w Polsce.

Z kapitalizacją 5,3 mld zł Asseco Poland wchodzi w skład indeksu WIG30, jest również największą spółką w branżowym indeksie WIG-Informatyka.

Adam Góral - założyciel i prezes Asseco Poland - posiada 9,74 proc. głosów na WZ Asseco Poland. Aviva OFE Santander ma 14,97 proc., OFE PZU 5,16 proc., a NN OFE 5,03 proc. Pozostali akcjonariusze kontrolują łącznie 65,11 proc. akcji rzeszowskiej spółki.

W czwartek kurs Asseco Poland wzrósł o 6,8 proc. do 65,1 zł, a wycena akcji Cyfrowego Polsatu spadła o 3,5 proc. do 27,5 zł. (PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki