REKLAMA

Cyberarmia na łowach

2019-02-14 01:24
publikacja
2019-02-14 01:24

Otwiera się poważny rynek pracy dla młodych informatyków. MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i już prowadzi do nich nabór - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

fot. / / YAY Foto

Płk Karol Molenda został kilka dni temu powołany na pełnomocnika do spraw Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak podaje "Rzeczpospolita" wcześniej był związany ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego jako specjalista od cyberbezpieczeństwa. "Najpóźniej do końca czerwca ma on przedstawić harmonogram i koncepcję funkcjonowania nowego rodzaju wojsk oraz oszacować, ilu specjalistów będzie potrzebował" - czytamy.

Według dziennika "tworzenie tego rodzaju wojsk jest opóźnione, ale niezbędne". Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn niedawno opublikował na łamach gazety dane, z których wynika, że "w 2018 r. działający przy ABW zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego otrzymał 31 865 zgłoszeń, z tego 6 212 zostało potwierdzonych jako ataki na sieć teleinformatyczną".

Na razie trudno określić, kiedy WOC osiągną zdolność operacyjną. Wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot zakłada, że powinno się to stać maksymalnie za trzy lata. Jeszcze w tym roku MON planuje dokonania konsolidacji instytucji zajmujących się ochroną cybernetyczną i stworzyć Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni - podaje "Rz".

Na pytanie dziennika czym zajmą się Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni Płk. Molenda "zwraca uwagę na cztery główne zadania: bezpieczeństwo sieci, monitoring zagrożeń, cyberrozpoznanie oraz działania ofensywne."

dma/ pch/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
_q7_
Akurat cywile w wojsku, czyli pewnie większość komputerowców nie dość, że dostają prawie minimalną to emeryturę mają "normalną".
trooper
Jak chcą speców od ochrony to płace minimum 15tys / mc dla seniora, od 4 tys dla juniora. Tyle zapłacą jeśli chcą kogokolwiek zatrudnić.
andregru
Czy za pracę na komputerze też będzie wcześniejsza-wojskowa emerytura ?
wizytator
Myślę, że tak, gdyż warunki pracy są szkodliwe. Ciepło, sucho, kurz, można dostać hemoroidów od siedzenia czy innego zeza. Dochodzi stres przy graniu w pasjansa, a o saperze już nie wspomnę. Należy się jak psu buda.

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki