Ćwiczenie z reakcji na katastrofy i porwania; w Warszawie zawyją syreny

2016-06-07 06:57
publikacja
2016-06-07 06:57

Naruszenie strefy zakazu lotów, awaryjne sytuacje na pokładzie, w tym porwanie, katastrofy lotnicze i poszukiwanie poszkodowanych - to scenariusz tegorocznych ćwiczeń Renegade/Sarex, które potrwają do piątku. We wtorek w stolicy po godz. 11.30 zostaną włączone syreny alarmowe.

/ YAY Foto

Renegade/Sarex - ćwiczenie rozgrywane w ramach wojskowego ćwiczenia Anakonda - składa się z kilku epizodów. Złożą się na nie ćwiczenie taktyczno-specjalne z elementami reagowania na zagrożenie z powietrza i - w ramach części Sarex - działania poszukiwawczo-ratownicze - powiedział PAP ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

W ramach Renegade zostanie uruchomiony system ostrzegania ludności o zagrożeniu z powietrza.

Jeden z epizodów zakłada, że pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo na pokładzie, zostaje uruchamiana procedura reagowania na taki incydent. Podrywana jest para dyżurna (samolotów przechwytujących - PAP), która zależnie od rozwoju sytuacji, np. tego, czy z samolotem uda się nawiązać łączność, może sprowadzić samolot na lotnisko interwencyjne lub zastosować inne środki z użyciem broni włącznie - powiedział ppłk Walatek.

Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, będzie uruchamiany system alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza; zabrzmią syreny alarmowe. Choć epizod ma być rozgrywany w godzinach nocnych, sprawdzenie sygnałów dźwiękowych odbędzie się w dzień, by nie niepokoić mieszkańców.

Na południu Polski zostanie przećwiczone działanie w razie naruszenie rejonu ograniczenia lotów przecz cywilny samolot, reagować będzie para śmigłowców; we Wrocławiu rozegra się epizod odbicia zakładników z porwanego samolotu, który wyląduje na tamtejszym lotnisku.

Sarex - część poszukiwawczo-ratownicza - zakłada m.in. katastrofę lotniczą na Wołowej Górze w okolicach Kowar (woj. dolnośląskie). W tym epizodzie wezmą udział pozoranci grający role poszkodowanych w kolizji samolotu z ziemią. Działanie w takie sytuacji przećwiczą straż pożarna, policja, wojsko, GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i wojskowe służby poszukiwawczo-ratownicze ASAR.

W okolicach mazowieckiego Wyszogrodu służby przećwiczą działania poszukiwawcze i akcję ratowania czterech poszkodowanych osób, które do szpitala w Sochaczewie przetransportuje LPR.

Ćwiczenia obejmują także epizody na morzu i na brzegu. W środę dojdzie do pozorowanej sytuacji awaryjnej nad Bałtykiem po katastrofie samolotu na wybrzeżu.

Od 11.30 do 13.00 usłyszymy syreny alarmowe

Jak poinformował warszawski ratusz, w związku z ćwiczeniami we wtorek od 11.30 do 13.00 jest planowane uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału ogłoszenia alarmu, dotyczącego zagrożenia z powietrza. W Warszawie zostanie nadany trzyminutowy modulowany sygnał akustyczny. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału ciągłego, trwającego 3 minuty.

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią. (PAP)

brw/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~KML
Co roku są te ćwiczenia. Zauważyłem, że ludzie nawet nie reagują. Ciekawe co by było gdyby to nie były ćwiczenia.
~hj0-y
bardzo prosimy o nagranie reakcji ludzi, czy wiedza co ten sygnal oznacza, czy jest poprawny
(czy nie sa to skazenie chemiczne)
wezcie komorki i nagrajcie. Ja jestem w innym miescie
~endi
Nie sprowadzajcie do kraju imigrantów ani Guru Państwa Watykańskiego , a takie ćwiczenia utrudniające życie zwykłym ludziom i narażające ich na koszty nie będą w ogóle potrzebne

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki