REKLAMA

Cudzoziemcy chcą pracować w Niemczech

2020-10-06 12:20
publikacja
2020-10-06 12:20
fot. kartli777 / Shutterstock

Niecałe 70 proc. cudzoziemców nie szukało zatrudnienia w innych krajach niż Polska przed wybuchem epidemii koronawirusa, jednak na pytanie, w których państwach zagranicznych chcieliby pracować, odpowiadają, że w Niemczech lub w Polsce. 

EWL opublikował raport "Pracownik w dobie pandemii", w badaniu wzięli udział przede wszystkim obywatele Ukrainy (89,7 proc.), a następnie Białorusi (3,8 proc.), Mołdawii (3,4 proc.) i Gruzji (2 proc.). 1,1 proc. objęło pracowników z innych państw. 

39,4 proc. respondentów musiało zmienić zakład pracy w Polsce z powodu epidemii, a 32,3 proc. dodatkowo zmieniło branże i w przypadku 29,4 proc. - miejsce zamieszkania. "Pośród cudzoziemców, którzy zostali w Polsce podczas epidemii, 1/3 badanych zmieniła ponadto branżę zatrudnienia. Analizując wyniki poprzedniego badania EWL z kwietnia 2020 roku, od początku trwania pandemii wskaźnik przebranżowienia wzrósł o prawie 6 pkt. proc. COVID-19 okazał się dużym wyzwaniem dla branż takich jak hotelarstwo czy automotive, niemniej jednak wpłynął pozytywnie na konkurencyjność firm z sektora e-commerce czy logistyki. Potwierdza to, że zjawisko pandemii tylko w niewielkim stopniu wpłynęło negatywnie na zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych w Polsce, stymulując natomiast zmiany w stopie zatrudnienia pomiędzy poszczególnymi branżami", czytamy w opracowaniu badania. 

Co skłoniło cudzoziemców do pozostania w Polsce w czasie epidemii? Dla niemal połowy respondentów powodem był brak pracy w kraju pochodzenia, 44 proc. uważało, że należy kontynuować zatrudnienie w Polsce, dopóki jest taka możliwość, a dla niemal 40 proc. argumentem stał się fakt, że ich zezwolenia na legalny pobyt i pracę zostały automatycznie przedłużone. Ponad 90 proc. badanych nie żałuje decyzji o pozostaniu w Polsce. 

Największym utrudnieniem dla cudzoziemców w Polsce było odbywanie kwarantanny po przybyciu (dla 50,8 proc. badanych), sam fakt przekroczenia granicy (38,4 proc.) oraz dojazd do granicy (31,9 proc.). Na pytanie, gdzie ich zaniem jest bezpieczniej - czy w kraju pochodzenia, czy w Polsce, odpowiadają, że w Polsce (43,1 proc. wskazań). Co trzeci pracownik uważa jednak, że nie ma różnicy. 

"Biorąc pod uwagę trudności podczas pracy w Polsce w trakcie pandemii, niemal 42 proc. badanych skarży się na zmniejszenie liczby przepracowanych godzin, a ponad 37 proc. na napięcie psychologiczne, wywołane trwającą pandemią. Przedłużenie ważności dokumentów zezwalających na pobyt i pracę w Polsce jest oceniane wśród cudzoziemców jako najistotniejszy element pomocy ze strony polskich władz. Takiego zdania jest niemal 60% badanych. Z kolei 23 proc. pracowników zagranicznych chwali polski rząd za udzielanie informacji na temat ograniczeń i zaleceń związanych z pandemią w ich ojczystych językach. Z drugiej strony jednak co piąty migrant zarobkowy nie uzyskał żadnej informacji na temat wsparcia ze strony polskiej administracji, zaś 18 proc. respondentów nie uznało dostępnych form wsparcia za istotne", podają autorzy raportu. 

Co z planami na pracę w innych krajach niż Polska? 31,3 proc. szukało zatrudnienia gdzie indziej przed wybuchem pandemii, a 18,9 proc. w trakcie jej trwania. Na pytanie, w któych państwach zagranicznych chcieliby pracować respondenci, odpowiadali, że w Niemczech (58,5 proc.) i w Polsce (56,6 proc.). Atrakcyjnymi kierunkami były również: Czechy (28,2 proc.), Norwegia (22,1 proc.) oraz Stany Zjednoczone (20 proc.). 

WS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
A tym czasem lewusy przyjęli okolo 2.5 mln niepiśmiennych afrykańczyków. Nie dość że są przez nich terroryzowani to jeszcze muszą pracować na ich utrzymanie. Ci ludzie mają dwie lewe ręce, bo do zbierania szparagów Niemcy wysłali samoloty po pracowników do Rumunii !!! To nie żart !
abcx
Same kłamstwa, ci Afrykańczycy to wyspecjalizowani fachowcy często z doktoratami w zbieraniu bananów, trzeba im tylko nasadzić w koło pełno bananowców i wtedy pokażą co potrafią... ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki