Coworking zamiast własnego biura

Planujesz założenie firmy i zastanawiasz się nad sposobem ograniczenia kosztów jej prowadzenia? Jednym z rozwiązań, jakie oferuje współczesny rynek, jest coworking. Zamiast ponosić wydatki związane z wynajmem samodzielnego biura, można skorzystać ze wspólnej przestrzeni do pracy.

Osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, nie ma obowiązku korzystania z osobnego biura w celu jej prowadzenia. Firma może zostać zarejestrowana w mieszkaniu przedsiębiorcy bądź pod innym dogodnym dla niego adresem. Natomiast w sytuacji, gdy w przestrzeni mieszkalnej nie ma odpowiednich warunków do pracy, z pomocą przychodzi coworking. Jest to rozwiązanie dla właścicieli młodych firm, którzy nie mają funduszy na własne biuro, ale również dla osób, które jednocześnie szukają oszczędności oraz profesjonalnego miejsca do pracy.

Coworking sposobem na obniżenie kasztów działalności gospodarczej
Coworking sposobem na obniżenie kasztów działalności gospodarczej

Czym jest coworking?

Coworking to nic innego jak określenie na wspólne biuro do pracy. Jednak chodzi tu o powierzchnię współdzieloną przez zupełnie obce osoby, zajmujące się różnymi profesjami. Łączy je jedynie biuro, które najczęściej ma formę openspace, czyli otwartej przestrzeni, na której umieszczono dużą liczbę biurek przystosowanych do pracy. Wraz z rozwojem coworkingu rozszerzyła się również oferta wynajmu zorganizowanej przestrzeni. Obecnie przedsiębiorca może wybrać pomiędzy biurkiem, biurkiem wraz ze sprzętem, oddzielnym pokojem bądź salą przeznaczoną dla większego zespołu. Dodatkowo to właściciel własnego biznesu dopasowuje czas wynajmu do swoich potrzeb. Biurko w ramach coworkingu można wynająć na godziny, dni, a nawet tygodnie.

Należy również podkreślić, że coworking to nie tylko wynajem roboczych blatów. Poza biurkiem, krzesłem, dostępem do sieci elektrycznej i internetu, przedsiębiorca może także korzystać z zaplecza sanitarnego oraz kuchni. Dodatkowo, niektóre biura coworkingowe oferują swoim klientom możliwość zarejestrowania na adres coworku firmy lub adresu do korespondencji. Daje to przedsiębiorcom możliwość całkowitego oddzielenia pracy od życia prywatnego. W razie spotkania z kontrahentem mogą również korzystać z sal konferencyjnych. Częstym standardem jest miejsce parkingowe, a w niektórych ofertach znajduje się także prysznic czy szafki do przechowywania swoich rzeczy.

Dla kogo coworking?

Oferta biur coworkingowych skierowana jest do szerokiego grona przedsiębiorców. Jedyne ograniczenia wynikają z charakteru prowadzonej działalności. Nie każdą bowiem pracę można wykonywać w otwartej, wspólnej przestrzeni. Początkowo jednak coworking przeznaczony był głównie dla freelancerów tj. specjalistów wolnych zawodów, pracujących bez etatu lub realizujących projekty na zalecenie, osób prowadzących własną działalność bądź wolnych strzelców z możliwością wykonywania pracy zdalnej.

Rynek pracy wciąż ewoluuje. Obecnie przybywa nie tylko freelancerów ale również start-upów i mikroprzedsiębiorstw. Koszty prowadzenia własnej firmy wciąż nie należą do niskich, w związku z czym osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą m.in. w sektorze usług, często myśląc o kosztach, rezygnują z wynajmowania lokali. Oczywiście charakter pracy, który daje możliwość korzystania z biur coworkingowych, umożliwia również pracę w domu. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie mogą skupić się na wykonywaniu zadań w warunkach domowych, mają możliwość realizowania pracy zdalnej w przystosowanym do tego coworku.

Jak to działa?

Skorzystanie z przestrzeni biurowej coworku jest bardzo proste. Właściciel własnego biznesu jest zobowiązany do podpisania umowy, która określa warunki korzystania z biura. W zależności od potrzeb, przedsiębiorca ma do dyspozycji różne warianty: wynajem biurka bądź zamkniętego pomieszczenia na godziny, dni bądź tygodnie. Kosztem, jaki ponosi, jest abonament za wybraną opcję. Dodatkowo należy podkreślić, że wszystkimi formalnościami oraz prowadzeniem i utrzymaniem biura zajmuje się firma udostępniająca cowork.

Należy jednak sprawdzić, z jakich udogodnień można korzystać w ramach wykupionego abonamentu. Najczęściej cena obejmuje miejsce do pracy, dostęp do internetu, prądu, drukarki, ksera i skanera, dostęp do pomieszczeń sanitarnych oraz kuchni. Należy jednak pamiętać, że usługi dodatkowe, m.in. sekretarka, miejsce parkingowe czy sala konferencyjna, mogą być płatne osobno.

Warto również sprawdzić, w jakich godzinach jest czynne biuro coworkingowe. Na rynku znajdują się oferty, które umożliwiają wynajęcie biurka np. od godziny 8:00 do 18:00, ale również takie, które są otwarte 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. 

Ceny wynajmu w coworku

Firmy coworkingowe w swojej ofercie posiadają różne opcje wynajmu. Przedsiębiorca może zdecydować się na zakup abonamentu, który będzie obejmował określoną liczbę dni pracy w miesiącu bądź nieograniczone korzystanie z biura. Ceny w poszczególnych miastach są do siebie bardzo zbliżone. Przedsiębiorca, który chce wynająć biurko na jeden dzień pracy, musi liczyć się z kosztem od ok. 35 do 77 zł. Natomiast cena abonamentu na cały miesiąc waha się w przedziale od 200 do 750 zł. Oczywiście zanim zdecydujemy się na opłacenie całego miesiąca, warto jest odwiedzić wybrane miejsce i przetestować, czy taki sposób pracy jest dla nas odpowiedni. W tym celu można wykupić wyłącznie godzinę użytkowania biurka w coworku, której koszt oscyluje pomiędzy 7 a 40 zł. Niektóre firmy oferują również darmowy dzień testowy, który jest doskonałą okazją do poznania idei coworkingu.

Przykładowe ceny wynajmu przestrzeni coworkingowej

Miasta

Średnie ceny wynajmu biurka do pracy

1 h

1 dzień

5 dni w miesiącu

10 dni w miesiącu

15 dni w miesiącu

cały miesiąc

Poznań

8 - 35 zł

35 - 60 zł

99 - 149 zł

199 - 340 zł

380 - 450 zł

399 - 500 zł

Warszawa

10 - 37 zł

35 - 65 zł

110 - 250 zł

280 - 360 zł

390 - 440 zł

250 - 550 zł

Wrocław

7 - 40 zł

40 - 77 zł

140 - 190 zł

270 - 350 zł

410 - 500 zł

200 - 750 zł

Źródło: Bankier.pl, na podstawie ofert biur coworkingowych

W cenie abonamentu przedsiębiorca może zazwyczaj liczyć na dostęp do urządzeń biurowych, internetu, obsługę korespondencji oraz dostęp do wspólnej, w pełni wyposażonej kuchni. W zależności od rodzaju wykupionego abonamentu może również posiadać opcję korzystania z sal szkoleniowych oraz drukowania i kserowania dokumentów w określonym limicie.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie usługi są wliczone w cenę. Za dodatkowe opcje należy zapłacić osobno, przykładowo możliwość skorzystania ze stacjonarnej linii telefonicznej przekierowanej na telefon komórkowy to koszt ok. 50 zł/m-c plus cena połączeń telefonicznych, wysyłanie listów – ok. 2,50 zł za sztukę plus koszt znaczka pocztowego.

Większość firm specjalizujących się w wynajmie przestrzeni coworkingowych przygotowała specjalne pakiety usług dodatkowo płatnych. Przykładowo w cenie ok. 200 zł/m-c przedsiębiorcy zostaje użyczony adres rejestracyjny dla działalności gospodarczej, otrzymuje możliwość przechowywania dokumentacji firmowej w indywidualnej, zamykanej szafce oraz zostaje umieszczona tabliczka z logo firmy przed wejściem do biura. Właściciel własnego biznesu może również liczyć na usługi concierge.

Coworking w ofercie banków

Jak się okazuje, nie tylko firmy specjalizujące się w wynajmie oferują usługi coworkingowe. Również banki wyszły z taką ofertą do swoich klientów. Przedsiębiorcy w ramach posiadanego rachunku firmowego mogą skorzystać z darmowej przestrzeni biurowej w Idea Banku oraz mBanku.

Idea Hub oferuje właścicielom własnego biznesu, posiadającym rachunek w Idea Banku, bezpłatne korzystanie z biurka do pracy, dostęp do sali konferencyjnej oraz możliwość skorzystania z internetu, drukarki i skanera. Coworking jest otwarty codziennie z wyjątkiem weekendów, od godziny 9:00 do 19:00.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy założą rachunek w mBanku – mBiznes Komfort, przez sześć miesięcy będą mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do przestrzeni biurowych Business Link. Po podpisaniu umowy konta firmowego otrzymują kartę dostępu, która upoważnia do użytkowania biura przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo klienci banku mają dostęp do bezpłatnego internetu oraz sal konferencyjnych. Koszt wynajmu małej sali (dla 8 osób) wraz ze sprzętem multimedialnym wynosi ok. 25 zł/h. Natomiast za wynajem dużej sali konferencyjnej, trzeba dodatkowo zapłacić ok. 100 zł/h.

Wady i zalety pracy w coworku

Praca w coworkingu daje dużo możliwości, m.in. kontakty z innymi osobami, które postawiły na własny biznes, a dzięki temu szansę na zdobycie nowych kontaktów biznesowych. Jednak przed podjęciem decyzji o ewentualnym wynajęciu biurka w coworku warto rozważyć, jakie korzyści płyną z takiego rozwiania oraz z jakimi wadami trzeba będzie się zmierzyć.

Podstawową korzyścią płynącą z korzystania z biur coworkingowych jest możliwość obniżenia wydatków związanych z wynajęciem biura. Dla osób, które mają możliwość wykonywania pracy zdalnej, a które nie potrafią skupić się w warunkach domowych, wynajęcie blatu w coworku jest tańszą opcją niż najem samodzielnego lokalu. Dodatkowo przedsiębiorca może liczyć na bezpłatny dostęp do sprzętu biurowego oraz internetu. Kolejną zaletą jest możliwość pracy w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu. Właściciele własnych biznesów otrzymują do dyspozycji biurko, wygodny fotel, a w razie konieczności mogą liczyć również na udostępnienie sprzętu komputerowego. Dodatkowo przestrzenie coworkingowe są wyposażone w zaplecze sanitarne, kuchnie oraz miejsce do relaksu, z których można swobodnie korzystać. Biura posiadają również w ofercie możliwość rejestracji firmy na adres coworku, co jest wygodną opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą oddzielić życie prywatne do zawodowego. Kolejnym plusem idei coworkingu jest ciągły kontakt z osobami z różnych branż. Praca na wspólnej powierzchni daje szansę stworzenia szerokiej bazy kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować w przyszłości długoterminową współpracą. Nie można również zapomnieć o swobodzie korzystania z biura. Przedsiębiorca może wybrać najdogodniejsze dla niego godziny bądź dni, w których zamierza pracować w biurze coworkingowym. Dostępne oferty umożliwiają wybór odpowiedniej opcji abonamentu, a nawet ustalenia indywidualnych warunków. W ten sposób najemca ponosi koszty wyłącznie za faktycznie spędzony czas w biurze.

Jednak mimo zalet, jakie posiada coworking, nie można zapominać o jego wadach. Jedną z nich jest brak prywatności. Przedsiębiorca, wynajmując biurko na godziny, musi liczyć się z tym, że nie będzie miał do dyspozycji wiele miejsca. Dodatkowo w niewielkiej odległości od niego swoją pracę będą wykonywać zupełnie obcy ludzie. Nie jest również wykluczone, że właściciele własnego biznesu będą mieli problem ze skupieniem się na własnym zadaniu. Osoby przebywające we wspólnym pomieszczeniu niejednokrotnie mogą rozpraszać, np. zbyt głośną rozmową czy nawet samym przemieszczaniem się. Warto zatem zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i zabrać ze sobą słuchawki. Kolejną wadą, która raczej dotyczy wyłącznie osób preferujących pracę w godzinach wieczornych, są godziny otwarcia biur. Należy pamiętać, że większość coworków pracuje w ściśle określonych godzinach, do których przedsiębiorca musi się dostosować. Tylko nieliczne dają opcję pracy 24 godziny na dobę. W związku z czym zamierzając pracować w przestrzeni coworkingowej należy zwrócić uwagę, w jakich godzinach biuro jest czynne. Niewątpliwie coworking jest tańszym rozwiązaniem niż wynajem biura, jednak z drugiej strony również generuje koszty. Dla osób, które dopiero rozpoczęły prowadzenie firmy, praca w domu będzie najtańszą opcją. Kolejną wadą jest dostępność biur coworkingowych. Ich szybki rozwój dotyczy wyłącznie dużych miast, natomiast osoby prowadzące działalność w mniejszych miejscowościach na ogół nie mają możliwości skorzystania z tego typu rozwiązania.

Czy warto?

Opłacalność coworkingu musi ocenić każdy przedsiębiorca indywidualnie. Wybór takiej opcji zależy od profilu działalności, generowanych kosztów, a przede wszystkim preferencji właściciela. Pod względem czysto ekonomicznym jest to forma tańsza niż wynajem i utrzymanie biura. Z drugiej strony, więcej zaoszczędzimy, pracując w domu.

Rozważając wynajem biurka w coworku należy również przyjrzeć się ewentualnym wadom i zaletom płynącym z takiego rozwiązania. Nie każdy preferuje pracę w zatłoczonym miejscu, inni natomiast cenią sobie możliwość zdobycia nowych kontaktów.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 malvina

Zgadzam się, że coworking pozwala generować spore oszczędności!!! Korzystam z tej opcji i zdarza się, że w jednym miesiącu spędzam w takim miejscu 10 dni a w kolejnym już tylko 2. Ze swojej strony polecam platformę Sharespace.pl . Sporo lokalizacji mają w Polsce a cena nie jest wysoka ☺

! Odpowiedz
1 0 agnieszkawalczynska

Osobiście uważam, że jeżeli tego rodzaju forma "działalności" pozwoli nam na wygenerowanie określonych oszczędności, na pewno warto z niej skorzystać. Niemniej jednak dzisiaj mamy także inne możliwości, takie jak chociażby Kalkulatordlafirm.pl . Pozwala nam on bowiem poznanie realnych cen, jakie znajdziemy w wielu firmach zewnętrznych, w tym zajmujących się np. tworzeniem stron www, pozycjonowaniem, czy np. przeprowadzaniem rekrutacji. Przy czym możemy je negocjować i wybrać optymalne rozwiązania. Bez wątpienia pomoże nam to sporo zaoszczędzić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~silvio_gesell

Coworking? Czemu nie spółdzielnia?

! Odpowiedz
4 4 ~Mi_

Pracuje 20 lat w nieruchomościach mam duże doświadczenie wykładam jeśli chce i powiem tak to jest drogie ale dobre dla pralni pieniędzy. Dla uczciwych dobrych firm to nie jest kierowane to dla karteli narkotykowych.

! Odpowiedz
4 15 ~droga_ku_zatraceniu

Nie stac cie na wynajem wlasnego biura to lepiej nie pchaj sie w dzialalnosc bos za maly na to. Lepiej zostan w korporacji na umowie o prace i nie wychylaj sie przed szereg bo dostaniesz pstryczka w nosek i udawaj ze pieniadze nie sa w zyciu wazne. Jakos to bedzie.

! Odpowiedz
2 18 ~gość

Kryptoreklama ideabanku. Artykuł sponsorowany

! Odpowiedz
1 17 ~EP

Narobiło się tych biur coworkingowych. Każdy ciągnie dotacje i otwiera badziew bo to modne. To strasznie cieżki biznes. Uwierzcie mi. Pochodzi dwa lata aż skończy się dotacja i tyle w temacie.

! Odpowiedz
3 16 ~Kasia

Cenzurujcie dalej wypowiedzi użytkowników a pies z kulawą nogą będzie tu zaglądał

! Odpowiedz
2 14 ~jogi

Po kiego grzyba usuwanie posty o tym ze nie każdemu jest biuro potrzebne bo nie każd ma potrzebę pokazania się w garniturze pod krawatem cenzura nadal silna

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne