"Corriere della Sera": Angela Merkel może być następczynią Donalda Tuska

Jeśli w Niemczech powstanie rząd wielkiej koalicji , to kanclerz Angela Merkel może kierować nim przez dwa lata, po czym zastąpiłaby Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej- o takim scenariuszu pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera".

(FORUM)

Publicysta włoskiego dziennika zauważa, że jeśli ta hipoteza miałaby się potwierdzić, to dla UE rozpoczęłaby się faza reform.

Według gazety o takiej możliwości od tygodni dyskutuje się w europejskich kręgach politycznych i instytucjonalnych a pomysł narodził się we Francji.

Zgodnie z nim, gdyby w Niemczech powstał rząd CDU/CSU i SPD, Merkel stałaby na jego czele niecałe dwa lata, to znaczy do chwili rozpoczęcia rozmów na temat następcy Donalda Tuska. Pojawiła się sugestia, że jej kandydaturę mógłby zgłosić prezydent Francji Emmanuel Macron. Kanclerz zrezygnowałaby ze stanowiska w Berlinie i w 2019 roku przeniosłaby się do Brukseli.

Zdaniem mediolańskiego dziennika, tym samym rozpocząłby się program poważnych reform Unii Europejskiej po brexicie.

"Corriere della Sera" zaznacza, że o przeprowadzce Angeli Merkel do Brukseli spekulowano już wcześniej, ale obecnie dyskusja na ten temat nabrała nowego wymiaru wraz z prezydenturą Macrona i jego aktywnością na forum europejskim.

Jak stwierdza się w artykule przeważa opinia, że najlepszym, a może jedynym sposobem na przeprowadzenie reform w Unii jest, by ich inicjatywa nadeszła z Niemiec. Berlin nie może wszystkiego narzucić, ale może wszystko zablokować zauważa włoski dziennik.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 lelo1949

Mamusia zastąpi synusia?

! Odpowiedz
8 21 bialy_kruk

To pokazuje jaki Tusk ma mozg do reform skoro ze wszystkimi reformami czekaja na Merkelowa.

! Odpowiedz
2 17 karbinadel

Nie rozumiem, po pani Merkel miałaby rezygnować ze stanowiska kanclerza, które daje bardzo dużo realnej władzy, by objąć funkcję przewodniczącego RE, który o niczym nie decyduje? No bo chyba nie dlatego, że zadowolić Macrona?

! Odpowiedz
2 17 ajwaj

Merkel musi zostac kanclerzem bez wyborów, jesli "system" chce przetrwac.
Wejscie AfD=Alternative fuer Deutschland do Bundestagu spowodowalo "ciezki, kleszczowy poród" nowej koalicji, który trwa...
Wybory na pocz. 2018 byly by jeszcze gorsze dla "systemu", AfD rosnie, a "koalicja polit. wszystkiego z wszystkim" nie podoba sie juz nikomu...
A ISIS (oficjalnie terrorystów ca 10 000 w UE) zapowiedzial wg sluzb zachodu, "gorace Boze Narodzenie" itd. itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 13 mjwhite

ja voll

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil