REKLAMA
WEBINAR

Deweloperzy idą po studentów

Marcin Kaźmierczak2019-07-18 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-18 06:00

Sala kinowa, dyskoteka, sale sportowe, a do tego sprzątanie zamawiane przez aplikację. Coraz więcej studentów zamiast pokoju na stancji czy domu studenckiego wybiera prywatne akademiki. Aby w nich zamieszkać, trzeba jednak sięgnąć głębiej do kieszeni. Pokój w prywatnym akademiku bywa nawet dwukrotnie droższy od małego mieszkania na wynajem.

Deweloperzy idą po studentów
Deweloperzy idą po studentów
fot. materiały prasowe /

Prywatne akademiki rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Inwestycji jest coraz więcej, ponieważ chętnych na połączenie studenckiej atmosfery rodem z akademika i hotelowego komfortu nie brakuje. Boom na tego typu obiekty widać m.in. w Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Jak z kolei twierdzi dr Michał Lutostański, socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, specjalizujący się w badaniach młodzieży, popyt na nie nie zmaleje, ponieważ studenci stali się bardziej wymagający i stać ich, by głębiej sięgnąć do kieszeni - swoich i rodziców.

Sprzątanie przez aplikację

Prym wśród miast z prywatnymi akademikami wiedzie Łódź, gdzie powstał jeden z pierwszych tego typu budynków. To zbudowany w 2015 r. przez Griffin Real Estate – akademik Salsa należący do grupy Student Depot. Na pięciu piętrach studenci mogą wynająć 267 pokoi. Od 14-metrowych „jedynek” po 41-metrowe apartamenty. Wejść do nich można nie przy pomocy klucza, a karty magnetycznej.

Każdy z pokoi wyposażony jest w aneks kuchenny i łazienkę. Studenci do dyspozycji mają salę multimedialną, niewielką siłownię, klub studencki, wypożyczalnię rowerów i niezbędny podczas studiowania – punkt ksero.

fot. materiały prasowe /

Mieszkającym w Salsie udostępniono także aplikację, za pomocą której mogą zamówić choćby sprzątanie pokoju.

Dyskoteki w drukarni

W ubiegłym roku standard życia łódzkich studentów powiększył akademik Base Camp, który powstał w budynku dawnej drukarni przy ul. Rewolucji 1905 r. Większość mieszkańców – ponad dwie trzecie – to studenci z zagranicy. Dach nad głową w jednorazowo może znaleźć w nim 625 osób umieszczonych w 487 pokojach. Jako że o komfort chodzi, dominują „jedynki”, których wynajęcie kosztuje od 1320 do 1620 zł. Choć korzystanie z internetu w akademiku jest darmowe, do czynszu trzeba doliczyć 100 zł za gaz, prąd, ogrzewanie i wywóz śmieci.

Każdy pokój posiada kuchnię i łazienkę. Jeśli ktoś woli gotować w grupie, może skorzystać z jednej z trzech wspólnych kuchni, a studenci nie lubiący uczyć się samotnie, mogą przygotowywać się do egzaminów we wspólnych pokojach do nauki.

W akademiku jest też sala, w której mogą odbywać się dyskoteki, do tego pokój z dartem i piłkarzykami oraz siłownia.

fot. materiały prasowe /

Popyt na pokoje o podwyższonym standardzie wśród łódzkich studentów jest niemały, więc firma postanowiła zbudować drugi, znacznie większy akademik. Ten powstaje przy ul. Rembielińskiego, przy samym Uniwersytecie Łódzkim.

W akademiku znajdzie się 631 jednoosobowych pokoi – takich samych jakie cieszą się największą popularnością w budynku przy ul. Rewolucji 1905 r. Pierwsi studenci do nowego akademika mają wprowadzić się w 2020 r.

Filmy w prywatnym kinie, nie na laptopie

Głębiej do kieszeni studentów postanowiła sięgnąć także grupa Gent Holding, która przy krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego buduje akademik LIV. Pierwsi studenci mają w nim zamieszkać za rok.

Do ich dyspozycji będą pokoje jedno- i dwuosobowe. W sumie ponad pół tysiąca łóżek. Do tego wspólna pralnia, a w wolnym czasie siłownia. Snu z powiek na pewno nie będzie spędzało szukanie miejsca parkingowego, bo te znajdą się pod budynkiem.

Akademik będzie tętnił życiem także podczas wakacji – miejsce studentów zajmą turyści odwiedzający Gród Kraka.

Także za rok studenci pragnący luksusu wprowadzą się do akademika Livinn na krakowskim Zabłociu. Ten powstaje w budynku należącym dawniej do Krakowskich Zakładów Elektronicznych Unitra-Telpod.

W budynku oprócz sal rozrywki, siłowni i przestrzeni do wspólnej nauki, które są już standardem w tego typu budynkach, znajdzie się m.in. sala kinowa. Latem na dziedzińcu będzie można odpocząć w ogrodzie.

Harward do wynajęcia

Inwestorzy na prywatne akademiki zaczęli stawiać także w Trójmieście. Pierwszy tego typu obiekt stanął na gdańskim Wrzeszczu w pobliżu Politechniki i Uniwersytetu Medycznego. W gdański Harward przekształcony został stary akademik. Działa od ubiegłego semestru. Każdy pokój to tak naprawdę osobne mieszkanie z aneksem kuchennym i łazienką. W sumie jest ich 60 – od 12-metrowych „jedynek” po pokoje dwuosobowe o powierzchni 23 mkw.

Do dyspozycji jest większy sprzęt AGD we wspólnej kuchni, a także jak w hotelu – pranie pościeli. Za najtańszy pokój trzeba płacić ok. 1200 zł miesięcznie, za najdroższy – nawet 1600 zł.

Ceny w prywatnych akademikach

Komfort mieszkania w akademiku z innymi studentami i atmosferą studenckiego życia w połączeniu z hotelowymi wygodami kosztuje i to nie mało. Miesięczny czynsz w prywatnych akademikach w Polsce - w zależności od metrażu i liczby łóżek - wahają się od 1150 za kilkunastometrową jedynkę do nawet 2590 zł. Tyle trzeba zapłacić w łódzkim akademiku Student Depot Salsa za 41-metrowy apartament z dwiema sypialniami.

Porównanie cen wynajmuj pokoju w akademiku prywatnym, uczelnianym i kawalerki o powierzchni do 38 mkw. [w zł]

Miasto

Pokój 1-osobowy w akademiku prywatnym

Pokój 1-osobowy w akademiku uczelnianym

Mieszkanie o powierzchni do 38 mkw.

Warszawa

1660 - 1830

500 - 680

2069

Kraków

1440 - 1540

400

1642

Łódź

1260 - 1435

470 - 640

1138

Wrocław

1450

780 - 1008

1685

Poznań

1150 - 1480

554 - 680

1364

Gdańsk

1300

365 - 1140

1793

Źródło: Bankier.pl

Porównując ceny wynajmu w akademikach prywatnych z domami studenckimi należącymi do uczelni, możemy dostrzec, że te pierwsze są nawet trzykrotnie droższe. Wybierając gorszy standard, najwięcej można zaoszczędzić w Łodzi. Koszt wynajęcia dwuosobowego pokoju w jednym z akademików Uniwersytetu Łódzkiego waha się od 660 do 880 zł. Wybierając nawet droższy pokój w wyremontowanym domu studenckim, zaoszczędzimy co najmniej 540 zł. W porównaniu z apartamentem w Salsie, miesięcznie na wynajem wydamy nawet o 1710 zł mniej.

Porównanie cen wynajmu 2-osobowego pokoju w akademiku prywatnym, uczelnianym i kawalerki o powierzchni do 38 mkw. [w zł]

Miasto

Pokój 2-osobowy w akademiku prywatnym

Pokój 2-osobowy w akademiku uczelnianym

Mieszkanie o powierzchni do 38 mkw.

Warszawa

1930

900

2069

Kraków

1680 - 2080

800

1642

Łódź

1420 - 2590

660 - 880

1138

Wrocław

-

1020 - 1164

1685

Poznań

1520 - 1840

788 - 1180

1364

Gdańsk

1350 - 1600

640 - 1140

1793

Źródło: Bankier.pl

Pokoje w prywatnych akademikach wychodzą drożej także w porównaniu z mieszkaniami. Ceny ofertowe wynajmu mieszkań o powierzchni do 38 mkw. w sześciu największych polskich miastach wahają się od 1138 do 2069 zł za miesiąc (stan na maj 2019 r.). Jedynie w najdroższych pod tym względem Warszawie i Gdańsku, 2-osobowy pokój w prywatnym akademiku jest tańszy odpowiednio o ponad 130 zł i 193 zł miesięcznie.

Biorąc pod uwagę ceny ofertowe wynajmu z maja, najwięcej na odstępnym można zaoszczędzić, wybierając mieszkanie zamiast prywatnego akademika w Łodzi (1452 zł) i Krakowie (438 zł).

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
truskawkowa
Fajnie, że prywatny akademik w Łodzi powstał, bo w nim mieszkam. Pokoje są bardzo wygodne, wielkie, wyposażone w łazienkę i kuchnię. Tu można przeczytać więcej na ten temat: basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz. Na pewno każdy student będzie zachwycony :)
bohokor
Base Camp ( https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/ ) to był bardzo dobry wybór. Mieszkałam wcześniej w akademiku UŁ na Lumumby i jednak komfort jest nieporównywalnie wyższy. Nie wspominając już o tym, że prywatne akademiki w Łodzi mają naprawdę doskonałą lokalizację, więc to, co muszę dopłacić za instagramowalny Base Camp ( https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/ ) to był bardzo dobry wybór. Mieszkałam wcześniej w akademiku UŁ na Lumumby i jednak komfort jest nieporównywalnie wyższy. Nie wspominając już o tym, że prywatne akademiki w Łodzi mają naprawdę doskonałą lokalizację, więc to, co muszę dopłacić za instagramowalny wystrój, zaoszczędzam na migawce. :)
jasiek2017
Juz widze te tysiace studentow nie wiedzacych co robic z kasa i wynajmujacych pokoje za 30-50% wyzsza stawke niz pokoj w mieszkaniu.

Poza tym taki akademik to idealne miejsce na agencje towarzyska. Nikt nie pyta kto gdzie idzie itd. Zadnych sasiadow itp
zbyszek_
Kolejna pompa na nieruchomosci!

co 2 dni u was boom na nieruchomosci...
jasiek2017
Tak cos czuje, ze te akademiki budowane sa po to aby (po zapelnieniu najemcami) sprzedac je z zyskiem inwestorowi
dziki_losos
Czyżby studenci już nie byli tacy biedni? W ogóle to ciekawe, bo "serviced apartments" (apartamenty na wynajem ze sprzątaniem itp.) to zwykle była domena najmu krótkoterminowego, pseudo-hotelarstwa, a teraz robią takie dla studentów?
ferdynantkiepski
sam byłem w akademiku i za łóżko w pokoju dwusosobowym płaciłem 320zł, na 3 roku z kolegami wynajeliśmy mieszkanie i miałem swoj pokój za 350zł, ale to było 9lat temu w Bydgoszczy, mało kto zapłaci za taki hotel 1500zł jak nawet w Gdańsku w akademikach uczelni płaci się 400zł za miejsce w pokoju 2osobowym, za te pieniądze mozna wynająć sam byłem w akademiku i za łóżko w pokoju dwusosobowym płaciłem 320zł, na 3 roku z kolegami wynajeliśmy mieszkanie i miałem swoj pokój za 350zł, ale to było 9lat temu w Bydgoszczy, mało kto zapłaci za taki hotel 1500zł jak nawet w Gdańsku w akademikach uczelni płaci się 400zł za miejsce w pokoju 2osobowym, za te pieniądze mozna wynająć mieszkanie, no fakt studencik sam musi posprzątać... tymi akademikami jest jak z hotelami kondom...
szefuf
W tym base campie to sam bym chętnie wynajął, choć studentem już wiele lat nie jestem... do pracy miałbym 3 minuty piechotą, mało sprzątania, wszystko pod nosem...
Ale to rozwiązanie dla singla :P
--__hubert__---__--__--__--__-
Dodał bym z odpowiednio zasobnym portfelem.
trooper
No i imprezy i 300 studentek pod nosem :)

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki