REKLAMA

Są już truskawki, pomidory i buraki. Ceny na rynku w Broniszach

2020-05-03 08:00
publikacja
2020-05-03 08:00
Są już truskawki, pomidory i buraki. Ceny na rynku w Broniszach
Są już truskawki, pomidory i buraki. Ceny na rynku w Broniszach
fot. barmalini / / Shutterstock

Na rynku hurtowym w Broniszach coraz więcej polskich warzyw i owoców, są już krajowe szparagi, marchewka, szpinak, truskawki i rabarbar - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera. Pochodzą one z upraw w tunelach foliowych i są na razie dosyć drogie - dodał.

W ofercie są też polskie młode buraki, marchewki, kapusta, ziemianki, szpinak, koperek, natka pietruszki, szczypiorek, szparagi - wyliczał Kmera. Botwinka kosztuje 1,8-2,5 za pęczek; młoda kapusta - 4-5 zł/szt.; koperek - 1,0-1,5 zł/ pęczek; rzodkiewka - 1,75-2,2 zł/pęczek.

Na rynku jest duża podaż krajowych pomidorów i ogródków, są one tanie. Kilka dni temu był wysyp, wiec ceny spadły, obecnie wracają już do poprzedniego poziomu. Ogórki szklarniowe można kupić w cenie 2-3 zł za kg, droższe są te z gruntu, za które trzeba płacić 5,5-6,7 zł/kg. Pomidory malinowe - to wydatek rzędu 5-6,60 zł/kg, zwykłe, czerwone kosztują zaś 3,5-4,5 zł/kg.

fot. Alex Kuhn / / Reuters

Na rynku w Broniszach są już truskawki, na razie jest ich niewiele i są drogie. Krajowe kosztują 18-22 zł za kg. Pochodzą one ze szklarni lub tuneli foliowych. Sporo jest truskawek z importu - greckie po ok. 15 zł/kg, a hiszpańskie 12 zł/kg.

Jak mówił ekspert, plantatorzy truskawek sygnalizują, że już za 2-3 tygodnie znacznie zwiększy się podaż tych owoców. Producenci mają jednak dylemat, czy inwestować w nawadnianie i ochronę plantacji, gdyż brakuje ludzi do zbioru.

Zdaniem Kmery problem ten mógł być rozwiązany, gdyby cena truskawek była na poziomie 10 zł/kg, wówczas producent mógłby zapłacić zbieraczom więcej i prawdopodobnie znaleźliby się polscy pracownicy do zbiorów.

W Broniszach mało jest krajowych jabłek. W ubiegłym tygodniu ceny "wypikowały" do 8 zł/kg, teraz kosztują 4-5 zł/kg w zależności od odmiany. Najdroższe są szara reneta, cortland i alwa.

Można już kupić rabarbar, który kosztuje ok. 8 zł za kilogram.

Kmera poinformował, że mimo epidemii koronawirusa trwa handel na rynku w Broniszach. Zaznaczył, że tylko w pierwszym tygodniu po wprowadzaniu restrykcji odczuwalne były zaburzenia w handlu, ale teraz wszystko wróciło do normy, choć kupcy przyjeżdżają rzadziej, ale kupują więcej.

Rynek hurtowy odczuł zamknięcie restauracji i barów, ale jest to równoważone przez większy popyt sklepów. Hurtownicy nie zauważyli spadku sprzedaży porównując miesiąc do miesiąca czy rok do roku - powiedział ekspert. 

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (13)

dodaj komentarz
onurb
Taa, wspaniałe i zdrowe nowalijki uprawiane z niebotyczną ilością chemii. Samo zdrówko za kosmiczne pieniądze. Ten kto już coś w życiu przeżył wie, że to nie jest jeszcze czas na te warzywa i owoce. No cóż, ale chciwość powoduje, że np. takie truskawki można uprawiać a potem sprzedawać cały rok. Tylko co to za Taa, wspaniałe i zdrowe nowalijki uprawiane z niebotyczną ilością chemii. Samo zdrówko za kosmiczne pieniądze. Ten kto już coś w życiu przeżył wie, że to nie jest jeszcze czas na te warzywa i owoce. No cóż, ale chciwość powoduje, że np. takie truskawki można uprawiać a potem sprzedawać cały rok. Tylko co to za truskawka ani to smaku nie ma, ani zapachu, wata taka.
artur17
Nie rozumiem osób które mięknie owoce takie jak truskawki, maliny z krajów takich jak Maroko czy Hiszpania. Ilość środków antygrzybicznych i anty-pleśniowych w takich owocach jest ogromna.
1a2b
Za drogo. Trzeba sprowadzić Niemców do zbiorów.
fred_
Nie ma nic gorszego niz Hiszpanskie warzywa i owoce. Zero smaku.
itsofunny
Mnie zawsze pomaga ze sobie wyobrażę migranta co zbierając zbiory pogrzebie sobie w dupie i kontynuuje zbieranie :D
grab
Wczoraj kupiłem na straganie piękne polskie truskawki 15 zł kg. Oczywiście w sklepie były po 25.
lipsk
Pomidory,ogórka, jabłka, gruszkę czy marchewkę umyję wodą ciepłą z mydłem i to na wirusa starczy. Ale jak umyć truskawkę ciepłą wodą z mydłem ? Sama woda nic nie daje wirus będzie dalej.
xiven
w tym roku rurkowce nie jedzą truskawek

to dla odważnych korwinistów
degrengolada
to jeszcze nie sezon na typowe Polskie truskawki. Ceny spadną wystarczy poczekać.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki