Coraz dłuższe kolejki do lekarzy

NFZ radzi sobie coraz gorzej z zapewnieniem Polakom szybkiego powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Pacjenci czekają w coraz dłuższych kolejkach do specjalistów i na szpital mimo że Fundusz dysponuje większymi środkami.

"Kontrola NIK wykazała, że decyzja o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, zapowiedziana przez ministra Konstantego Radziwiłła na 1 stycznia 2018 r., jest ze wszech miar słuszna" - pisze "Gazeta Polska Codziennie". .

"Mimo coraz większych kwot, którymi NFZ dysponował w ubiegłym roku, nie poprawiła się dostępność pacjentów do lekarzy. Mało tego, część środków wyciekła z systemu. Fundusz nie był w stanie tego opanować" czytamy w artykule.

Czas oczekiwania na wizytę u okulisty wzrósł z 53 dni w 2014 r. do 60 dni w 2015 r. Jeszcze dłużej trzeba było czekać na przyjęcie w poradni kardiologicznej średnio 98 dni. Cierpiący z powodu chorób tarczycy oczekiwali w ub.r. średnio na przyjęcie przez endokrynologa 164 dni (w 2014 r. 143 dni). Pacjentki z osteoporozą wyjątkowo musiały się uzbroić w cierpliwość, bo średni czas oczekiwania wyniósł 296 dni - wylicza "GPC".

Wydłużył się również czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala.

Kontrola NIK wykazała też, że Fundusz wydał niemal 6,5 mln zł na refundację leków zapisanych przez zmarłych lekarzy lub na nieżyjących pacjentów.

"Nie doszłoby do tych nieprawidłowości, gdyby w NFZ działał system komputerowy, który jest tworzony bez powodzenia od 10 lat" podsumowuje gazeta. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~iwo

Przybywa starszych, chorowitych osób.

! Odpowiedz
1 4 ~yogi

niemozliwe, mimo dobrej zmiany?

! Odpowiedz
1 13 ~Jasko

W stosunku do sytuacji jeszcze przed rokiem, ja osobiście widzę wyraźną poprawę w naszej służbie zdrowia. Twierdzę tak na podstawie ilości krytycznych uwag wysokich przedstawicieli PiS nt. długości kolejek. Jeszcze rok temu nie było chyba dnia bez krytycznych wypowiedzi, a obecnie - prawie cisza.

! Odpowiedz
0 5 ~tompaw

super to ująłeś-trzeba tępić obłudników

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil