REKLAMA

Coraz dłuższe kolejki do lekarzy

2016-11-25 03:55
publikacja
2016-11-25 03:55
Coraz dłuższe kolejki do lekarzy
Coraz dłuższe kolejki do lekarzy
fot. Piotr Guzik / / FORUM

NFZ radzi sobie coraz gorzej z zapewnieniem Polakom szybkiego powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Pacjenci czekają w coraz dłuższych kolejkach do specjalistów i na szpital mimo że Fundusz dysponuje większymi środkami.

"Kontrola NIK wykazała, że decyzja o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, zapowiedziana przez ministra Konstantego Radziwiłła na 1 stycznia 2018 r., jest ze wszech miar słuszna" - pisze "Gazeta Polska Codziennie". .

"Mimo coraz większych kwot, którymi NFZ dysponował w ubiegłym roku, nie poprawiła się dostępność pacjentów do lekarzy. Mało tego, część środków wyciekła z systemu. Fundusz nie był w stanie tego opanować" czytamy w artykule.

Czas oczekiwania na wizytę u okulisty wzrósł z 53 dni w 2014 r. do 60 dni w 2015 r. Jeszcze dłużej trzeba było czekać na przyjęcie w poradni kardiologicznej średnio 98 dni. Cierpiący z powodu chorób tarczycy oczekiwali w ub.r. średnio na przyjęcie przez endokrynologa 164 dni (w 2014 r. 143 dni). Pacjentki z osteoporozą wyjątkowo musiały się uzbroić w cierpliwość, bo średni czas oczekiwania wyniósł 296 dni - wylicza "GPC".

Wydłużył się również czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala.

Kontrola NIK wykazała też, że Fundusz wydał niemal 6,5 mln zł na refundację leków zapisanych przez zmarłych lekarzy lub na nieżyjących pacjentów.

"Nie doszłoby do tych nieprawidłowości, gdyby w NFZ działał system komputerowy, który jest tworzony bez powodzenia od 10 lat" podsumowuje gazeta. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~iwo
Przybywa starszych, chorowitych osób.
~yogi
niemozliwe, mimo dobrej zmiany?
~Jasko
W stosunku do sytuacji jeszcze przed rokiem, ja osobiście widzę wyraźną poprawę w naszej służbie zdrowia. Twierdzę tak na podstawie ilości krytycznych uwag wysokich przedstawicieli PiS nt. długości kolejek. Jeszcze rok temu nie było chyba dnia bez krytycznych wypowiedzi, a obecnie - prawie cisza.
~tompaw
super to ująłeś-trzeba tępić obłudników

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki