Coraz dłuższa lista polskich hitów eksportowych

Polskie firmy potrafią sprzedać za granicą praktycznie wszystko: od zwykłego guzika po sztuczne ognie.

Coraz dłuższa lista polskich hitów eksportowych
Coraz dłuższa lista polskich hitów eksportowych (YAY Foto)

Rok 2015 przyniósł wyjątkowo korzystne wyniki handlu zagranicznego. Po raz pierwszy od kiedy rejestrujemy obroty w ujęciu euro - wartość eksportu przewyższyła import - pisze "Gazeta Polska Codziennie", powołując się na analizę firmy Akcenta, instytucji płatniczej obsługującej transakcje walutowe eksporterów i importerów.

Tradycyjnie dobre wyniki uzyskali eksporterzy żywności. Polskimi specjalnościami są też meble, stolarka okienna, maszyny i pojazdy, części i podzespoły samochodowe, jachty, łodzie.

"Działalność eksportową można z sukcesem prowadzić, operując nawet w najmniejszej niszy" - mówi Radosław Jarema, szef Akcenty w Polsce.

Przykładem są polskie guziki, które cieszą się powodzeniem w wielu krajach. Najchętniej kupują je Niemcy - tam trafia ponad połowa eksportu. Z dużym sukcesem Polacy eksportują też nuty, które kupują głównie Niemcy, ale też Japończycy, Australijczycy i Amerykanie.

Hitem eksportowym stały się również ślimaki. W 2015 roku ich eksport wart był blisko 7,2 mln złotych. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Magda

Z sukcesem rozwija sie tez polska firma Stolmar, produkująca stolarke okienną. spełnia wysokie wymagania UE i dzieki temu mozliwy jest eksport tych produktow. w 2008 roku otworzyli oddział firmy w zachodniej części Niemiec.Mozemy byc dumni z swoich producentow okien

! Odpowiedz
0 3 ~endi

" Polska sprzedaje za granicę praktycznie WSZYSTKO , od guzików po ognie sztuczne " normalnie to zdanie rozłożyło mnie na łopatki ze śmiechu :))))))

! Odpowiedz
1 2 ~arnold

polskie w exporcie są: żywność, meble, ślimaki i guziki, reszta to przetworzone z importowanych części produkty.

! Odpowiedz
0 7 ~plazowicz

Krótko: ~połowa eksportu jest do Niemiec. 70% tego eksportu do Niemiec to wysyłka produktów i surowców przez niemieckie firmy w Polsce do Niemiec.

! Odpowiedz
9 10 ~guzikprawda

Czyli nie mamy ani znanych marek samochodów, smartfonów, procesorów, samolotów, projektantów mody, filmów które świat chciałby oglądać, zespołów muzycznych... Nie mammy też znanych potraw jak pizza czy wyrobów jak szynki parmeńskie. Słyniemy z tanich robotników którzy są naszym hitem eksportowym. Pamiętam jak w PRL powszechne wśród ludzi było przeświadczenie że jakbyśmy byli w zachodniej strefie wpływów to bylibyśmy jak Zachód. Od 30 lat jesteśmy w tej strefie i zrobiono z nas tanich roboli. Tyle nam dała ta kolorowa rewolucja, choć paru oligarchów Polska wydała i parę fortun na polityce powstało. Ogólnie to jest lipav i każdy to widzi, nawet ten artykuł to potwierdza..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Eduardo

giuzikprawda, jeśli ktoś zna się tylko na markach samochoidów i smartfonów, ciuchach i pizzy - czyli tym co widać na ulicy i w reklamach, to pisze takie proste komentarze. Warto też pozytywnie ocenić, że eksport przewyższył import.

! Odpowiedz
2 3 ~Piotr

To nasze władze z początku transformacji zrobiły z nas tanich roboli na życzenie tzw. Zachodu. A mogliśmy pójść drogą Czechów, którzy potrafili przeprowadzić zmiany ustroju gospodarczego z godnością.Nadwyżka eksportu nad importem cieszy chociaż rozpoznawalność marek jest ważna w rozwoju krajowej gospodarki oraz w kreowaniu wizerunku kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~LrąBlą

Jak flegmatyczny żabojad ma złapać własnoręcznie śmigającego naddźwiękowo ślimaka , szaleństwo!?

! Odpowiedz
3 7 ~readable

a zapomnial autor o gumkach do majtek...

! Odpowiedz
2 16 ~Hello

"Export " walić ich,jest nas dwóch.Chinole exportują cały syf przemysłowy świata aż dziwne że ekolodzy nie walczą z nienaprawialnym złomem China made.Pewnie dlatego że nie lubią przypinać się do chińskich drzew.Może kłują?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil